E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Tünellerde Yangın Algılama Sistemi Uygulaması

Tünellerde Yangın Algılama Sistemi Uygulaması

8 Ağustos 2019 Perşembe | YANGIN
208. Sayı (Temmuz-Ağustos 2019)
671 kez okundu

BTS YANGIN GÜVENLİK YAPI TEKNOLOJİLERİ

Son yıllarda elektronik ve haberleşme sistemlerinde gördüğümüz yeni teknolojilerin yansımaları yangın algılama sistemlerinde de yeni teknolojilerin kullanılmasına zemin hazırlıyor. Her konuda baş döndürücü hızla gelişim gösteren elektronik algılama (sensör) sistemleri, son yıllarda fiber optik altyapıyı da kullanarak yeni algılama teknolojilerini sektörün kullanımına açtı. Özellikle yüksek tavanlı üretim alanları, kablo galerileri ve araç tünelleri gibi mahallerde kullanılan noktasal tip dedektör, ışın tipi duman dedektör, hava emmeli dedektör gibi bilinen algılama yöntemlerinin kullanılması işletmenin servis ve bakım maliyetlerini çok artırıyor. Fiber optik doğrusal yangın algılama sistemi, kullanım ve bakım kolaylıkları sayesinde işletmelere büyük oranda zaman ve para kazandırıyor. Bu yeni algılama teknolojisi sayesinde yangının yeri, boyutu ve yayılma yönü sistem merkezi tarafından anlık olarak izlenebiliyor ve kontrol edilebiliyor. Bu özellik sayesinde işletmenin yangın ekibinin veya itfaiyenin yangına müdahalesi daha kolay ve hızlı oluyor.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı otoyol veya raylı tünellerde fiber optik doğrusal yangın algılama sistemleri tercih ediliyor. Fiber optik doğrusal yangın algılama sistemi ile tünellerde DTS -Distributed Temperature Sensor- teknolojisini kullanmaktayız. Bu sistem sayesinde son yıllarda geliştirilmiş tam bir dijital veri (yangın sırasında oluşan sıcaklık değişimi) akışı sağlamakta ve DTS cihazları sayesinde, tünel içinde oluşabilecek bir yangının yeri çok hızlı bir şekilde, 5 km’lik menzilde 1m’lik hata ile tespit edebiliyor. Yangın yerini tespit ettikten sonra, DTS cihazının ModBus TCP/IP çıkışı ile tünel elektromekanik kumanda sistemi SCADA’ya bilgi gönderiyor ve tünel içindeki elektromekanik sistemleri, örneğin JetFan sistemlerini harekete geçiriyor. Bunlar yukarda belirtildiği gibi en uç noktalar olan, bir uçta fiber optik sensör kablo diğer uçta SCADA’nın yazılım platformu arasında inanılmaz bir dijital veri akışı yapılıyor.

DTS teknolojisinde yangının algılanması EN54-22 onaylı Bandweaver FireFiber sensör kablo üzerinden yapılıyor. Bu sistemin en önemli avantajlarından birisi kontrol ünitesine gömülü gelen yazılım sayesinde tünel içinde sanal yangın zonları oluşturulabilmesidir. Bu sayede tünelin genelinde döşenen FireFiber sensor kablo geçiş yaptığı bölge özelliklerine göre adreslenebiliyor ve alarm eşik değerleri her yangın zonu için İşletmenin isteğine bağlı olarak belirlenebiliyor.

Yazının devamı için tıklayın 


İlginizi çekebilir...

Sismik Halat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sismik halat uygulamaları, günümüzde yapısal olmayan elektromekanik bileşenlerin sismik yüklere karşı korunmasında yaygın bir şekilde kullanılıyor....
19 Eylül 2019 Perşembe

Uçak Hangarlarındaki Yüksek Genleşme Köpük Söndürme Sistemi

Tüm dünyada havacılık endüstrisinin gelişimine paralel olarak artan özel ve kurumsal uçak sayıları, bu uçakların bakımlarının yapıldığı, görevleri dış...
8 Ağustos 2019 Perşembe

Gaz Algılama Sistemleri Bölüm 1: Sabit Gaz Dedektörleri

Birçok sanayi kolunda gaz veya sıvı formunda tehlikeli maddeler kullanılmaktadır....
8 Ağustos 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.