E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

Ekonomik ve Siyasi Yangınlar

Ekonomik ve Siyasi Yangınlar

16 Ekim 2020 | ANILARDAN
218. Sayı (Ekim 2020)
3.467 kez okundu

Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ

İki türlü yangın vardır. Birincisi duman çıkaran yangınlar, ikincisi ise dumanı olmayan ama içerisinde sosyal, kültürel ve duygusal anlam taşıyan yangınlar. Birinci çeşit yangınlar baca yangını, orman yangını, bina yangını gibi bildiğimiz duman çıkaran kül oluşturan yangınlardır. İkinci yangınlar ise dumanı ve külü olmayan siyasi yangınlar, mutfak yangınları, gönül yangınları, ekonomik yangınlar gibi mecazi anlamda kullanılan deyimlerdir. Elbette yangınlar arasında en tehlikeli olan kişiye ve yangının büyüklüğüne göre değişir. Yere ve zamana göre bazen dumanlı yangınlar insanların ciğerini yakarken bazen de gönül yangınları veya ekonomik yangınlar yürekleri yakar.

Sayın Erdal İnönü ile bunların ne ilgisi var diye düşüneceksiniz. Halâ beni gülümseten küçük bir anımız var. Ülkemizde, Kasım 2000 ve Şubat 2001 aylarında iki kez mali kriz yaşandı. Enflasyon çok yüksek değerdeydi. Belirsizlik nedeniyle herkeste büyük bir tedirginlik vardı. Ekonominin düzeltilmesi, doların yükselişinin durdurulması için çareler aranıyordu. O tarihlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Dünya Bankası’nda uzun yıllardır çalışmakta olan Sayın Kemal Derviş’in Türkiye'ye davet edilmesi ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı olması konuşuluyordu. İşte tam bu günlerde, 2001 yılının Şubat ayında Erdal İnönü ile İTÜ Vakfının yemeğindeydik. Daha önce kendisiyle Cahit Arf Beyi ziyarete geldiğinde birkaç kez Cahit Beyin evinde görüşmüştüm.

Kendisinin hatırını sordum ve Cahit Arf Beyin evinde birkaç kez görüştüğümüzü söyledim. Hatırladığını söyledi ve ne yaptığımı sordu. Teknik Üniversitede olduğumu daha önce İstanbul İtfaiye müdürü olarak çalıştığımı söyledim. “Ankara’daki Yangını Neden Söndürmüyorsun” dedi. Ben de “Bunun için Amerika’da bir itfaiyeci getiriyorlar” dedim. Güldü. “Peki, siz siyasi yangınları söndürebildiniz mi” diye sorunca, “siyasetçiler yangını söndürmüyor onlar yangın çıkarıyor” dedi ve tam o sırada araya birileri girdi ve sohbeti devam ettiremedik.

Gerçekten de Sayın Kemal Derviş ekonomik yangını söndürmek için 2001 Mart ayı başında Sayın Bülent Ecevit Hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. Uluslararası Para Fonu ile müzakereleri yürüterek mali krizin atlatılması için çalıştı.

Erdal İnönü; esprili, güler yüzlü, dürüst, alçakgönüllü mükemmel bir insandı. Kaç kez elinde tepsi ile aynı yemek kuyruğunda beklediğini gördüm. Beyefendi kişiliğiyle toplumun her kesiminin saygı duyduğu bir kişilikti. TÜBİTAK Bilim Kurulu, Atom Enerjisi Komisyonu, UNESCO Yürütme Konseyi üyeliği ve Türk Fizik Derneği başkanlığında bulunan Erdal İnönü’nün fizik alanında önemli çalışmaları vardır. Saygıyla anıyorum.


 


İlginizi çekebilir...

İtfaiyemiz Kaç Yaşında?

İtfaiyede görev yaptığım sırada, 1990 yılında 'İtfaiye Haftası'nın neden kutlanmadığını sordum....
17 Eylül 2020

Bir Hanı Nasıl Yaktım?

Yasak savmak için yapılan, kurallara uygun olarak oluşturulmayan yangın söndürme tesisatları, hiç yapılmamasından daha fazla zarara sebep olabilmekted...
26 Ağustos 2020

İmparator İtfaiye Toplantısına Geldi

Japonya İtfaiye Genel Müdürlüğü tarafından 20-23.11.1993 tarihinde Tokyo'da düzenlenen Uluslararası İtfaiye Konferansı'na davet edildim....
23 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.