E-Dergi Oku 

Nomex: İtfaiyeciler İçin Termal Koruma

Nomex: İtfaiyeciler İçin Termal Koruma

21 Aralık 2018 | TEKNİK MAKALE
203. Sayı (Kasım- Aralık)
4.293 kez okundu


Figen Ersezer – DuPont Kimyasal & Isıl Koruma, Türkiye & İsrail Ürün Müdürü


İtfaiyecilerin yükleri ağırdır. Kıyafetlerinin bu yüklerine ilave yük olmaması gerekir. Tam da bu noktada DuPont elyafları; üreticilerin, karşılaşılabilecek termal tehlikelere karşı koymanın yanı sıra giyen kişinin hareketlerini engellemeden işini yapmasını sağlayacak yangına dirençli astarlar, koruyucu dış kaplamalar ve aksesuarlar oluşturmasına yardımcı olur. DuPont olarak, Nomex® markalı elyaflar gibi bilim temelli çözümlerimiz ile sürekli olarak korumayı artırmamıza yardımcı olabilecek benzersiz yöntemler araştırmaktayız. Piyasadaki diğer malzeme ve elyafların aksine Nomex® elyafından üretilmiş itfaiyeci kıyafeti ve aksesuarları, özünde aleve dayanıklıdır ve erimez veya damlamaz ve hava ile temasta alev almaz. Dahası Nomex® tarafından sunulan termal koruma kalıcıdır; üstün aleve dayanıklılık özelliği kaybolmaz veya zamanla etkisi azalmaz.

Standart gereksinimlere, kullanıcı özelliklerine ve söz konusu tehlikelere bağlı olarak dokuma, örgü veya dokumasız kumaşlar tek veya birden fazla katmanlı kıyafetlerde çeşitli birleşim ve yapılarda kullanılır. Aşağıda itfaiyecinin korumasını artırmak için kullanılan bazı tipik kumaş türleri (İç çamaşırlarında, polo gömleklerde, orman yangını kıyafetlerinde, istasyon üniformalarında veya itfaiyeci kıyafetlerinde kullanılan) açıklanmaktadır: 

• Koyucu Dış Kaplama
Nomex® elyaf ile üretilen koruyucu dış kaplamalar ısıya dayanacak, sağlam kalacak, iç bileşenleri ve giyen kişiyi koruma altına alacak malzemelerden oluşur. Su geçirmez sağlam işlemeler kıyafetin hafif olmasını sağlar ve kıyafetin termal izolasyonunu sağlayan değerli hava katmanlarını engellemeden su geçmesini önler.
 

• Nem Bariyeri
Nomex® tarafından üretilen dokuma olmayan kumaşlar güvenli nem bariyeri üreticilerinin sıvı sızdırmayan filmler için güçlü ve aleve dayanıklı alt katmanlar sunmalarına yardımcı olur. Nem bariyeri suyun, kimyasalların ve viral maddelerin sızmasına karşı koruma sağlar. Bu bariyerler nefes de alabildiğinden zorlu işler sırasında genel ısıl gerilmeyi azaltarak metabolik ısının kaçmasına izin verir.


• Termal Bariyer ve İç Katman
Nomex® elyafından üretilmiş termal bariyerler ve iç katmanlar sağlam, esnek ve ısı izolasyonlu bileşenler sunulmasına yardımcı olur. Her bir katmandaki suyu çekme veya suyu sızdırmama özelliklerine sahip işlem nem yönetimini geliştirir ve kıyafetin kuruma süresini kısaltır.

DuPont™ Nomex®, dünya genelindeki milyonlarca insan ve uygulama için termal koruma sağlayan, ısıya ve alev almaya karşı dirençli, devrim yaratan bir elyaftır. 40 yılı aşkın süredir tüm dünyadaki itfaiyeciler ve acil durum personeli yangına dirençli yanmaz itfaiyeci kıyafetine, termal koruma giysilerine ve Nomex® marka elyaflardan yapılma aksesuarlara güvenmiştir.

Nomex®: Kriz Anında Tepki Veren Elyaf
Aşırı ısıya maruz kaldığında Nomex® özel bir reaksiyon geçirerek özelliklerini kumaşa daha fazla enerji yakalayacak şekilde değiştirir ve giyen kişiye ısı transferinden birkaç saniye daha korunma sağlar.

Güvenlikte Hayat Kurtaran Ekstra Saniyeler
Nomex® elyaf, yalıtım bariyerini güçlendiren elyaf kalınlaşması sayesinde sunduğu ekstra saniyelerle daha uzun süre güvenlik sağlamaya yardımcı olur.

Görünür Kanıt
Bir giysi onu giyen kişiyi doğru şekilde koruduktan sonra, soğumasıyla birlikte kendini feda edebilir. Bu durum tamamen normaldir.

Isıl Gerilme Koruması
Nomex® elyaf hem yeni giysilerde hem de yıkanmış giysilerde daha yüksek hava geçirgenliği nedeniyle ısıl gerilmeyi azaltmaya yardımcı olur. Hava geçirgenliği vücut ısısını azaltmak için membranın “Nefes almasına” yardımcı olur.

Performans Dayanıklılığı
Nomex® elyaf dayanıklı şekilde tasarlanmıştır ve giysilerin yıkandıktan, güneş ışığına veya aşınmaya maruz kaldıktan sonra da ısı ve alev koruma, mekanik kuvvet ve hava geçirgenliği özelliklerini olağanüstü bir biçimde sürdürmesine yardımcı olur.

Daha Düşük Giyme Ömrü Maliyetleri
Nomex® elyaf daha düşük maliyetler ile daha uzun giyim ömrü sayesinde akıllı bütçe çözümü sunmaya yardımcı olur. Nomex® kumaşlarının sunduğu daha yüksek aşınma direnci daha uzun giyme ömrü ve daha düşük onarım ve değiştirme maliyetleri ile doğrudan ilişkilidir.

Dünya Çapında Güvenilirlik
Dünyanın dört bir yanındaki itfaiyeciler termal koruması, dayanıklılığı ve uygun maliyeti nedeniyle Nomex® ile yapılan giysileri seçmektedir. DuPont, Nomex® partnerleriyle birlikte itfaiyeci giysilerinin koruyucu performansını sürekli olarak geliştirmek için çalışmaktadır.
 


 


İlginizi çekebilir...

Fipron Yangın Söndürme Çözümleri

Yangın söndürme sistemleri, yangınları kontrol etmenin ve söndürmenin en etkili yollarından biridir....
17 Nisan 2020

Yangın, Can ve Mal Kaybı Riskine Karşı Kaçak Akım Rölesi

Yaşam alanlarında meydana gelebilecek bir kaçak akım yüksek değerlere ulaşırsa, can kaybına yol açabilir....
17 Nisan 2020

Değişen KKD Regülasyonu ve Yeni Uygulamalar

Yeni Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonu 2016/425; Kişisel Koruyucu Donanım Sektörü ve Yüksekte Çalışma alanında, yönetmelikler ve mevzuatlar açısınd...
17 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.