E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

Sahibini Kurtaran Köpek

Sahibini Kurtaran Köpek

23 Şubat 2021 | ANILARDAN
220. Sayı (Ocak-Şubat 2021)
864 kez okundu

Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ 

İtfaiyede farklı olaylarla karşılaşılır. Bazen bir köpek, bazen bir kedi, bazen bir kuş kurtarılır. Sel olur insanları kurtarır. Ne zaman fazla bir yağmur yağsa İstanbul'da Alibeyköy deresindeki fabrikaları, evleri su basar. Müdürlüğüm sırasında, yine fazla yağmurun yağdığı bir günde, Alibeyköy'de bir fabrikayı su basmış ve yangın çıkmıştı. Yangın büyük bir yangın değildi. Ben olay yerine vardığımda ekipler yangını çoktan söndürmüştü. Fabrikanın içi ve çevresi yaklaşık 1 metre yüksekliğinde su içerisindeydi. Sadece zemin kattan oluşan çok geniş bir fabrikaydı. Binanın içerisinde kimsenin kalıp kalmadığını, içeride yangın olup olmadığını, öğrenmek için bir sandalda fabrikanın içini dolaşmaya başladım. Bu sırada fabrikanın bir bölümünde bir masanın üzerinde bir köpeğin olduğunu gördüm. Fabrikanın içi su dolmaya başlayınca, köpek korunmak için masanın üzerine çıkmış.

Suyun seviyesi masadan birkaç parmak aşağıdaydı. Köpek korkmuştu ve titriyordu. Yapılacak tek şey köpeği çıkarmaktı. Hemen dışarıya çıktım ve itfaiye amirine içeride bir köpek olduğunu kurtarmalarını söyledim. İki itfaiyeci sandalla içeri girdiler köpeği çıkardılar.

Dışarıda çok sayıda gazeteci vardı. Köpek sandaldayken ve sandaldan indirdikten sonra fotoğrafını çektiler. Buraya kadar her şey normal olaylardan biri. Zor durumda olan her canlıyı kurtarmak zaten itfaiyenin görevi. Ancak olayın yansıtılması böyle olmadı. Öbürsü gün Hürriyet gazetesinin birinci sayfasının alt kısmında “Sahibini Kurtaran Köpek” başlıklı bir yazı gördüm. Yanında da kurtardığımız köpeğin fotoğrafı vardı. Fabrikada yangın ve su baskını olduğunu anlatarak “Kahraman köpek fabrikayı su basıp yangın çıkınca sahibini yangından kurtardı. Yangında mahsur kalan sahibine havlayarak yol gösterdi” diye yazılmıştı. Bu olayı başka bir olay mıdır, diye yeniden baktım,hayır Alibeyköy'deki yangını anlatıyordu. Köpek itfaiyenin kurtardığı köpekti.

Köpeği itfaiye kurtarmıştı ve üstelik fabrika sahibi henüz olay yerine gelmemişti. Ama haberde köpeğin sahibini kurtardığı yazılıydı. Haberden rahatsız oldum. Köpek sahibini kurtarmış gibi gösterilerek yalan haber yapılmış olmasından daha çok sanırım itfaiye köpeği kurtardı diye yazmadığı için rahatsız olmuştum. Haberi yazan muhabiri aradım. Neden bu şekilde yalan haber yaptığını sordum. Gerçeğin bu olmadığını kendisinin de bildiğini söyledim. Bana “Böyle bir haberin kime ne zararı var, okuyucunun ilgisini çekmek için yazdım” dedi. Söyleyecek söz bulamadım. Güzel olan diğer gazeteler böyle yazmıyordu, köpeği itfaiyecilerin kurtardığını yazıyordu. İtfaiye geç kaldı veya itfaiye yetersiz kaldı gibi haberlere de sık rastlanır. Gazetelerde yazılan bir haber başka bir yerden teyit edilmedikçe inanmamak gerekir. 


 


İlginizi çekebilir...

TBMM Arşivinin Kurtarılması

TBMM Arşivi eskiden ana binada grup odalarının altında bodrumdaydı....
17 Aralık 2020

Ekonomik ve Siyasi Yangınlar

İki türlü yangın vardır. Birincisi duman çıkaran yangınlar, ikincisi ise dumanı olmayan ama içerisinde sosyal, kültürel ve duygusal anlam taşıyan yang...
16 Ekim 2020

İtfaiyemiz Kaç Yaşında?

İtfaiyede görev yaptığım sırada, 1990 yılında 'İtfaiye Haftası'nın neden kutlanmadığını sordum....
17 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.