E-Dergi Oku 

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

27 Aralık 2017 | HABERLER
195. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
1.382 kez okundu

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tarihlerinde Grand Cevahir Otel Convention Center’da düzenlendi. Açılış konuşmasını TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın yaptığı Sempozyum’a yurtiçi ve yurtdışından 40 akademisyen, bilim adamı ve uzman konuşmacı katıldı. Sempozyumda binalardan eğitim kurumlarına, AVM’lerden sanayi kuruluşlarına kadar pek çok alanda meydana gelebilecek yangın riskleri tanımlanarak, bu yangınları kayıpsız atlatmanın yolları tartışıldı.

TÜYAK tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen “Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi”nin beşincisi 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel Convention Center’da düzenlendi. Sempozyum’da yangın güvenlik profesyonelleri, ilgili kamu yöneticileri, akademisyenler, tasarım yapan veya uygulayan mühendisler, danışmanlar, sigortacılar, üreticiler, ürün sağlayıcılar, teknik elemanlardan oluşan yaklaşık üç bin kişilik bir grup yer aldı. AKUT Kurucu Başkanı Nasuh Mahruki, “Büyük Şehirlerde Afet Riski ve Risk Yönetimi” başlıklı konuşmasında günlük hayatın her alanında yaşanabilecek afet risklerini açıkladı.

“Yangın Tasarımla Önlenir, Yangın Tasarımla Söndürülür”

Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı, TÜYAK 2017 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, yangının önlenebilir bir felaket olduğunu belirterek, “Alınacak önlemlerle yangın felaketi ve bu felaketin yarattığı can ve mal kaybının önüne rahatlıkla geçilebilir. Unutmamak gerekir ki, yangın tasarımla önlenir, yangın tasarımla söndürülür. Uygun yangın güvenlik önlemlerinin yanı sıra bir yapı, yangın riski de göz önünde bulundurularak tasarlanmışsa o bina için yangın kayıplarından söz edilemez” dedi.

Türkiye’de çok katlı binaların ve yaşayan insan sayısının artması her geçen gün yangın sayısını da arttırdığını söyleyen Kılıç, “Türkiye’de yılda 110 bin civarında yangın meydana geliyor ve 500 kadar insanımız hayatını kaybediyor. Güzel olan konulardan bir tanesi 1987 yılında yine kaybettiğimiz insan sayısı bu seviyedeydi. Yangın sayısı armasına rağmen, iki katından daha fazla olmasına rağmen hayatını kaybeden kişilerin sayısının az olması alınan yangın güvenlik önlemlerinin artmasının göstergesi” şeklinde konuştu. Yangın sayısından daha önemli olan konunun hasar miktarı olduğunu dile getiren Kılıç, “Bizde Londra ve Paris gibi şehirlere göre yangın sayısının az olmasına rağmen hasar miktarı daha fazla” açıklamalarında bulundu.

2012 yılında yönetmelikte yapılan bir değişiklik ile yangın projelerinin kontrolleri ve iskan aşamasındaki kontrollerin itfaiyeden ilçe belediyelerine verildiğini dile getiren Kılıç, “İlçe belediyelerine geçince büyük bir kaos olmaya başladı. Şu an her ilçe kendine göre hususlar istemekte. Arkasından işletme ruhsatı için itfaiye geldiğinde farkı isteklerde bulunuyor bu konuda da zarar gören eziyet çeken doğrudan halk oluyor” dedi. 2015 yılında yapılan çalışmalarda hataların olduğunu ifade eden Kılıç, “Başlangıçta cepheyle ilgili yepyeni bir şeyler yapılıyormuş gibi başladı. Şu an yeni bir değişiklik yapıldığı zaman, yapılan düzenlemenin yönetmeliğin diğer maddeleriyle olan ilintisini bilinmediği için büyük hatalar oluşuyor” dedi.

TÜYAK Başkanı Taner Kaboğlu ise açılışta yaptığı konuşmada TÜYAK’ın faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu ve şu ifadelere yer verdi; “ Bu yılki sempozyumun konusu Yangın’da Can Güvenliği ve Risk Yönetimi. Geleneksel hale gelen sempozyumumuza bu yıl uluslararası bir kimlik kazandırdık. Türkiye’nin yangınla ilgili bu en büyük organizasyonunda tüm sektör bileşenlerini bir araya getirerek, bilgilerimizi paylaşacağız, yeni gelişmeleri takip edeceğiz ve iletişimimizi güçlendireceğiz. İki gün boyunca 40’ın üzerinde yerli ve yabancı konuşmacımız size bildirilerini sunacaklar.”

