E-Dergi Oku 

ETİ Bakır'ın Maden İşçileri için Tercihi DuPont Tyvek

ETİ Bakır'ın Maden İşçileri için Tercihi DuPont Tyvek

15 Ekim 2019 | HABERLER
210. Sayı (Ekim 2019)
1.598 kez okundu

Yeraltı madenciliği ile yılda 1.450.000 ton tüvenan bakır cevheri, 170.000 ton bakır konsantresi ve 400.000 ton pirit konsantresi üretimi yapan Eti Bakır A.Ş. Küre İşletmesi, çalışanlarının güvenlik, sağlık ve konforunu DuPont çözümlerine emanet etti. DuPont markalarından biri olan Tyvek® ile üretilen DuPont™ Tyvek® 500 HV tulumu, Küre İşletmeleri’nde iş ve işçi güvenliğinin bir numaralı ekipmanı oldu. Eti Bakır A.Ş. Küre İşletmesi’nde 960 metreye ulaşan bir yeraltı sisteminde uzunlukları 40 kilometreyi bulan yol tünellerin yer aldığını belirten yetkililer, iş makinaları ve işçilerin aynı tünellerde çalışmalarının işçi güvenliğini şart koştuğunun altını çizerek DuPont™ Tyvek® 500 HV tulumu tercih ettiklerini belirttiler. 

Eti Bakır A.Ş. Proje ve Yeraltı Maden Müdürü Kazım Küçükateş şu bilgileri verdi: “Mekanize bir maden olduğumuzdan ötürü çalışmalarımız esnasında birçok farklı iş makinesine ihtiyaç duyuyoruz. Şu an madenimizde yaklaşık 80 iş makinesi çalışmaktadır. Bu kadar çok iş makinesinin çalıştığı bir madende, çalışanların yüksek görünürlüğü olmazsa olmazımızdır. Bu sebeple yeraltı çalışma kıyafetlerimizde florans renkleri ve üst sınıf reflektif bantları tercih ediyoruz. 3 yıldır kullandığımız DuPont Tyvek® 500 HV tulumlar sayesinde çalışanlarımızın yüksek görünürlüğe sahip olmasını ve makine operatörleri tarafından kolaylıkla fark edilebilir olmasını sağladık.” Kazım Küçükateş ayrıca, tek kullanımlık tulumların yağlı, kirli ve kimyasal ortamlarda normal işçi tulumlarına göre daha uygun fiyatlı olduğu için maliyet avantajı sağladıklarının da altını çizdi.

DuPont Kimyasal ve Termal Koruma, Türkiye & İsrail Satış & Pazarlama Müdürü Figen Ersezer, Tyvek® ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tyvek®, DuPont tarafından icat edilmiş ve üretilmekte olan; 50 yılı aşkın süredir insanları, prosesleri ve ekipmanları korumada kullanılan çok yönlü bir malzemedir. İnşaattan medikal paketlemeye, kişisel korumadan tarıma kadar farklı sektörlerde başvurulan bu malzeme koruma, konfor ve dayanıklılığı bir arada sunar. Bu özellikleri sayesinde Tyvek® kumaş kişisel koruyucu tulumlarda kullanılarak toza ve çeşitli kimyasallara karşı bariyer oluşturur. Tyvek®, üstün bariyer özelliklerine ek olarak nefes alabilir ve hafif oluşu sayesinde kullanım sırasında ciddi bir konfor ve ergonomi avantajı sağlar. Tyvek® 500 HV tulumlarda bu fonksiyonların yanı sıra yüksek görüş özelliği de sunulmaktadır. Bu sayede kullanıcılar yüksek görünürlük gereken uygulamalarda konfor ve korumadan ödün vermeden ve solmayan görünürlük ile güvenle çalışmaya devam edebilmektedir. Tyvek® 500 HV tulumlar Türkiye’nin en büyük yeraltı bakır madeni olan Eti Bakır A.Ş. Küre İşletmeleri’nde de önemli bir iş güvenliği ihtiyacına çözüm oldu. Bu çözüm ortaklığı ve ürünlerimize gösterilen ilgi bizim için çok kıymetli.” 


 


İlginizi çekebilir...

Duyar Vana Online Söyleşilerine Devam Ediyor

Duyar Vana, COVID-19 süreci öncesi ve sonrası sektörel gelişmeleri ve bilgileri online söyleşiler ile paylaşmaya devam ediyor....
18 Mayıs 2020

TMMOB Kanunu'nu Değiştirme Girişimlerine Karşı Odalar Görüş Açıklıyor

TMMOB Kanunu'nun değiştirilmesi tartışılıyor. Makina Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Odası gündemde olan değişiklik konusunda basın açıklama...
13 Mayıs 2020

ETNA'nın İhracat Atağı Devam Ediyor

ETNA, Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde güvenle tercih ediliyor....
27 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.