E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

ISP FIRE ile Otonom Söndürme Çözümleri

ISP FIRE ile Otonom Söndürme Çözümleri

23 Şubat 2021 | HABERLER
220. Sayı (Ocak-Şubat 2021)
3.186 kez okundu

Yangın başladığı anda otonom olarak harekete geçen söndürme sistemlerinin, uzun süre standby konumunda kalıp, en az bakımla %100 etkili bir sonuç verebilmesi önem arz etmektedir. Bu alanda ISP FIRE tarafından; bağımsız, güçlü, hızlı ve güvenli şekilde yangına müdahale eden Sapfir markalı nano teknolojik modüler yangın söndürücüler geliştirilmiştir. 1,5 m² genişliğindeki küçük alanlardan, uçak hangarları büyüklüğündeki kapalı alanlarda, hem alansal hem hacimsel koruma yapabilen Sapfir ürünleri, aynı zamanda açık ortamda da yangına müdahale edebilecek bir sistem kurmaya olanak sağlar. Uzun kullanım ömürleri olan ve çok az bakım masrafı gerektiren Sapfir söndürücüler, yangına ilk müdahalede yeni bir çağ açmıştır. Uygulama alanları giderek genişleyen Sapfir yangın söndürücüler; otomobil fabrikaları, nükleer enerji santralleri, jeneratör odaları, müzeler, metrolar, mühimmat depoları, lokomotifler, boya ve kimyevi madde üreten imalathaneler gibi farklı boyutlardaki birçok alanda kullanılmaktadır.

Sapfir, kilometrelerce uzunluktaki kömür konvektörleri, kırsal alanda kurulu telekomünikasyon sistemleri ve rüzgar gülleri gibi zorlu alanlarda dahi oldukça etkilidir. İnsanların sık bulunmadığı ve olası bir yangın durumunda otonom müdahalenin gerekli olduğu riskli alanlarda ISP FIRE Sapfir ürünleri kullanılabilir. Su ve CO2‚ ile söndürmenin uygun olmadığı yangınlara basit ve etkili çözüm sunan Sapfir, dışa bağımlı olmadan hatta şebeke elektriği dahi kullanmadan çalışabilir. Sapfir, istenildiği taktirde farklı algılama sistemlerine uygun olarak kurulabilir, zonlama yapılabilir, elektronik olarak kontrol edilebilir, haberleşme sistemlerine bağlanabilir, böylece yangın söndürüldükten sonra alanın kontrol edilebilmesi sağlanabilir. 

SP FIRE Sapfir markalı ürünler, yangını hem fiziksel hem de kimyasal olarak söndürmektedir. Fiziksel olarak üfleme ve battaniye etkisi yapar, böylece yanıcı madde ile hava arasındaki ilişkiye son verip, yanıcı maddeyi genişleterek etkisini azaltır. Kimyasal olarak topaklaşmayan özel yapısı ve atom dizinlerine yönelen nano teknolojik söndürme maddesi, yangındaki sıcak elementleri yakalayıp oldukça etkili bir söndürme gerçekleştirir. Sistemde soğuk genleşen bir katı madde kullanılarak püskürtme yapılır, böylece yangın yerinde bulunankablo ve arşiv gibi yüksek ısı nedeniyle zarar görebilecek kısımlar korunur. Kablodaki plastik yalıtım erimeyi önler, yangın söndürüldükten sonra oluşabilecek maliyetlerin önüne geçer ve arşivlerdeki kitap, resim ve kumaş gibi sıcaktan etkilenen maddelere yangının zarar vermesi engellenir.

ISP FIRE, yeni ürün geliştirme çalışmalarına devam ederken, müşteri odaklı sensör, algılayıcı, zonlalama ve alarm üniteleri gibi çözümler de sunar. Ağaç ve sunta imalat fırınlarında meydana gelebilecek bir yangınına müdahale edip yangını söndürmekle birlikte, elektrik akımını durdurma, gaz ve benzeri ısıtma sistemlerini kesme özellikleri eklenebilir. İnsan sağlığına etkisinin oldukça az olması sebebiyle madenlerde kullanılır. Soğuk oksijene değil, sıcak oksijene bağlanır yapısı insan hayatını kurtarmada önemli bir etki sağlar. CO2 sistemlerinde olduğu gibi yangın alanını kapatma gibi zorunluluk gerektirmediğinden yangın alanını terk etmek gerekmez. 


 


İlginizi çekebilir...

Erdal Bozok İzocam Satış ve Pazarlama Direktörü Oldu

Türkiye'de 1965 yılından bu yana yalıtım sektöründe faaliyet gösteren İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevi...
16 Haziran 2021

İZODER'in Yeni Başkanı Emrullah Eruslu Oldu

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Eryap Grup CEO'su Emrullah Eruslu seçildi....
11 Haziran 2021

Standart Pompa Uzmanlığı Osmaniye Devlet Hastanesi'nde

Standart Pompa, İstanbul'daki pandemi hastaneleri dahil olmak üzere son dönemde inşa edilen bir çok hastanede ürünleriyle yer aldı....
9 Haziran 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.