E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

Yangının Şeyhülislamı

Yangının Şeyhülislamı

20 Aralık 2019 | ANILARDAN
211. Sayı (Kasım-Aralık 2019)
1.838 kez okundu

Ekonomi, eğitim, kültür ve siyaset konularındaki söylevleri ile çoğu zaman düşündüren ve gülümseten rahmetli Sakıp Sabancı’nın, yangın eğitimine de önemli katkısı oldu. Eğitim ve kültür konularındaki söylevleri ile çoğu zaman düşündüren bazen gülümseten Sakıp Ağa, eğitime büyük destek vermiştir. Eğitim konusundaki desteklerinden biri de çocukların yangın güvenliği eğitimidir.

Eğitimle yazının başlığının ne ilgisi var, diyenler olacaktır. Kimileri yazının başlığına bir anlam vermeyecek, kimileri ne olduğunu merak edecektir. Başlığın yanlış olduğunu söyleyenler olacaktır. İlkokul ve ortaokullarda “Yangın, Deprem ve Sigorta” konulu resim yarışması düzenleyerek, öğrencilerin yangın ve deprem konularında eğitilmelerini sağlamak üzere, İstanbul’da henüz depremden söz edilmezken, 1995 yılında Aksigorta ile bir çalışma başlattık. Başarılı bir organizasyon oldu, dereceye girenlerin resimleri sergilendi, ödül töreni yapıldı.

Yarışmanın ödül töreninde Sayın Sakıp Sabancı ile tanıştım. Kendisine yangın güvenliği eğitiminden bahsettim. Yangın nedeniyle olan can ve mal kayıplarının önlenmesinde, her şeyden önce eğitimin geldiğini ve yangın eğitiminin ilkokullarda başlaması gerektiğini açıklamaya çalıştım. “Benim anam derdi ki, oğlum sakın hasakın, ateşle oynama, yangın olur yanarsınız derdi ben bunu hiç unutmam” diyerek söze başladı ve kendine özgü vurgulamalarıyla eğitimin önemini anlattı.

Japonya’da çocuklar için deprem ve yangın simülasyon merkezlerinin olduğunu, ülkemizde de deprem beklentisi olduğunu, böyle bir eğitim merkezinin çocuklar için çok yararlı olacağını, ülkemizde de böyle bir merkezin olması gerektiğini söyledim. Bana “Sen yangının Şeyhülislamısın, senin verdiğin fetva yerine getirilir” dedi. Bu sözleriyle beni onurlandırdı ama elbette bu şekilde bir ifade doğru değil, abartılı ve yanlış bir benzetmedir. Belki şeyh-ül harik (şeyh-ül yangın) demek istemiş, belki de konuya verdiği önemi vurgulamak için böyle söylemiştir.
Bu görüşmemizin ardından Sayın Emine Kamışlı’yı çağırarak eğitim merkezinin yapılmasını istedi ve böylece ülkemizde ilk defa çocuklar için “Yangın ve Deprem Simülasyon Merkezi”nin oluşması amacıyla ilk adım atıldı. Japonya’daki arkadaşlarımdan, orada bulunan eğitim merkezlerinin çizimlerini ve resimlerini istedim.

Bunları Aksigorta’ya verdim. Sayın Emine Kamışlı konu üzerinde hassasiyetle durdu ve çocuklar için “Yangın ve Deprem Eğitim Merkezi” tamamlanıp 1996 yılında açılmasını
sağladı. Yangın ve Deprem Eğitim Merkezinde, öğrenciler sanal ortamda çıkan bir yangını söndürmeyi, yoğun dumanın olan bir ortamda yollarını bulmayı, yangın ihbarında bulunmayı ve ihbar sırasında yapmaları gerekenleri uygulamalı olarak öğrenmektedir.

Deprem bölümünde, bir deprem platformu yer almaktadır. Mutfak görünümündeki platformda gerçek ses efektleriyle, büyüklüğü 3.5-7.5 arasında değişen yirmi beş adet deprem oluşturulmaktadır. Öğrencilere deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrası için bilgi verilmektedir. Yangın ve Deprem Eğitim Merkezi'nde bugüne kadar yüz binlerce öğrenci eğitime katılmış ve bundan sonra da katılacaktır. Çok sayıda öğrencinin yangın ve deprem konusundaki eğitimlerine destek veren merhum Sakıp Sabancı’yı saygı ve şükranla anıyorum.


 


İlginizi çekebilir...

Ekonomik ve Siyasi Yangınlar

İki türlü yangın vardır. Birincisi duman çıkaran yangınlar, ikincisi ise dumanı olmayan ama içerisinde sosyal, kültürel ve duygusal anlam taşıyan yang...
16 Ekim 2020

İtfaiyemiz Kaç Yaşında?

İtfaiyede görev yaptığım sırada, 1990 yılında 'İtfaiye Haftası'nın neden kutlanmadığını sordum....
17 Eylül 2020

Bir Hanı Nasıl Yaktım?

Yasak savmak için yapılan, kurallara uygun olarak oluşturulmayan yangın söndürme tesisatları, hiç yapılmamasından daha fazla zarara sebep olabilmekted...
26 Ağustos 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.