E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

Network (Ağ) Esaslı Yangın Mühendisliği Yangın Alarmı Kontrol Sistemi Üzerine Araştırma

Network (Ağ) Esaslı Yangın Mühendisliği Yangın Alarmı Kontrol Sistemi Üzerine Araştırma

22 Mart 2021 | TEKNİK MAKALE
221. Sayı (Mart 2021)
1.013 kez okundu

1. ÖNSÖZ

21. yüzyılın gelmesiyle, Çin yangın mühendisliği teknolojisi modernleşme, bilimselleşme, akıllı ve bütünleşme yoluna girmişti. Şehirleşme ve ekonomik olma altyapısıyla, kentsel yangın kontrol sisteminin bağlantı inşaatı kent yangınlarında güvenlik ve yangın kazalarının önlenmesini sağlamak üzere önemli bir temel hazırlamıştır. Şu anda, modern yangından korunma mühendisliğinin özellikleri kent yangın erken uyarı ve kontrolü, yangın bağlantıları sistemini, akıllı yangın alarmı ve alarm kontrolünü bünyesinde toplayan bir şebeke özelliğine sahiptir. Bu makale yangından korunma mühendisliği ağının yangın alarmı kontrol uygulamasını, teşvik edilmesini gerçekleştirmek, bilimi anlaşılır hale getirerek yaygınlaştırmak ve yangından korunma inşaatına kılavuzluk etmek umuduyla, incelemekte ve ayrıntılarıyla araştırmaktadır.

2. AKILLI YANGIN KONTROL VE ERKEN UYARI SİSTEMİNİN ÇALIŞMA ÖZELLİKLERİNİ ANALİZİ

2.1. Yangının kontrolü ve geri besleme bilgisi

Akıllı yangın erken uyarı ve kontrol sisteminin esas cihazı içinde tek-çipli mikro bilgisayar, ısıya hassas duman sensörü donanımı yer alır. Operatörler yangın durumunu çevreyi algılayarak değerlendirebilir ve daha sonra yangın sırasında kalan duman ve aydınlatma problemlerini ölçüm cihazlarını kullanarak geri bilgisini gönderir ve dış dünya ile uygun zamanlı bağlantılar yaparlar ve daha sonra bilgiyi tek-çipli mikro bilgisayara gönderirler. Operatörler veya akıllı cihazlar yangının meydana gelip gelmediğine karar vermek için bu bilgiyi çoklu yangın parametreleriyle karşılaştırabilir.

2.2. Yangının meydana geldiğini değerlendirme süreci

Bir yangın varsa, tesis içi sistem bilgiyi MCU’ya (ana kontrol ünitesi) aktaracak ve buna karşılık gelen önleme ve kontrol ünitesi alarm tarafından geri beslenen yangın alarm bilgisini alacak ve bu suretle bir ağ formunda bilgi bağlantıları zinciri oluşacaktır. Yangın kontrol merkezinin alarm kontrol sistemi, veriyi gecikmeden izleme kaynağı bilgisiyle karşılaştıracak ve kontrol edecek ve bunun üzerine analiz yaparak kontrol ve bilgiyi işleme görevini tamamlayacaktır. Bu süreçte MCU yangın bilgisini bilgisayar tarafından yazılan programa göre geriye gönderecektir.

3. AĞ ORTAMINA DAYALI OLARAK YANGIN BAĞLANTILARININ KONTROLÜ VE ACIL IŞLEMLERIN UYGULAMASI

Yangın bağlantıları kontrol sistemi modern yangından korunma mühendisliğinin çalışmasını sağlayan bağımsız bir modüldür ve yangın hidrantlarının kontrolüne, su püskürterek duman kontrol ve sistemine, acil durum bilgileri yayma, dağıtma sistemine alarm kontrol sistemine bağlantıları vardır. Bu, kontrol edilen cihazın bilgi kontrolünü fiziksel ağ bağlantıları vasıtasıyla fark etmesidir. Bu geleneksel “hard control” uygulamasında (yani kontrol edilen cihaz ve bağlantı sağlayan cihazın herhangi bir ağ tarafından indüklenen (hareket geçiren) bir modülü olmadığı tamamen doğrudan bağlandığı durum) görülen aracılık (ara bağlantı) sorunlarını en uygun duruma getirir, internet üzerinden kontrol da (soft kontrol) uygulanabilir.

Yazının devamı için tıklayın  
 


İlginizi çekebilir...

İtfaiyecilerin Ağır Yükleri Kaldırma, Taşıma, İndirme Operasyonlarının Planlanması

İtfaiyeciler gitmiş oldukları trafik kazası, yangın, kurtarma gibi olaylarda, olay anında veya olay sonrasında normal olmayan ölçü ve ağırlıktaki yükl...
22 Mart 2021

Hatalı Yangın Alarmları Neden Oluşur?

Bir işletmede en can sıkıcı durumlardan biri yangın alarm sisteminin sürekli hatalı alarmlar üretmesidir....
22 Mart 2021

TS EN 12845 Standardına Göre Yangın Pompalarının Negatif Emiş Koşullarında Çalıştırma Kriterleri

Yangın, kontrolümüz dışında gelişen 'yanma prosesi' sonucu ağır can ve mal kaybına uğrama ihtimalimiz olan afetlerin başında gelmektedir....
23 Şubat 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.