E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ULUS YAPI
HES KABLO

AKUT 1000. HAYVANIN CANINI KURTARDI VE DEĞERLERİNİ MİLLETİMİZİN TALEBİ ÜZERİNE YENİLEDİ

AKUT 1000. HAYVANIN CANINI KURTARDI VE DEĞERLERİNİ MİLLETİMİZİN TALEBİ ÜZERİNE YENİLEDİ

16 Kasım 2016 Çarşamba / 14:07 | GÜNCEL
186. Sayı (Ekim 2016)
4 kez okundu

AKUT, ‘Gönüllülük’ ve ‘Karşılıksız Yardımseverlik’ ilkeleri ile çıktığı yolda; deprem, sel, yangın, heyelan, dağ ve doğa kazaları, trafik kazaları, sualtı ve su üstü arama-kurtarma operasyonları ile ülkemize değer katmaya ve insanlığa umut olmaya devam ediyor.

Yaşam hakkına duyduğu saygı ile sadece insanlara değil, yardıma ihtiyacı olan tüm canlılara el uzatan AKUT gönüllüleri; evcil ve vahşi hayvan kurtarma operasyonlarıyla da ülkemizin aydınlık yüzünü başarıyla temsil ediyor.

Kurulduğunda temel prensibi doğal afetlerde ve doğa kazalarında yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzatmak olan AKUT; 1999 yılında, Antalya’da sarp kayalıklarda günlerdir mahsur kalan keçileri için AKUT Antalya ekibimize yardım çağrısında bulunan bir çobanın talebi ile ilk hayvan kurtarma operasyonuna çıkmış, kurtarılan keçilerin ve çobanın mutluluğuna birebir şahit olduktan sonra, temel misyonunu “Yardıma ihtiyacı olan her canlıya el uzatmak” olarak yeniden düzenlemiş, eğitim ve tatbikatlarını bu yönde geliştirmiş ve 1999 yılından bugüne, porsuktan ineğe, kertenkeleden caretta carettaya, köpekten tilkiye, domuzdan martıya, keçiden ata, yunustan ördeğe 1.000’i aşkın hayvanı kurtarmıştır.

Geçtiğimiz günlerde, AKUT Marmaris ekibinin, Marmaris’in zorlu coğrafyasında, yine kayalık arazide 10 günü aşkın süredir mahsur kalan 4 keçiyi ipli sistem kurarak kayalıklardan sağ salim indirmesi ile 1.000. hayvan dostumuzu kurtaran AKUT, yaşamın kutsallığına duyduğu saygı ve her canlıya duyduğu sevgi ile ülkemize güzel haberler vermeye devam etmektedir.

2015 yılında, ülkemizin ilk teknik hayvan kurtarma eğitimini, ABD’li uzmanlardan “Büyükbaş Hayvan Kurtarma” eğitimi olarak alarak doğru müdahale teknikleri öğrenen AKUT gönüllüleri, gerçekleştirdikleri her faaliyet için, öncesinde sayısız eğitim ve tatbikat yapmaktadır. AKUT’un öncü ve lider başarıları da, her zaman çağdaş eğitime ve çağdaş vizyona verdiği önemden kaynaklanmaktadır. AKUT, kurulduğu günden bugüne dek, gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle gerçekleştirdiği 2.238 operasyonda 2.382 insanın hayatını kurtarırken, hayvan kurtarma operasyonlarıyla da 1.002 hayvanın hayatını kurtarmıştır.


 


İlginizi çekebilir...

Yapı Malzemeleri Yangın Yönetmeliğine Uygun Mu?

Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen AVM yangını ve ardından İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çı...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:32

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tar...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 10:12

İZODER'den Dış Cephe Yangınlarıyla İlgili Açıklama

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da, kısa süre önce de Manisa'da bir a...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 09:51

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.