E-Dergi Oku 
TOS+H EXPO 2022

Afyon Kocatepe Üniversitesi Duyar Pompa'yı Ziyaret Etti

Afyon Kocatepe Üniversitesi Duyar Pompa'yı Ziyaret Etti

13 Temmuz 2020 | HABERLER1.042 kez okundu

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden bir grup akademisyen Duyar Pompa fabrikasını ziyaret etti. Akademisyenlere düzenlenen program 2 etap olarak gerçekleştirildi. İlk etapta NFPA 20, UL ve FM kuruluşları ve standartları hakkında bilgilendirme sunumu yapılırken ziyaretin ikinci etabında fabrika gezisi yapıldı.

Ziyaretçilerimize Duyar Pompa’nın yüksek verimli pompaları ile üretilen yangın grupları hakkında bilgilendirme yapıldı. NFPA 20 standartlarına göre pompa malzeme kombinasyonunun çark bronz, mil paslanmaz çelik, gövde dökme demir ve salmastranın yumuşak olması gerektiği ve pompa performansının anma debisinin 150 % ‘sinde anma basıncının 65% ‘nin altına düşmemesinin NFPA 20 standartlarına uygunluğu ve yangın pompalarının kullanıldığı tesisin olası yangın anında güvenliği konusunda hayati öneme sahip olduğu vurgulandı. FM Global ve UL kuruluşlarının yangın pompa sistemleri için önemi ve sertifikalandırma süreçleri hakkında bilgilendirme yapılarak yangın pompaları için Factory Mutual (FM) ve Underwriter Laboratory (UL) belgelendirme kuruluşlarının talep ettikleri özellikler hakkında sunum yapıldı. 

Saha uygulamalarında emme ve basma hattında yangın pompa sistemlerinde uyulması gereken montaj kuralları ve uygun ekipmanlarının seçimi konusunda bir aktarım gerçekleştirildi. Redüksiyon kullanılması durumunda Emme hattında eksantrik redüksiyon kullanımının pompa emişini rahatlatacağı ve pompa girişinde hava cebi oluşumunu engelleyeceği vurgulandı.

NFPA 20 standartlarına göre emme hattı boru çapı belirlenirken su hızının 150% debide 4,6 m/s ‘yi geçmemesi dikkate alınıyor. Boru çaplarının standartlara uygun belirlenmesi, kullanılacak vana ve aksesuarlarında uygun boyutta belirlenmesi açısından hayati öneme sahip. NFPA 20 standartları ve Türkiye yangın yönetmeliğine göre yangın pompa sistemlerinde kullanılan her bir pompa için (jokey pompa dahil) ayrı bir kontrol panosu kullanılıyor.

Ziyaretin ikinci etabında fabrika gezisi gerçekleştirildi. Fabrikanın üretim, montaj ve test hatları ayrı ayrı tanıtıldı, montajı tamamlanmış sevke hazır yangın setleri ve hidroforlar üzerinden yangın setleri ve hidroforların temel çalışma prensipleri ile yangın setleri ve hidroforlarda kullanılan ekipmanlar ve montaj şekli pratik olarak da gösterildi. 

Duyar Pompa tarafından yapılan açıklamada, "Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen İşleri ekibine nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz. Kendilerinin ziyaretleri vasıtasıyla akademik ve pratik bilgilerin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi imkanına sahip olduk. Duyar Pompa olarak üniversite, özel sektör iş birliğinin önemli olduğunu düşünüyor ve ilgili bölümlere sahip üniversitelerle diyaloglarımızı sürdürmek istiyoruz" açıklamalarında bulundu.


 


İlginizi çekebilir...

Türkiye'nin Tescilli Lider Kablo Üreticisi HES Kablo

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' araştırmasının sonu...
16 Temmuz 2020

TOS+H EXPO'nun Yeni Tarihleri: 14 – 17 Mayıs 2022

TOS+H EXPO'nun koronavirüs Covid-19 nedeniyle ertelenmesinin ardından Messe Düsseldorf ve yerel ortağı Tezulaş Fuar yeni fuar tarihini belirle...
23 Haziran 2020

Yeni Hastanelerin İnşaatında İzocam Ürünleri Tercih Edildi

İzocam son olarak COVID-19 döneminde yapımına başlanan İstanbul Atatürk Havalimanı Sahra Hastanesi'ne, Sancaktepe Sahra Hastanesi'ne ve Ankara...
23 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.