E-Dergi Oku 

Geçiş Kontrol Sistemleri Üzerine 5N1K

Geçiş Kontrol Sistemleri Üzerine 5N1K

24 Ağustos 2017 | TEKNİK MAKALE
192. Sayı (Temmuz-Ağustos 2017)
735 kez okundu

Geçiş Kontrol Sistemleri modern tesislerde giriş ve çıkışları kontrol edebilmek, izleyebilmek ve sınırlandırmak için kullanılan sistemlerin bütününe denir. Binalardaki turnikeler, bariyerler, asansörler, otoparklar, kapılar ve pencereler bu kontrolün yapıldığı noktalardır.


Sistem dış sistemler ile yazılım bazında iletişim kurabilirken, giriş çıkış devreleri üzerinden de her türlü sistem ile iletişime geçebilmekte ve her türlü sistem ile entegrasyon yapabilmektedir. Geçiş Kontrol Sistemleri temelde readerlar, kontrol panelleri, kilitler, bariyerler ve yazılımlardan oluşmaktadır.

Nasıl Yapılmalıdır?


En uygun sistemin belirlenmesi için birkaç tespit çalışması ile işe başlanmalıdır. İşletmeniz çeşitli etkenlere göre analiz edilerek izleme ve raporlama gereksinimleriniz belirlenmelidir. Ardından ihtiyacınız olan güvenlik tedbirleri ile binanızdaki mevcut diğer güvenlik sistemleri ile entegrasyon düzeyine karar verilmelidir. Can emniyeti gereksinimlerine göre güvenlik senaryoları belirlenmelidir. Senaryolar ile gereksinimler arasında çelişkiler var ise çözümler planlanmalıdır. Geleceğe dönük genişleme ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, genişlemeye uyumlu sistemler ve malzeme seçenekleri değerlendirilmelidir.


Çözüme karar verildiğinde uygulama projeleri hazırlanmalı, montaj ve programlama tamamlanarak güvenlik ve sistem işletme personelinize gereken eğitim verilmeli ve sistem çalışır şekilde teslim edilmelidir. Gerekirse, kurulumu gerçekleştiren deneyimli mühendis ekibinden sistemin programlama ayarları için destek alınabilmelidir. Bakım ve servisi desteği sunan bir firma ile çalışmak sistem devreye alındıktan sonra da yaşanabilecek her türlü sorunun baştan önlenmesini sağlayacaktır.
İyi bir sistemin temel özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir.


 Verilmiş bir alarmı kaçırmak zor olmalıdır.
 Nerede hangi olay olduğunu anlamak kolay olmalıdır.
 Alarmlar arasında öncelik olmalıdır.
 Operatör alarmla ilgili ne yapacağını kolayca bulabilmelidir.
 Sistem yöneticisi hangi alarmların olduğunu, hangi operatörlerin onlarla nasıl, hangi hızda ilgilendiğini bulabilmelidir.


Ne Zaman İhtiyaç Duyulmaktadır?


Geçiş Kontrol Sistemleri birbirinden farklı detayları takip etmenize olanak sunar. Bunlardan biri, tesiste bazı alanlara sadece yetkili kişilerin girmesi gerektiği durumlarda kullanılır. Yetki seviyeleri verilebilir ve aynı kapıyı ancak 2 yetkili kişinin birlikte açması gibi ileri güvenlik önlemleri alınabilir. Yetkilendirmelerde zaman kuşakları planlanabilir, örneğin sadece mesai saatlerinde yetki verilebilir ya da yetkiler belirli bir tarihe kadar atanabilir.
Kilit altında tutulması gereken yerlerde ve anahtar kullanımının azaltılması gerektiği durumlarda tercih edilir. Tüm personelin ve ziyaretçilerin günlük dolaşımını takip etmek gerektiği durumlarda kullanılabilir. CCTV (kapalı devre televizyon) ve diğer güvenlik sistemleri de entegre edilerek tesis güvenlik yönetiminin üst düzeyde sağlanması gereken zamanlarda kullanılır.

Nerede Kullanılır?


Geçiş Kontrol Sistemleri farklı yapıların giriş çıkış düzenlerine uygun alternatifler sunar. Rezidans binaları, oteller, alışveriş merkezleri, çok malikli iş merkezleri, binalar, hastaneler, eğitim kurumları, spor tesisleri birbirlerinden farklı güvenlik gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Askeri tesisler, hapishaneler gibi yüksek güvenlik gerektiren yapılarda farklı donanım ve yazılım özellikleri gerekir.


Birden fazla semtte, şehirde, hatta ülkede faaliyet gösteren kurumların yönetim ve işletme özelliklerini her geçiş kontrol yazılım platformu sağlayamaz. Bu sebeple işletmeniz için geçiş kontrol sistemine karar verirken, titiz bir analiz yapıp doğru çözüm ve iyi mühendislik hizmeti sunacak olan firmayı tercih etmeniz en güvenilir sonucu almanızı sağlar.

Niçin Kullanılmalıdır?


Geçiş kontrol sistemlerinde personel ve ziyaretçi veri tabanlarının tutulmasını ve güvenlik senaryolarının uygulanmasını sağlayan güvenlik yönetim yazılımları kullanılmaktadır. Bu yazılımlar ile tüm personelin işe geliş ve gidiş saatleri kayıt altına alınabilir, otomatik olarak maaş kesinti ve eklentileri hesaplanabilir.
Sistemlerin doğru dizaynı ile binadaki tüm personelin tam olarak hangi odada olduğu online olarak izlenebilir. Herhangi bir alana giren kişi dışarı çıkmadan başka alanlara girmesi ve ya aynı kart ile mükerrer girişler engellenebilir.  Afet durumlarında toplanma noktalarına gelen kişilerin okuyuculara kendilerini tanıtmaları halinde tesis içerisinde kalan kişiler otomatik olarak tespit edilebilir.

Makalenin tamamı için: http://www.yanginguvenlik.com.tr/edergi/5/192/index.html#38
 


 


İlginizi çekebilir...

Fipron Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme sistemleri, yangınları kontrol etmenin ve söndürmenin en etkili yollarından biridir....
17 Nisan 2020

Yangın, Can ve Mal Kaybı Riskine Karşı Kaçak Akım Rölesi

Yaşam alanlarında meydana gelebilecek bir kaçak akım yüksek değerlere ulaşırsa, can kaybına yol açabilir....
17 Nisan 2020

Değişen KKD Regülasyonu ve Yeni Uygulamalar

Yeni Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonu 2016/425; Kişisel Koruyucu Donanım Sektörü ve Yüksekte Çalışma alanında, yönetmelikler ve mevzuatlar açısınd...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.