E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

İtfaiyeci Elbisesi Katmanları: Nem Bariyeri

İtfaiyeci Elbisesi Katmanları: Nem Bariyeri

22 Mart 2021 | HABERLER
221. Sayı (Mart 2021)
1.555 kez okundu

KIVANÇ GROUP 

Farklı koruyucu özelliklere sahip dış kumaş, nem bariyeri ve ısı bariyeri katmanlarını tanıtacağımız serimizin ikinci bölümüne bu sayıda devam ediyoruz. Yangın kıyafeti gibi karmaşık bir kişisel koruyucu ekipmanın tasarımında görev alan bazı bölümler çok göz önünde olmadıkları için olsa gerek hak ettikleri ilgiyi her zaman göremeyebilirler. Bize göre bir yangın elbisesini oluşturan kahramanlardan en önemlisi en ortadaki katmanı; nem bariyerini gelin birlikte inceleyelim. Dış kumaş ile ısı bariyeri arasına gizlenmiş olan nem bariyeri, genellikle yangın kıyafetinin ihmal edilen bir katmanıdır. İtfaiyeciler giysilerini giyip çıkardıklarında dış kumaş ve ısı bariyeri ile etkileşime girer; ancak konforları ve güvenlikleri, gizli nem bariyerinin kalitesiyle doğru orantılıdır. Su ve sıvı kimyasallara karşı korumadan ve nefes alabilirlikten sorumlu olan nem bariyeri, yangın giysisinin tasarımında önemli bir rol oynar.

Su Geçirmezlik

Su, itfaiyecinin dostudur, yangını söndürmek için itfaiyecinin suya ihtiyacı vardır. Fakat aynı zamanda düşmanıdır, yangın kıyafeti ıslandığında ve bir alev patlaması gerçekleştiğinde, su buharlaşır ve itfaiyecinin bedeninde yanığa sebep olur. Suyun içeriye girmesini engellemek amacıyla nem bariyeri kullanılmalıdır. Nem bariyeri iki katmandan oluşur: su geçirmez, nefes alabilir bir membran (ince bir film) ve ona lamine edilmiş takviye katmanı. Membran, çok ince bir katman olduğundan kolayca zarar görebilir; zarar görmesini engellemek için daha dayanıklı olan bir tabakaya lamine edilir. Böylece dayanıklı, su ve sıvı kimyasalları geçirmeyen, nefes alabilir bir çözüm ortaya çıkar. Membran, PTFE (politetrafloroetilen), PU (poliüretan) veya PES (polyester) malzemelerinden üretilir.

Nefes Alabilirlik

İtfaiyeci, yangına müdahale sırasında yüksek sıcaklıktan dolayı terlemeyle su kaybeder. Terlemeyle oluşan bu su buharının vücuttan dışarı atılması önemlidir, aksi halde ısı stresinden dolayı kalp krizi bile yaşanabilir. Su buharının dışarı atılabilmesi için nem bariyerinin nefes alabilir yapıda olması gereklidir. Seçilecek doğru membran sayesinde; su, sıvı kimyasallar, kan ve olası kan kaynaklı patojenler vb. içeri giremezken, terleme ile oluşan su buharı vücuttan uzaklaştırılabilir.

Termal Koruma

Nem bariyerinin asıl amacı su geçirmezlik olmasına rağmen kullanılacak takviye katmanı sayesinde ısıya karşı korumaya da etkisi olur. Örneğin, geliştirdiğimiz en donanımlı itfaiyeci elbisesi Alexus’un tasarımında kullandığımız en gelişmiş katman sistemi Firestop’un nem bariyeri (3D-Max 4003), 3 boyutlu yapısı sayesinde hava boşluğu yaratarak üstün yalıtım performansı sağlar.

Dikkat!

Bir yangın kıyafeti, bir müdahaleden sonra dışarıdan sağlam görünebilir; ancak bu, nem bariyerinin zarar görmediği anlamına gelmez. Zarar görmediğinden emin olmak için nem bariyerini sık sık kontrol etmek önemlidir. Bu amaçla kontrol açıklığı (inspection opening) bulunan yangın ceketi ve pantolonu tercih edilmelidir. Yangın ceketinin ve pantolonunun iç kısmında bulunan, fermuarla kapatılan bu "kontrol açıklığı" sayesinde elbisenin iç katmanlarında hasar veya yıpranma olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İtfaiyeci elbisenizi her operasyon sonrasında olası hasar ve yıpranmalara karşı kontrol etmeyi ihmal etmeyin! 


 


İlginizi çekebilir...

Erdal Bozok İzocam Satış ve Pazarlama Direktörü Oldu

Türkiye'de 1965 yılından bu yana yalıtım sektöründe faaliyet gösteren İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevi...
16 Haziran 2021

İZODER'in Yeni Başkanı Emrullah Eruslu Oldu

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Eryap Grup CEO'su Emrullah Eruslu seçildi....
11 Haziran 2021

Standart Pompa Uzmanlığı Osmaniye Devlet Hastanesi'nde

Standart Pompa, İstanbul'daki pandemi hastaneleri dahil olmak üzere son dönemde inşa edilen bir çok hastanede ürünleriyle yer aldı....
9 Haziran 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.