E-Dergi Oku 
TOS+H EXPO 2022

Neden Yeni Nesil Aerosol

Neden Yeni Nesil Aerosol

20 Aralık 2019 | KONUK YAZAR
211. Sayı (Kasım-Aralık 2019)
5.272 kez okundu

SERHAN KÜRKÇÜ

Ezgil Güvenlik Teknolojileri Satış Müdürü

AEROSOL YANGIN SÖNDÜRME TEKNOLOJISI TANIMI

Aerosol Yangın Söndürme Teknolojisi dünyada ilk olarak NASA tarafından uzaya gönderilen mekiklerin yakıt modülünü bırakması esnasında oluşabilecek yanma ve patlamaların önlemesi amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Devam eden yıllarda, başta ABD ve Rusya olmak üzere birçok ülke, askeri alanda, yine infilak ve yanma risklerinin baskılanması amacı ile aynı teknolojiden faydalanmıştır. Aerosol söndürme teknolojisinin, geleneksel gazlı söndürme sistemlerindeki zorluklar ve handikapların ikamesi amacıyla, yeni nesil bir söndürme sistemi olarak endüstriyel mecralarda kullanılmaya başlanması ise dünyada 15 yılı aşkın, kısa sayılacak bir maziye sahiptir.

SÖNDÜRME METODU

Aerosol Yangın Söndürme, metodoloji olarak, piroteknik nitelikteki söndürücü deşarjına dayalı bir teknolojidir. Bu piroteknik karışım; potasyum nitrat, nitroganidin, magnezyum, sentetik reçine ve patentli bir aerosol formül içeriği ile oluşturulmuştur, katı bir ajandır. Deşarj işlemi, oluşturulmuş algılama senaryosuna bağlı olarak değişen bir tetikleme ile başlamaktadır. Bu tetikleme uygulama alanına göre; elektrik, manuel ve termal şekilde gerçekleşebilir. Tetiklemenin karışım içerisinde oluşturduğu yanma ile başlayan kimyasal reaksiyon sonucu potasyum karbonat üretilmektedir. Potasyum karbonat üreteç içerisindeki soğutma kanallarından geçerek ısısını azaltır ve üreteç altındaki ızgaralardan ortama bir sis olarak yayılır. Ortama yayılan aerosol sisi 0.5 ile 2.5 mikron arasında büyüklüğe sahip parçacıklardan oluşan ve deşarj sonrası kalıntı bırakmayan %60 - %40 katı-gaz karışımıdır.

SÖNDÜRME PRENSIBI

Aerosol, söndürme prensibi olarak, tüm gazlı söndürme sistemlerinden farklılık göstermektedir. FM-200, Novec ya da bilinen diğer gazlı yangın söndürme sistemleri havadaki oksijeni deplase etmeye dayalı bir prensip ile yanmanın gerçekleştiği ortamdaki oksijen oranını düşüren ve böylelikle yanma zincirini kıran teknolojilerdir. Aerosol sis ise, yayıldığı mahaldeki oksijeni tüketmeden, oksidasyon işleminin (yangının oksijen ile beslenmesi) moleküler seviyede engellenmesi prensibi ile söndürme sağlar.

Aerosol sis; havadaki oksijeni, bayılma ve boğulma risk sınırı olarak kabul edilen %16 kritik seviyenin altına düşürmeden, yangın zincirini kırarak, yeni ve daha kararlı bir reaksiyon üreterek söndürme gerçekleştirmektedir. Bu durum mahalde söndürme esnasında olan canlıların mahalden uzaklaşmasını engelleyen bayılma ve boğulma risklerini ortadan kaldırmaktadır. Mahalde bulunan canlıların söndürme esnasında bu sise maruz kalmasının ölümcül bir etkisi olmadığı EPA-SNAP tarafından yapılan canlılar üzerindeki testler sonucunda onaylanmıştır.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Endüstriyel Mobilya Üretiminde Yangın Önleyici Tedbirler

Ülkemizde ahşap sektöründe çalışan ve bu konuda üretim yapan birçok fabrikaların olduğu bilinmektedir....
26 Ağustos 2020

COVID-19 Korona Virüs Hastalığı, Önlemler ve Yeni Çağın İlk Belirtileri

Gündemimiz SARS-CoV-2 veya COVID-19 olarak adlandırılan Koronavirüs hastalığı salgını....
17 Nisan 2020

Dijitalleşme ve Yeni Dünya Düzeni

Son birkaç yıldır, Türkiye iklimlendirme sektörünün kurumsal firmalarında, derneklerinde vevakfında 'dijitalleşme' ile ilgili seminerler, topl...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.