E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TOS+H EXPO 2020
B2B MEDYA

Kişisel Koruyucular Petrol ve Gaz Sektörü Çalışanları için Hayati Önem Taşır

Kişisel Koruyucular Petrol ve Gaz Sektörü Çalışanları için Hayati Önem Taşır

20 Aralık 2019 Cuma | İŞ GÜVENLİĞİ
211. Sayı (Kasım-Aralık 2019)
2.015 kez okundu

MELTEM BAYSAL

Türkiye & İsrail Pazarlama İletişim Sorumlusu - DuPont

Sanayi çalışanlarının riskli çalışma koşullarında ağır ekipmanları işletmesi ve tehlikeli maddeleri kullanması gerektiği için petrol ve gaz sektörü tüm teknolojik gelişmelere rağmen çalışmak için tehlikeli bir yer olmaya devam ediyor. Petrol ve gaz sektörü, çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla sıkı prosedürleri, yönetmelikleri ve programları takip etmesine rağmen iş sırasında ölüm oranı diğer sektörler ile karşılaştırıldığında oldukça yüksektir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre petrol ve gaz çalışanlarının iş sırasında ölüm oranı bütün ABD çalışanlarınınkinden 7 kattan da daha fazladır. Petrol ve gaz çalışanları riskli işlemlerden dolayı arama, hazırlık ve yer kuruluşundan günlük sondaj ve çıkartma işlerine kadar tüm petrol üretim sürecinde çeşitli mesleki tehlikelere maruz kalmaktadır. Deniz sondajındaki tehlikeler sondaj sırasında hidrojen sülfit gazından asbeste, hidroklorik asite ve tabiattaki radyoaktif malzemelere (NORM) kadar püskürmeleri içerir. 

Prosesten numune alma, denetleme, elleçleme ya da yeniden katalizör doldurma gibi bazı faaliyetler rafinerilerde bile olsa yüksek bir kimyasal risk oluşturmaktadır. 2012 yılının Ağustos ayında Venezüela’nın Paraguana Rafineri Tesisi’nin bir bölümü olan Amuay Petrol Rafinerisi’nde yaşanan patlama yakın geçmişte petrol ve gaz sektöründe gerçekleşen başlıca felaket örnekleri arasındadır2. Bu patlama sonucu 48 kişi hayatını kaybetmiş 151 kişi yaralanmıştır. Nisan 2010’da Texas Houston kentinin 400 km dışında bulunan Deepwater Horizon petrol platformunda bir patlama koşullara dayanabilen benzersiz bir KKD (Kişisel koruyucu donanım) için artan bir talep var. Petrol ve gaz sektörü, geleceğin enerji talebini karşılaması konusunda hayati bir rol oynadığı için çalışanlara potansiyel mesleki tehlikeler karşısında güçlü bir koruma sağlamak amacıyla EN ISO 11612 ve NFPA 2112 gibi KKD güvenlik standartları oluşturulmuştur.

Bunlara ek olarak, Avrupa Birliği mevzuatı ve NFPA 2113, işverenlerin riski belirlemek için risk analizi yapmasını ve gereken KKD’yi belirlemesini zorunlu kılmıştır. Petrol ve gaz ortamının uygun KKD ile buluşturulması, giderek artış gösteren standart bir uygulama haline gelmektedir. Güvenlik yönetmeliklerinin sıkılaştırılması KKD çözümleri açısından umut vermektedir. Buna ek olarak, KKD’deki son gelişmeler, etkinliği arttırırken rahatlık gibi konuları da başarılı bir şekilde ele aldığından bu durum, petrol ve gaz çalışanları arasında kullanımın yaygınlaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Yazının devamı için tıklayın  


İlginizi çekebilir...

Kendinden Alev Almaz Kumaşlar ve Apreli Kumaşlar Arasındaki Farklar

Kendinden alev almaz kumaşlar moleküler yapıları sayesinden aleve dayanıklılık gösterirler....
25 Şubat 2019 Pazartesi

Nomex: İtfaiyeciler İçin Termal Koruma

İtfaiyecilerin yükleri ağırdır. Kıyafetlerinin bu yüklerine ilave yük olmaması gerekir. Tam da bu noktada DuPont elyafları; üreticilerin, karşılaşılab...
21 Aralık 2018 Cuma

Yeni Nesil Acil Duş ve Göz/Yüz Yıkama Çeşmeleri

'Acil güvenlik duşları' ve 'Göz-yüz yıkama çeşmeleri- duşları' deri, göz veya kıyafetlerle temas eden kimyasalları veya toksik maddele...
21 Aralık 2018 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.