E-Dergi Oku 
TOS+H EXPO 2022

BSH, Bir Kez Daha Arı Yangın'ı Tercih Etti

BSH, Bir Kez Daha Arı Yangın'ı Tercih Etti

23 Şubat 2016 | HABERLER
1.764 kez okundu

BSH Ev Aletleri Grubu, bundan önce Çerkezköy yerleşkesinde mevcut Buzdolabı Fabrikası, Plastikhane, LO1 Lojistik depo ve 2012 tarihinde faaliyete geçen yeni Küçük Ev Aletleri Fabrikası’nda olduğu gibi,  Selimpaşa’daki beyaz eşya ve yedek parça deposunda da, “Arı Yangın”ı tercih etti.

 

Arı Yangın’ın, Yangın Söndürme Sistemleri konusunda dünya çapında en iyi firmalar ile yaptığı mümessillik anlaşmaları sayesinde müşterilerine en kaliteli ürünler ve hizmetler sunması, BSH Grubu tarafından birkez daha tercih edilmesini sağladı.

 

BSH Bulky Selimpaşa deposunda 13,5 mt. yüksekliğindeki depo bölgesinde temsilcisi olduğu “Reliable” markasının K faktörü 320 olan Pendent ESFR (Early Suppression Fast Response) tip söndürme modlu depo sprinklerleri kullanılmıştır. Bu tavan yüksekliğindeki bir depoda beyaz eşya ve bunlara ait yedek parçalar yer alacak olup, raflı depolama şekli ile depolanacak bu malzemeler için yükseklik ise 12,2 mt. olacaktır. Söndürme modlu olan bu sprinklerler ile raf arasına sprinkler konulmadan en optimum ve kullanışlı çözüm de böylece üretilmiştir.

 

Böyle bir depolama şekli ve yüksekliği için NFPA 13 Tablo 17.3.3.1 ESFR Protection of Rack Storage Without solid Shelves of Plastic Commodities Stored Over 7,6 mt in Height tablosundan yararlanılmış ve sprinkler ucunda minimum 2,8 bar basınç istenmiştir.

 

Buna göre sistem dizaynı grid (ızgara) sistem olarak tasarlanmış ve sprinklerleri besleyecek branşman çapları DN65, bu branşmanlara suyu sağlayacak cross main hatlar DN 150 ve ana besleme hattı DN150 olarak çözülmüştür.

 

Sistem tarafında basınçlı suyu her daim hazır tutacak, bu arada sprinkler patlaması durumunda, su akışı ile birlikte hem mekanik olarak alarm gong’un çalmasını, hem de su basıncı değişiminden dolayı elektriksel kontak almayı da sağlayacak Reliable marka Model E ıslak alarm vana grupları kullanılmıştır. Sprinkler sistemi ve pompa dairesi ekipmanları da dahil olmak üzere yardımcı elemanların tamamı UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

 

 

Hidrolik hesapları da ARI Yangın firması tarafından bu proje kapsamında yapılan hesaplar neticesinde NFPA 13’e göre bir branşmanda 4 adet sprinklerden, 3 branşman açılarak toplam 12 adet K320 ESFR açılması ve uçlarında minimum 2,8 bar basınç istenmesi durumunda toplam  debi ihtiyacı olarak da 6814 litre/dakika bulunmuştur. Gene NFPA 13’e göre sprinkler için gerekli olacak bu debiye 946 litre/dakika hortumlar için debi eklenmesi gerekmekte olup, sistem toplam debi ihtiyacı 7760 litre/dakika olarak bulunmuştur.

 

Depo sprinkler ihtiyacı dışında ayrıca dış saha hidrant ve hidrant dolapları da konulmuştur. Hidrant hattı için HDPE DN160 hidrant boru tesisatı üzerine 80 mt‘de bir hidrantlar yerleştirilmiş ve olası bir durumda itfaiyenin dışarıdan müdahalesi için de uygun ortam hazırlanmıştır.

 

 

Hidrolik hesaplar sonucu bulanan değerlere göre sistem ihtiyacını karşılamak üzere Arı Yangın’ın, temsilcisi olduğu Pentair grubuna ait Amerikan menşeli, UL listeli & FM onaylı “Fairbanks Nijhuis” marka 2000 GPM 140 PSI 2 adet yatay tip bölünebilir gövdeli dizel yangın pompası seçilmiştir. Dizel pompa sürücüsü olarak 1760 RPM 252 HP gücünde Cummins model sürücüler kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 20 GPM 150 PSI değerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir. Yangın Pompa grupları 6” basınç rahatlatma vanaları ve 6” x 10” taşma konisi, 360 galonluk yakıt tankları ile birlikte, sistem debisini belirli periyotlarda test etmek adına 8” akış ölçeri de dahil komple olarak Fairbanks Nijhuis firmasından temin edilmiştir.

 

 

BSH BULKY Selimpaşa Beyaz Eşya ve Yedek Parça Deposundaki Yangın Söndürme Sisteminin devreye alınması, mühendislik ve süpervizörlük hizmetleri Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından bütün projelerde olduğu gibi bu projede de büyük bir özveri ve titizlik ile yerine getirilmektedir.


 


İlginizi çekebilir...

Merinos Halı'nın Yangın Güvenliğini Form Endüstri Sağlıyor

Merinos Halı'nın yangın güvenliği Form Endüstri Tesisleri'nin sunduğu Lamilux marka duman tahliye kapakları ile sağlanıyor. Form Şirketler Gru...
17 Eylül 2020

Ayvaz, Yangın Grubundaki Atılımlarına Devam Ediyor

Yangın alanında on yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Ayvaz, sektöre yeni ürün ve hizmetler sunabilmek için kolları sıvadı....
17 Eylül 2020

Beyoğlu Benesta 'Duyar Pompa' ile Güvende

ESTA Construction, İstanbul, Beyoğlu'ndaki Benesta Beyoğlu projesinde Duyar Pompa ürünlerini tercih etti....
7 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.