E-Dergi Oku 
TOS+H EXPO 2022

AFUMEX Kablolar ile Yangına Karşı Daha Güvenli Çözümler

AFUMEX Kablolar ile Yangına Karşı Daha Güvenli Çözümler

3 Nisan 2020 | ÜRÜN2.178 kez okundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre, 2019 yılında, Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin elektrik kaynaklı yangın meydana gelirken; bu sayı tüm yangınların %22’sini oluşturuyor. Türk Prysmian Kablo, Bursa Mudanya’daki fabrikasında ürettiği son teknoloji AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı daha güvenli çözümler sunuyor.

Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, binalarda elektrik tesisatından kaynaklı çıkan yangınların teknolojisi yüksek, yangına karşı güvenli kablolar sayesinde en aza ineceğini yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile kanıtlıyor. Yıllar önce geliştirdiği AFUMEX™ kablolarıyla sektörde bir ilke imza atan Türk Prysmian Kablo, geliştirdiği yenilikçi ürünleri ile sektörün de gelişimine katkıda bulunuyor.

AFUMEX™ kablolar, olası bir yangın ortamında 180 dakikaya kadar işlevini sürdürürken, aynı zamanda alevin yayılmasını önlüyor, zehirli gaz çıkarmıyor; ayrıca düşük duman yoğunluğu ve sıfır zehirli gaz salınımı ile olay yerinin boşaltılmasında yardımcı bir işlev görüyor. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) konusundaki çalışmaları ile öne çıkan Türk Prysmian Kablo’nun Mudanya’daki fabrikasında ürettiği AFUMEX™ kablolar, binalarda elektrik tesisatından kaynaklı oluşan yangınlarda can ve mal güvenliğini sağlamak için etkili bir çözüm sunuyor. Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, ‘‘Yıllar önce sektörümüze de duyurduğumuz ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan hareketle, ülkemizde yangına karşı güvenli kablo üretiminin ve kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Yangına karşı geliştirdiğimiz son teknoloji ve güvenli kabloların, özellikle insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yapılar olan okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatro salonları, hava alanları ve otel gibi yapılarda kullanılması olası bir yangında can ve mal sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Yangın anında, can kaybının ya da zehirlenme vakalarının artmasında en önemli etmen, yangın sırasında çıkan duman ve zehirli gazlardır. Tam da bu konuyu çözmek adına geliştirdiğimiz ve Mudanya fabrikamızda ürettiğimiz Afumex™ kablolarımız, düşük duman yoğunluğu ve sıfır zehirli gaz salınımı ile insanlara yangından kaçmalarına imkan tanıyacak bir süre sağlıyor.”

Türk Prysmian Kablo, sahip olduğu öncü konumuyla Türk kablo sektöründeki kalite algısını değiştirmek için de tüm paydaşlarına hitap eden farklı projeler gerçekleştiriyor. Bu kapsamda ilk olarak 2012 yılı sonunda sektöre sunulan “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimi ile performansı yüksek ve kaliteli ürünlerin önemine vurgu yapan Türk Prysmian Kablo, 1 Temmuz 2017 günü kablolar için kanunen zorunlu hale gelen Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalarla da sektöre bu konuda öncülük ediyor. Bu kapsamda, sektördeki ilk CPR uyumlu B2ca-s1d1a1 ve Cca-s1d2a1 sınıfı kabloların siparişini alan firma da olan Türk Prysmian Kablo, elektrik tesisatından kaynaklanan yangınları önlemek için yeni nesil yangına karşı güvenli kablolar kullanımını yaygınlaştırmak için çalışıyor.

“Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonuyla Türkiye’nin mega projelerinin kablolarını verdiklerini söyleyen Farisè, “Sadece kablo tedariki değil yangına karşı güvenli kablolar konusunda da, sektörümüzü bilinçlendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Okullardan, İtfaiyelere, sektör temsilcilerinden yetkili satıcılarımıza ve bayilerimize, ulaşabildiğimiz herkese, yangın tehlikesine karşı kullanılan kablonun ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. Simülasyonlarla, konunun önemini kendi gözleriyle görmelerini sağlıyoruz” dedi.
 


 


İlginizi çekebilir...

BRADY Hızlı ve Güvenli Bakım Sunuyor

BRADY kritik üretim kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için bakımları hızlı ve verimli bir biçimde hızlandırıyor...
10 Haziran 2020

Nomex ile Yapılmış Dış Giyim kanıtlanmış Koruma Sağlar

İşçilerin alave dayanıklı kıyafetlerin üzerine ne giyerlerse giysinler, korunacaklarına dair geniş ölçüde bir inanış var....
19 Eylül 2019

Gaz Algılama Sistemleri Bölüm 2: Protatif Gaz Dedektörleri

Portatif gaz dedektörleri, bugün kullanılmakta olan modern, elektronik gaz dedektörlerinin neredeyse yarısını oluşturur....
19 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.