E-Dergi Oku 

Yeni Nesil Acil Duş ve Göz/Yüz Yıkama Çeşmeleri

Yeni Nesil Acil Duş ve Göz/Yüz Yıkama Çeşmeleri

21 Aralık 2018 | TEKNİK MAKALE
203. Sayı (Kasım- Aralık)
899 kez okundu

Doruk Türkuçar İST İhracat Koordinatörü İş Güvenliği Uzmanı

“Acil güvenlik duşları” ve “Göz-yüz yıkama çeşmeleri- duşları” deri, göz veya kıyafetlerle temas eden kimyasalları veya toksik maddeleri yıkamak için tasarlanmış, uluslararası standartlarca belirtilen gereklilikleri karşılayan, özel iş güvenliği ekipmanlarıdır. Acil duşlar, bir iş yerinde kazaların etkilerini azaltmak için acil müdahale gereği kullanılması gereken bir ilk yardım ekipmanı
olarak tanımlanabilir. İnsan sağlığıyla doğrudan ilgili ürünler olduğundan, ilgili Avrupa ve/veya Amerika standartlarına uygun üretiminin gerçekleştirilmesi ve ürünlerin ilgili standartlara ait işaretlemeleri taşıması bir zorunluluktur.

İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (Occupational Safety and Health Administration - OSHA) tarafından ne tür iş yerlerinin acil duş bulundurma zorunluluğu bulunduğu açıkça ifade edilmiştir (Herhangi bir kişinin gözlerinin veya vücudunun, zararlı korozif maddelere maruz kalabileceği yerlerde, acil kullanım için çalışma alanında gözlerin ve vücudun çabucak yıkanması için uygun tesisler sağlanacaktır). Bu alandaki ikinci OSHA yönetmeliği, her tesiste acil duş ve göz yıkama ekipmanı içermesi gereken bazı endüstrileri belirtir. Bu endüstriler arasında; açık yüzey tankı, susuz amonyağın depolanması ve kullanımı, selüloz, kağıt ve karton üretimi, telekomünikasyon ve diğer tehlikeli materyalleri kullanan faaliyetler bulunmaktadır.

Yoğun toz, kimyevi madde veya ısı/alev gibi tehlikeler bulunduran çalışmaların yapıldığı iş yeri, fabrika, hastane, laboratuvar gibi ortamlarda gerçekleşebilecek acil durumların
kötü sonuçlarından sakınmak için, acil duşların risk değerlendirmesine uygun şekilde çalışma ortamında bulundurulması gerekmektedir.

Acil duş ve göz yıkama çeşmelerinin gereklilikleri ve yetkinlikleri Avrupa’da EN 15154, Kuzey Amerika’da ANSI / ISEA Z358.1-2014 standartlarında (Ortadoğu ve Avrupa dışı ülkelerde de genelde bu standart kabul görmektedir) şeklinde belirtilmiştir.

EN 15154-1: Laboratuvarlarda kullanılan tesisata bağlı vücut duşlarını,

EN 15154-2: Tüm alanlarda kullanılan tesisata bağlı göz yıkama çeşmelerini,

EN 15154-3: Tesisata bağlı olmayan depolu vücut duşlarını,

EN 15154-4: Tesisata bağlı olmayan depolu göz yıkama çeşmelerini kapsar.

EN 15154-5: Planlanma aşamasındadır. Yayınlandığı zaman üretim tesislerinde kullanılacak tesisata bağlı duşları kapsayacağı öngörülmektedir.


ANSI/ISEA Z358.1-2014 standardında, EN standardında sadece göz yıkama çeşmesi olarak tanımlanan ekipman, göz/ yüz ve sadece göz yıkama çeşmesi olarak ikiye ayrılmıştır. Bir acil duşun OSHA’ya uygun olduğu, ANSI standardına sahipse söylenebilir. ANSI standardının en güncel versiyonu 2014’tür. ANSI standardında, EN standardının gerekliliklerinden daha kapsamlı ve detaylı gereklilikler istendiğini söyleyebiliriz.

Devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Fipron Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme sistemleri, yangınları kontrol etmenin ve söndürmenin en etkili yollarından biridir....
17 Nisan 2020

Yangın, Can ve Mal Kaybı Riskine Karşı Kaçak Akım Rölesi

Yaşam alanlarında meydana gelebilecek bir kaçak akım yüksek değerlere ulaşırsa, can kaybına yol açabilir....
17 Nisan 2020

Değişen KKD Regülasyonu ve Yeni Uygulamalar

Yeni Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonu 2016/425; Kişisel Koruyucu Donanım Sektörü ve Yüksekte Çalışma alanında, yönetmelikler ve mevzuatlar açısınd...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.