E-Dergi Oku 

"Sadece Mevzuata Uyularak İş Kazaları Önlenemez"

"Sadece Mevzuata Uyularak İş Kazaları Önlenemez"

13 Haziran 2019 | SÖYLEŞİ
207. Sayı (Mayıs - Haziran 2019)
2.838 kez okundu

İş güvenliği konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan İST İşçi Sağlığı Teçhizatı İhracat Müdürü İş Güvenliği Uzmanı Doruk Türkuçar, sadece mevzuata uyularak iş kazalarının tamamının önlenemeyeceğini, iş kazalarında insan faktörünün büyük yer tutması göz önüne alındığında eğitimin önemli bir unsur olduğunu söylüyor.

İş güvenliği açısından ülkemizdeki mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuyla ilgili ülke olarak eksilerimiz ve artılarımız nelerdir?

Ülke olarak her geçen yıl, iş güvenliğinde oldukça büyük gelişmeler kat ediyoruz. Özellikle 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesi ülkemiz için bir dönüm noktası olmuştur. Kullanılan kişisel koruyucu donanımlar ve iş güvenliği ekipmanları tarafına baktığımızda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, “CE” belgesiz ürünlerin piyasadaki denetimini sıkılaştırılması, sertifikasız ürünlerin ithalatının önlenmesi için gerekli tedbirleri alması ve insanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha bilinçli olmaları, ülkemizin artılarındandır. Avrupa standartlarına uyumlu ve onaylanmış kuruluşlar tarafından belgeli iş güvenliği ekipmanları ülkemizde kabul görmektedir. Bu da ürünlerin, standardın gerekliliklerini karşıladığı anlamına gelmektedir.

Fakat iş güvenliği çalışmalarının bazı kişilerce formalite olarak görülmesi, sadece mevzuata uymak maksatlı iyileştirmelerin yapılmasının yeterli görülmesi, eksiklerimizdendir. İnsan sağlığının önemi her şeyden önce gelmelidir. Çalışanın sağlığının korunması için alınan tedbirlerin ekonomik yükü, bir iş kazası sonucunda karşılaşılacak vicdani sorumluluğunun yanı sıra, ekonomik ve yasal yaptırımlardan çok daha az olacaktır.

Sadece mevzuata uyularak iş kazalarının tamamı önlenemez. İş kazalarında insan faktörünün büyük yer tutması göz önüne alındığında, eğitimin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Çalışanların İSG eğitimlerine önem verilmeli, bilinçlenmeleri sağlanmalıdır. Denetimlerin daha sıkılaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Halen iş sağlığı ve güvenliği kanununa uygun olmayan işyerleri ile zaman zaman karşılaşıyoruz. Ürettiğimiz bir ürün olan acil duş ve göz/yüz yıkama çeşmelerinden bir örnek vermek gerekirse, bu sistemlerin işyerlerinde ya da tesislerde uluslararası standartların belirttiği, verimli ve doğru şekilde çalışmaya hazır halde tutulması ve bunun takibinin yapılması, gerektiğinde kontrol edilerek sisteme müdahalede bulunulması, iş güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır.

Doğası gereği acil duşlar gibi ilk yardım ekipmanlarının kullanım oranı düşük olmasına rağmen, ihtiyaç halinde çalışmaya hazır halde tutulması hayati öneme sahiptir. Bir acil duşa, haftalık kontroller için çalıştırılması hariç belki aylarca hatta yıllarca ihtiyaç duyulmayacaktır. Fakat gerçekten acil duşa ihtiyacı olan bir iş yeri çalışanı, o anda acil duşun işini iyi yapacağından emin olmak isteyecek ve sorunsuz çalışmasını umacaktır. Çalışan için bu konu hayati önem taşıyacaktır. Acil duşları sanırım bir arabanın hava yastığına benzetebiliriz. Hava yastığının tehlikeli bir kaza anında açılması ve hayat kurtarması beklenmektedir. Hava yastığına arabanın ömrü boyunca belki hiç ihtiyaç duyulmayacaktır ama asıl ihtiyaç anında görevini yapması hayati öneme sahiptir.

Yazının devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

Boruların Tamir ve Bakımına Yönelik Teknolojik Çözümler

Büyük endüstriyel tesisler, iş merkezleri, plazalar, alışveriş merkezleri, hastane, okul ve adliye binaları gibi büyük yapılarda oluşabilecek boru vey...
21 Şubat 2020

"Büyüme Süreçlerine Devam Ediyoruz"

Avusturya merkezli olan ve yangın algılama, acil anons ve seslendirme gibi ürünleri bünyesinde barındıran Schrack Seconet firmasının Ülke Müdürü Cem U...
21 Şubat 2020

Tyco Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Faik Tellioğlu: "Amacımız Türkiye'yi Bir Merkez Üs Haline Getirmek"

Tyco ve Johnson Controls firmalarının birleşiminin ardından, toplam 8000 metrekare arazi üzerine kurulu Ankara'daki lojistik merkezinin açılışı ge...
15 Ekim 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.