E-Dergi Oku 

Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemleri

Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemleri

21 Aralık 2018 | TEKNİK MAKALE
203. Sayı (Kasım- Aralık)
715 kez okundu

Yangın algılama teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Bununla birlikte kimi sensör bazlı ürünler belirli ortam ve durumlarda doğru zamanda teşhis için yeterli olamayabiliyor. Sensormatic tarafından sunulan yeni nesil, “Video Tabanlı Yangın Algılama Çözümü” mevcut sistemlerin hatalı ya da geç algılayabileceği yangınları doğru bir şekilde ve daha erken tespit edebiliyor.

BÜYÜK ALANLARDA DAHA ERKEN MÜDAHALE
Günümüzün artan ticaret hacmi, beraberinde lojistik sektörünün daha hızlı bir şekilde ve daha büyük alanlarda çalışması zorunluluğunu getiriyor. Bu tip depolar, ürünlerle ilgili operasyonel yönetim her ne kadar yüksek teknolojiyle gerçekleştirilse de güvenlik konusunda yeni zorluklar getirebiliyor. Büyük antrepolar, depolar ya da uçak hangarları gibi alanlarda oluşabilecek yangınlar, içerideki ürün sayısı ve değeri yüksek olduğu için daha büyük risklere sahip bulunuyor.

Video Tabanlı Yangın Algılama (VFD) çözümü, standart yangın algılama sistemlerine oranla çok sayıda avantaja sahip. Geleneksel sensör bazlı sistemlerde yangın algılama sensör içerisinde yapıldığından dolayı dumanın sensöre kadar ulaşması gerekiyor. VFD çözümü yangın oluşmaya başladığı anda yangını kaynağında algılıyor. Bununla birlike, bu tip büyük alanlarda kullanılan yangın algılama sistemleri daha fazla sensör kullanımına ihtiyaç duyuyor. VFD çözümündeki her bir kameranın 300 metrekareye varan alanlardaki yangınları net ve daha erken bir şekilde tespit edebilmesi maliyet ve yönetim kolaylığı sağlıyor.

ENDÜSTRIYEL TESISLERE ÖZEL ÇÖZÜM
Sensormatic’in uzun yıllara dayanan elektronik güvenlik sistemleri deneyimiyle projelendirilen Video Tabanlı Yangın Algılama çözümü, endüstriyel tesisler için de ciddi bir kolaylık sunuyor. Birbirine yakın makineler ya da üretim bantları ile donatılan bu alanlarda oluşabilecek bir yangın durumunda, yangın kısa sürede tesisin diğer kısımlarına ulaşabiliyor. Standart sensör bazlı uygulamalarda duman ya da alev gibi unsurların sensöre ulaşması durumunda alarm tetiklenirken, Video Tabanlı Yangın Algılama çözümünün daha geniş alanı taraması ve gelişmiş algoritmaları sayesinde yangını kaynağında algılayıp teşhis edebiliyor. Bu sayede yangın henüz küçük bir seviyedeyken gerekli müdahale yapılarak karşılaşılabilecek zarar minimumda tutuluyor. Sistemin gelişmiş algoritması ile ise teşhis doğruluk oranı yükseltilirken, tesisin yanlış alarm sonucu üretimi durdurmasının da önüne geçiliyor.

MEVCUT KAMERA SISTEMLERIYLE UYUMLU
Video Tabanlı Yangın Algılama ürünlerinin bir diğer avantajı ise mevcut yangın sistemine destekleyici bir sistem olarak kullanılmasının yanı sıra tesiste önceden kurulmuş güvenlik kamerası sistemleriyle kolayca entegre olabilirken aynı zamanda üzerindeki akıllı video analiz özellikleri ile işletmenin güvenliğini de sağlayabiliyor. Sensormatic’in tecrübeli ve uzman ekibi tarafından gerçekleştirilen entegrasyonlar sayesinde ek bir video izleme yatırımı yapmaya gerek kalmıyor. Ürünlerin kullanım sırasındaki avantajları arasında bakım ve temizlik süreçleri de bulunuyor. Kurulumu kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen ürünlerin bakımı için kamera lenslerini belirli aralıklarla silmek yeterli olabiliyor.


 


İlginizi çekebilir...

Fipron Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme sistemleri, yangınları kontrol etmenin ve söndürmenin en etkili yollarından biridir....
17 Nisan 2020

Yangın, Can ve Mal Kaybı Riskine Karşı Kaçak Akım Rölesi

Yaşam alanlarında meydana gelebilecek bir kaçak akım yüksek değerlere ulaşırsa, can kaybına yol açabilir....
17 Nisan 2020

Değişen KKD Regülasyonu ve Yeni Uygulamalar

Yeni Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonu 2016/425; Kişisel Koruyucu Donanım Sektörü ve Yüksekte Çalışma alanında, yönetmelikler ve mevzuatlar açısınd...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.