“Büyük Şehirlerde Afet Riski ve Risk Yönetimi”

Sempozyumda AKUT Kurucu ve Onursal Başkanı Nasuh Mahruki “Büyük Şehirlerde Afet Riski ve Risk Yönetimi” isimli konferansın sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmasında Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve büyük şehirlerine yığılmanın fazla olduğunu dile getiren Mahruki, “Büyük şehirlerin baş sorunu aşırı derecede kalabalık olmaları ve şehir içindeki tüm hareketliliğin çok fazla zorlaşması. Bu kalabalık ülkelerde ve şehirler konusunda en iyi yönetim gerçekleştiren ülkelerin başında Japonya geliyor. Çünkü kültürleri artık oturmuş durumda. Büyük şehirlerin sorunu bu kültürü, dengeyi ve uyumu oluşturamamaları” dedi. Bir ülkenin afetler konusunda mücadele edebilmesi yeteneğinin kişi başına düşen milli gelirle doğru orantılı olduğunu ifade eden Mahruki, “40 -50 bin dolar milli geliri olan ülkeler sekiz büyüklüğünde bir depremi herhangi bir hasara uğramadan atlatabiliyorlar. Milli gelir düştükçe daha düşük büyüklükte olan depremden etkilenebilirlik artıyor” ifadelerini kullandı.

En az ekonomi kadar önemli olan bir diğer durumun eğitim olduğunun altını çizen Mahruki; her iki konuda toplumun çok büyük zaaflarının lduğunun altını çizdi. Çağdaş ve uygar toplumların organize olmuş toplumlar olduğunu ifade eden Mahruki, “Örgütlü toplum güçlü toplumdur. Bunu sağlayabilmek zorundayız ama burada çok geriden geldiğimiz ortada. Şehirlerimizde büyük bir nüfus baskısı var. Bu Türkiye’nin tüm büyük şehirlerin için kaçınılmaz bir hal almış durunda” şeklinde konuştu.

1999 yılında meydana gelen depremden günümüze kadarki sürecin doğru bir şekilde değerlendirilmediğini ifade eden Mahruki, “Bu değerlendirememenin sıkıntılarını ve risklerini şu anda yaşıyoruz ve açıkçası bunlarla baş başa durumdayız. Yaşadıktan sonra bu durumdan nasıl çıkacağımızı göreceğiz. Risk denetimi ve kriz yönetimi konusunda Türkiye çok zayıf” dedi.

Sempozyumda, sağlık kuruluşlarından eğitim kurumlarına, AVM’lere kadar pek çok alanda yaşanabilecek yangın riskine karşı bilgiler de verildi. Yangınla mücadelede olmazsa olmaz olarak işaret edilen yağmurlama (sprinkler) sistemleri üzerinde özellikle durulan Sempozyum’da, bu sistemlerin binaların yanı sıra işyeri, depo gibi özel alanlarda kullanımı ve can güvenliğine katkıları üzerinde duruldu.

Sağlık Yapılarında Üçlü Yöntem

Sağlık yapılarının yangından korunmasında algılama sistemleri, aktif söndürme sistemleri ve pasif yangın önlemlerinin birarada kullanılması can ve mal kaybını minimuma indiriyor. Bu üç yöntemin birarada kullanılması, yangın sonrası riskleri önlemede de önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Sempozyum’da da özellikle can kayıplarının en büyük nedeni olan duman ve zehirli gazların yayılımını engellemeyi hedefleyen pasif yangın önlemleri üzerinde durularak, bu önlemler hakkında detaylı bilgi verildi.

Ulusal Yangın Yönetmeliği Yetersiz mi?

