E-Dergi Oku 
BRADY
TOS+H EXPO 2022

Kablolar Genel Teknik Şartnamesi Yayımlandı

Kablolar Genel Teknik Şartnamesi Yayımlandı

7 Ocak 2021 | HABERLER1.879 kez okundu

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de yapıların yangın güvenliği seviyesini yükseltmek amacıyla yapı işleri inşaat, makine ve elektrik tesisatı genel teknik şartnamelerine dair yeni bir bildiri yayımladı. Bu doğrultuda, “Kabloların Yangına Tepki Performans Sınıfları ile Yapı Tiplerinin, Yapı İçindeki Alanların İlişkilendirilmesi Tablosu”nu da içeren “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi” yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiği yangınlarda can ve mal güvenliğinin sağlanması, kullanılan malzemelerin performansıyla yakın bir ilişkiye sahip. Günümüzde inşa edilen yapılarda, kabloların seçimi de güvenli yaşam alanlarının inşa edilmesinde çok kritik ve önemli bir rol oynuyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tebliğ edilen “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi” ile elektrik kablolarının yangına tepki performans sınıfları ile yapı tipleri ve yapı içindeki alanlar ilişkilendirilmiş oldu.

Türk Prysmian Kablo Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Tamer Yavuztürk
, yeni karar hakkında şu bilgileri verdi: “Tüm Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte, ülkemizde de 1 Temmuz 2017’de zorunlu hale gelen Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin devamı kapsamında; ülkemizde yapıların yangın güvenliği seviyesini yükseltmek amacıyla, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, yapı işleri inşaat, makine ve elektrik tesisatı genel teknik şartnamelerine dair değişiklik yapılmasına dair tebliğ 23/12/2020 tarihli 31343 sayılı T.C. Resmî Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğ ile birlikte yayımlanan “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi”, hangi yapıda hangi CPR performans sınıfının kullanılması gerektiğini açıklayan tabloyu içermesi sebebi ile çok önem taşıyor.”

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin amacı nedir?
Tamer Yavuztürk, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin amacı hakkında şunları söyledi: “Yönetmeliğin amacı; yapı malzemelerinin temel karakteristikleri ile ilgili performans beyanlarının ve malzemelere CE işaretinin iliştirilmesinin kurallarını oluşturarak yapı malzemelerinin piyasaya arz edilmesi ve piyasada bulundurulması ile ilgili usul ve esasları belirlemek, bununla birlikte yapı malzemelerinin performansları ile ilgili olarak güvenilir bir bilgi kaynağı oluşturmaktır. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği; üreticiler, düzenleyici ve denetleyici kurumların yanı sıra proje firmaları, yüklenici firmalar, mühendis veya mimar gibi son kullanıcılara da farklı yükümlülükler getirmektedir. Yangın anındaki güvenliğin sağlanması ile, herhangi bir yapıda çıkabilecek yangın anında, alev ve dumanın üretiminin ve diğer yapılara yayılımının sınırlandırılması; insanların güvenli bir şekilde yangın mahalinden tahliye edilebilmesi ve yangına müdahalenin güvenli bir şekilde yapılabilmesi amaçlanmaktadır.”

Hangi binada hangi CPR sınıfı kablo kullanılacağını gösteren tablo yayımlandı
Yönetmeliğin, binalarda kullanılan güç, kontrol ve iletişim kablolarının özellikleri ile montaj ve temini işlerini kapsadığını bildiren Tamer Yavuztürk, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik, kablo güvenliği alanında çok önemli bir adım oldu. Elektrik kabloları, can güvenliğinde kritik bir rol oynuyor. Olası yangın durumlarında yangının gidişatı elektrik kablolarının kalitesi ve kurulumu ile doğru orantılı. Bu gibi felaketlerin önüne geçebilmek için, projelerin en ince detaylarının düşünülerek hayata geçirilmesi çok önemli. Bakanlığımızın aldığı bu kararla birlikte yayımlanan “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi”nin, hangi yapıda hangi CPR performans sınıfının kullanılması gerektiğini açıklayan tabloyu içermesi sebebi ile çok önem taşıdığını ve bu konuda faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum. Bizler de bu kararı destekliyor ve Türk Prysmian Kablo olarak ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, insanların can ve mal güvenliğini esas alarak üretim faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.”


 


İlginizi çekebilir...

TTMD Onursal Başkanı Celal Okutan'ı Kaybettik

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Onursal Başkanı ve Kurucusu, Tesisat Dergimizin Yayın Danışma Kurulu eski üyesi Celal Okutan beyefendiyi kaybetmenin...
25 Aralık 2020

Hatay Expo 2021'e Duyar Pompa Güvencesi

Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyat olarak değerlendirilen EXPO, 2021 yılında Hatay'da düzenlenecek....
17 Aralık 2020

Ayvaz İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut: 'Pandemi Çin'de Başladığı Anda Planlamalarımıza Başlamıştık'

Yaptığı doğru planlamalar ile pandemi sürecinde de başarılarına hız kesmeden devam eden Ayvaz, imalat alanını yüzde 40, depo ve lojistik alanını da yü...
17 Aralık 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.