E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

İtfaiyeci Elbisesi Katmanları: Dış Kumaş

İtfaiyeci Elbisesi Katmanları: Dış Kumaş

23 Şubat 2021 | ÜRÜN
220. Sayı (Ocak-Şubat 2021)
289 kez okundu

KIVANÇ GROUP

Konu itfaiyeci elbiseleri gibi kişisel koruyucular olduğunda bu elbisenin bir bakışta gördüğünüzden çok daha fazlasını, tasarımını oluşturan katmanlar arasında gizlediğinden emin olabilirsiniz. İtfaiyeci elbiselerimizin tasarımında kullanılan kumaşlar tıpkı soğan kabuğu misali, farklı koruyucu özelliklere sahip katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanlar en üstten başlayarak dış kumaş, nem bariyeri ve ısı bariyeri isimlerini almaktadır. Farklı koruyucu özelliklere sahip dış kumaş, nem bariyeri ve ısı bariyeri katmanlarını tanıtacağımız serimize “Dış Kumaş” ile başlıyoruz. Dış Kumaş yapı itibariyle en zorlu görevleri üstlenen katmandır.

Alevi Durdurma

Dış kumaş dışarıdan gelen alevin elbisenin içine girmesini engelleyen ilk savunma hattıdır. Meta-aramid/ para-aramid karışımlı dış kumaşlar 400°C civarında karbonlaşırken, polibenzimidazol/para-aramid karışımlı dış kumaşlar 800°C’de bile karbonlaşmaz. Bu nedenle kullanım yerine göre doğru dış kumaşın seçilmesi gerekir. 

Dayanıklılık

Dış kumaş operasyon sırasında aşınmalara, kesilmelere ve yırtılmalara karşı koruma sağlayacak kadar sağlam olmalıdır. Bu nedenle kopma ve yırtılma mukavemeti yüksek olan dış kumaşlar tercih edilmelidir. Şu ana kadar geliştirdiğimiz en donanımlı itfaiyeci elbisesi Alexus’un tasarımında da kullandığımız en gelişmiş katman sistemi Firestop’un dış kumaşı PBI® X55 (%40 PBI, %59 Para-Aramid, %1 Antistatik) EN 469 standardında istenen değerin 5 katı kopma mukavemetine ve 20 katı yırtılma mukavemetine sahiptir ve yüksek sıcaklıkta karbonlaşmaz.

Su ve Sıvı Kimyasallara Karşı İticilik

Su ve sıvı kimyasalların, elbisenin içine nüfuz etmesini engelleyen asıl katman nem bariyeridir. Ancak dış kumaş, uygulanan işlemler sayesinde su ve sıvı kimyasallara karşı iticilik özelliği kazanır ve nem bariyerinden önce ilk savunma hattıdır. 

Yüksek Görünürlük

Acil durum müdahalelerinde, olay mahalinde kullanıcının ekip arkadaş ları ve çevrede bulunan diğer insanlar tarafından kolaylıkla seçilebilmesi, görünebilmesi gereklidir. Bu amaçla geleneksel koyu lacivert rengin yerine gold (bal köpüğü) ve kırmızı gibi diğer renkler almaya başlamıştır. Bunun yanı sıra itfaiyecilerin görüş mesafesinin düşük olduğu durumlarda öne çıkmalarına yardımcı olmak için reflektif ve fotolüminesan şeritler en zorlu şartlarda yüksek görünürlük sağlar. Üçüncü nesil görünürlük olarak nitelendirebileceğimiz ışıksız ortamda görünürlük sağlayan fotolüminesan şeritler, siluetin zifiri karanlıkta 200 metrelik uzaklıkta bile görünmesini sağlar. 


 


İlginizi çekebilir...

Brady'den: Verimlilik ve İş Yerinde Güvenliğe Gereken Özenin Gösterilmesini Sağlar

İş yerinde verimliliği mümkün kılmak ve güvenliğe gereken özenin gösterilmesini sağlamak için dikkat çeken, özel kilitleme-etiketleme gölge panoları e...
25 Şubat 2021

Brady'den Güvenliği Artıracak Özel Kilitleme Prosedürleri

Kilitleme prosedürlerinizi yazma işini mühendislerimiz halledebilir....
27 Ocak 2021

Vaka Çalışması: Güvenli ve Verimli Bakım

Ontex, kişisel hijyen alanında faaliyet gösteren ve yüksek kaliteli Bebek Bakım, Kadın Bakım ve Yetişkin Bakım ürünleri tasarlayıp üreten uluslararası...
24 Aralık 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.