15 yıllık bir geçmişe sahip Ulusal Yangın Yönetmeliği’nin ele alındığı Sempozyum’da yönetmelikte yetersiz kalan kısımlar ve yapılması gerekenler de ortaya kondu. AVM’lerdeki Tehlike Sempozyum’da, 2017 sonunda ülke genelinde sayısı 454’e çıkması beklenen alışveriş merkezlerindeki yangın riski de ele alındı. Özellikle yemek katlarındaki tehlikeye dikkat çekilirken, mutfak davlumbazları ve yağlı kanalların düzenli bakım ve temizliğinin en önemli tedbirlerden biri olduğuna vurgu yapıldı. İçerisinde laboratuvarlar, arşivler ve kimyasallar bulunan üniversite kampüsleri başta olmak üzere eğitim yapılarındaki yangın risklerine de dikkat çekilen Sempozyum’da, bu yapıların yangın riski tespit edilerek sorunlara tasarım aşamasında çözüm önerileri getirmenin şart olduğu anlatıldı.

Sadece Kocaeli’de 790 Yangın

Sempozyum’da Türkiye sanayisinde hemen her gün yaşanan yangın ve patlamalara da dikkat çekilerek, 206 yılında sadece Kocaeli’de 790 adet yangın vakası olduğu, bu yangınlardan 140 adedinin endüstriyel kuruluşlarda meydana geldiği belirtildi. Sempozyum’da, endüstriyel kuruluşlarda, yanıcı/parlayıcı kimyevi madde depolayan işyerlerinde alınması zorunlu tedbirler üzerinde de durularak bu işyerlerinde alınabilecek tedbirler üzerinde anlatıldı. Kimyasalların oluşturduğu risk ve uygulama çeşitliliğinin bu alandaki yangın söndürme çözümlerinde de farklı yaklaşımları getirdiğinin altının çizildiği oturumda, oluşabilecek temel yangın riskleri karşısında kullanılabilecek yangın söndürme sistemleri ve bu sistemlerin tasarım kriterleri ele alındı.

Her Yönüyle “Yangın” Masaya Yatırıldı

Sempozyumda ele alınan konular arasında “Yangında Can Güvenliği”, “Yangın Risk Yönetimi”, “Sigorta ve Yangın Önlemleri”, “Binalardan İnsan Tahliyesi”, “Otomatik Söndürme Sistemleri ve Malzemeleri”, “Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri”, “Yangın Durdurucu ve Geciktirici Malzemeler”, “Bina Kontrol Sistemleri ve Yangın Otomasyonu”, “Yangın Yönetmelikleri ve Standartları”, “Endüstriyel Tesislerde Güvenlik”, “İtfaiye, İtfaiyeci ve Gönüllü Ekipler”, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”, “Yangın Güvenliğinde Pasif Sistemler”, “Yangın Pompaları ve Yangın Hidratları”, “Tehlikeli Maddeler ve Depolanması”, “Duman Kontrol Sistemleri”, “Kişisel Koruyucular ve Kurtarma Malzemeleri”, “Taşıtlarda ve Ulaşım Yollarında Güvenlik” ve “Maden Ocaklarında Güvenlik” yer aldı.

Sempozyum’a Sektörden Büyük Destek

Sempozyum, BACADER, DOSİDER, ETMD, İNTES, İMSAD, İZODER, TMMOB Makine Mühendisleri Odası, MYK, MTMD, POMSAD, Türkiye Gaz Beton Üreticileri Birliği, TMMOB Mimarlar Odası, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, Türk Yapısal Çelik Derneği, TÜROB, European Fire Sprinkler Network, FM Approvals, IWMA, International Fire Sprinkler Association, UL, NFPA gibi ulusal ve uluslararası kuruluşların destekleri, yurtiçi ve yurtdışı üniversite ve firma temsilcilerinin katkılarıyla gerçekleştirildi.


 


İlginizi çekebilir...

Duyar Vana Online Söyleşilerine Devam Ediyor

Duyar Vana, COVID-19 süreci öncesi ve sonrası sektörel gelişmeleri ve bilgileri online söyleşiler ile paylaşmaya devam ediyor....
18 Mayıs 2020

TMMOB Kanunu'nu Değiştirme Girişimlerine Karşı Odalar Görüş Açıklıyor

TMMOB Kanunu'nun değiştirilmesi tartışılıyor. Makina Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Odası gündemde olan değişiklik konusunda basın açıklama...
13 Mayıs 2020

ETNA'nın İhracat Atağı Devam Ediyor

ETNA, Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde güvenle tercih ediliyor....
27 Nisan 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.