E-Dergi Oku 

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri

Havaalanlarında Çevre Güvenlik Sistemleri

15 Ekim 2019 | TEKNİK MAKALE
210. Sayı (Ekim 2019)
2.198 kez okundu

BTS YANGIN GÜVENLİK YAPI TEKNOLOJİLERİ

Havaalanlarında güvenlik, her zaman yüksek ve öncelikli güvenlik olmasına rağmen havaalanının çevresi ve çevre hattının güvenliği çoğu zaman eksik çözümlerle korunmaya çalışılıyor. Havaalanı içinde oluşabilecek tehditler için alınması gerekli önlemler artık standart haline geldi ve tanımlandı. Fakat rastgele tehditler için alınacak önlem ve müdahale konuları henüz bir çözüm ve standartlaşmaya ulaşmadı. Örnek olarak havaalanı tel çitini aşarak pist bölgesine ulaşabilen evcil veya yabani bir hayvan uçuş güvenliğini tehdit edebiliyor. Herhangi bir tesis için oluşturulan güvenlik zinciri bu zincirin en zayıf halkası kadar güçlü olacak. Dolayısıyla havaalanı içinde alınan onlarca güvenlik önlemine karşın dış çevredeki güvenlik zafiyeti, havaalanı işletmesini bir anda çok büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakacak ve güvenlik güçlerinin zamanında müdahale şansı azalmış olacak.

Havaalanı çevre hattını tek başına standart ve/veya akıllı video içerik analizine sahip kameralar ile çözmek yetersiz kalacak. Akıllı video içerik analizli kameraların sis, yoğun kar veya yağmur, gece karanlığı vb. iklim koşullarında hatalı alarm oranı artıyor. Havaalanı tel çit hattını korumaya almak için en doğru çözüm, iki bağımsız algılama sistemini kombine bir şekilde kullanmak. En uygun çözüm, ikili tel çit hattında akıllı video analiz özelliklerine sahip kameralar ve tel çit üzerine monte  edilecek fiber optik sensor kablolu sistemin bütünleştirilmesidir. Bu iki sistemi bütünleştirerek kullanırken algılama sonrası sahada caydırıcı ve uyarıcı siren ve/veya flaşörler kullanmak doğru bir uygulama olacak. Çok farklı özel bölgelere sahip havaalanlarında, tehdit tel çit bölgesine yaklaşmadan 300-500 m uzaklıkta özel radar sistemleri ile yakalamak da mümkün.

Tel çit hattına çok yakın araç veya yaya trafiği varsa, radar sistemini uygulamak pek mümkün olmayacak. Dış çevresel tehditlere karşı algılama sonrası müdahale için mobil bir ekip sürekli hazır bir şekilde beklemeli ve duruma göre merkeze canlı görüntü ve ses aktarabilecek donanımlara da sahip olmalı. Bandweaver, tesis çevresindeki fiber optik kablo sensörü (telçit veya toprak altı fiber optik kablo sensor) ve bu sensöre bağlı FenceSentry/DAS ürünü ile 20 km’lik çevre uzunluğuna sahip bir tesiste 5 metre yanılma payı ile tehdit algılama işlevini yerine getirirken aynı zamanda modüler ve gelişmiş yazılım çözümü Maxview sayesinde CCTV, geçiş kontrol, acil anons, görsel uyarı sistemlerinin yanında üst platformlar olan SCADA, DCS vb. sistemleri TCP/IP, Modbus protokolleri üzerinden bütünleştirerek Havaalanı işletmelerine yenilikçi çözümler sunabiliyor.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Fipron Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme sistemleri, yangınları kontrol etmenin ve söndürmenin en etkili yollarından biridir....
17 Nisan 2020

Yangın, Can ve Mal Kaybı Riskine Karşı Kaçak Akım Rölesi

Yaşam alanlarında meydana gelebilecek bir kaçak akım yüksek değerlere ulaşırsa, can kaybına yol açabilir....
17 Nisan 2020

Değişen KKD Regülasyonu ve Yeni Uygulamalar

Yeni Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonu 2016/425; Kişisel Koruyucu Donanım Sektörü ve Yüksekte Çalışma alanında, yönetmelikler ve mevzuatlar açısınd...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.