E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FORM GROUP
AKSAY YANGIN VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ
KIVANÇ GROUP
VALFTEK
FİKE TÜRKİYE
3M | SCOTT SAFETY
MATRİKS BİNA KONTROL SİSTEMLERİ

Havanız Ne Kadar Temiz?

Havanız Ne Kadar Temiz?

26 Eylül 2018 Çarşamba / 11:10 | İŞ GÜVENLİĞİ
201. Sayı (Eylül 2018)
9 kez okundu

Zehirli veya patlayıcı özellikte tehlikeli maddeler, kapalı alanlarda ve konteynerlerde çalışma sırasında oluşan kazaların en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Bu yüzden kapalı alana giriş öncesi doğru ve dikkatli yapılan gaz ölçümü, en önemli güvenlik önlemlerinden biridir ve kapalı alana ya da konteynere her girildiğinde yapılan risk değerlendirmesi için şarttır.

TEMEL BİLGİ VE PROFESYONEL İPUÇLARI
Gaz ölçümü, portatif gaz dedektörleri ile yapılabilen en zorlu görevlerden biridir - buna risk değerlendirmesi, ölçümün yapılması ve sonuçların değerlendirilmesi dahildir. Gaz ölçümünü yapmakla sorumlu kişinin, çeşitli tehlikeli maddelerin özellikleri, cihazların kullanımı ve ilgili tesisin özgün özellikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması gerekir. Dräger Akademi Seminerleri sırasında, katılımcılar, uygulamada karşılaştıkları zorlukları ve sorunları doğrudan incelerken, çözüm alternatifleri üzerinde bilgilendirilirler.

KAPALI ALANLARDA VE KONTEYNERLERDE ÇALIŞMA YAPILACAĞINDA, GAZ ÖLÇÜMÜ TAM OLARAK NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bu ölçüm işlem başlamadan hemen öncesinde yapılmalıdır. Gaz ölçümünü yaptıktan sonra öğle yemeği molası verilerek, ikinci bir gaz ölçümü yapmadan alanı veya konteyneri kullanıma açmaya karar vermek, tehlikeli bir sürprizle karşılaşma riskini yaratabilir. Sıcaklık ve havalandırma gibi çevresel faktörler, atmosferi anında değiştirebilir.

İPUCU

Bir gaz ölçümünden sonra çalışmanın kesintiye uğraması veya gecikmesi ihtimali varsa, konteynerin temsili bir konumuna portatif bir gaz dedektörü veya Dräger X-zone gibi bir mobil alan monitörü yerleştirebilirsiniz. Yokluğunuzda atmosfer değişmişse ve sınırlar aşılmışsa, cihaz alarm verecektir.

FONKSİYON TESTLERİ NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

Çoğu üretici, her kullanımdan önce cihazın batarya ömrünün, alarm işlevinin ve ekranının kontrol edilmesini önerir. Pratikte, uluslararası düzenlemelerin yanı sıra şirketten şirkete farklılık gösteren düzenlemeler geçerlidir. Örneğin Almanya'da işverenin yükümlülük sigortası dernekleri, her bir mobil gaz dedektörünün her çalışma günü kontrol edilmesini talep eder. Her vardiyadan önce mevcut tüm cihazları test etmek, sistematik bir prosedür halini almıştır.

SIFIR NOKTASI AYARININ NEDEN BİR TEMİZ HAVA ORTAMINDA YAPILMASI GEREKİYOR?

Bir gaz dedektörünün ölçüm referans noktasını belirlemek için sıfır noktasını kalibre etmek gerekir. Bu işlem, gösterilen değerlerin gerçekte mevcut gaz konsantrasyonuna eşleşmesini sağlar. Sıfır noktasını doğru ayarlamak için, kalibrasyonun, gerçekte yüzde sıfır tehlikeli madde içeren bir ortamda, ideal olarak temiz hava ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Devamı için tıklayın 


İlginizi çekebilir...

İSG'nin "Ulusal Yeterlilik Sistemi"ndeki Yansımaları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ilkelerine göre iş sağlığı ve güvenliği (İSG), 'Çalışan kesimin bedensel, ruhsal ve...
19 Ekim 2018 Cuma / 09:42

EX-Proof (Explosion Proof) Patlamaya Dayanıklı Ekipmanlar Nedir?

Petrol, petrol ürünleri, kimya fabrikaları, LPG, doğal gaz, kömür madenleri, hububat siloları, şeker fabrikaları, kereste ve mobilya fabrikaları, ekme...
16 Ağustos 2018 Perşembe / 14:53

Erimiş Metal Sıçramalarına Karşı Koruyucu Elbiseler

Ağır endüstriyel işlerin yapıldığı fabrikalar veya iş yerleri, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok hayati riski içinde barındırır....
27 Mart 2018 Salı / 09:52

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 01:24:43