E-Dergi Oku 

Koruma, İzleme ve Kapı Açan Akıllı Telefonlar

Koruma, İzleme ve Kapı Açan Akıllı Telefonlar

15 Ağustos 2014 | ÜRÜN
1.816 kez okundu

Anahtar kontrol sistemleri halen uygulanmakta olan erişim kontrol uygulamalarını kuvvetlendirir ve kayıp anahtarlar veya kontrolsüz erişim ile beraber gelen maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

SimonsVoss  kendisine ait Elektronik Kilitleme ve Erişim Kontrol Sistem 3060’ı (Electronic Locking and Access Control System 3060) son tasarımı koruma fonksiyonuyla zenginleştirdi. Bu sistemle kapı kilitleme cihazları acil bir durumda çok kısa bir süre içinde devreye sokulup çıkartılabilecek. Büyük binaların, özellikle kamu sektöründe, sağlık ve eğitim kurumlarında, kullanıcılar ve işletmeciler çoğu kez kritik durumlarda süratle devreye sokulacak ilave bir koruma sistemi arzu ettiler; “İnsanlar bir yangın alarmı durumunda veya bir saldırı olduğunda, örneğin okulda ateş edilmesi gibi, çok hızlı hareket etmek istiyor”.

Bu yeni koruma fonksiyonu bu tarzdaki acil durumlarda üç tepki vermektedir, sadece bir düğmeye basmakla kapıyı dışarıdan açmak imkânsız hale gelir, sonuçta saldırgan veya soyguncu içeriye giremez. Aynı nedenle, bir düğmeye basıp kilitleme düzenini devre dışı bırakarak, kaçış imkânı da hemen sağlanabilir.  Sistem aynı zamanda meydana gelen yangın, silahlı saldırı veya diğer bir acil durum gibi karışıklığı da yetkililere haber verir.

Radyo Sinyaliyle İle Anında Koruma

Firma bu yeni koruma fonksiyonunu WaveNet Router (yönlendirici)  radyo ağını ilave fonksiyonlar sunmak için genişleterek, örneğin; dijital kilit göbeklerini merkezi bir bilgisayarla bağlayarak sağladı. Tek bir sinyal her bir yönlendirici için 249 kapıya ulaşabilmektedir. Kilitleme cihazları bir ağ yapısı içinde birbirlerine bağlanarak, bu şekilde aynı anda bir radyo sinyali kullanılarak devreye alınabilir veya devreden çıkartılabilir. Radyo sayesinde sistem, iletişim ve IT ağları çökse dahi çalışabiliyor.

Olayın durumuna göre WaveNet Router tam doğru koruma fonksiyonlarını sağlayabilir, şöyle ki: ‘Silahlı saldırı durumunda kapıları kilitler’ veya ‘Yangın durumunda kapıları açar’. Örneğin; sınıflara açılan kapılar güvenli bir şekilde kilitlenebilir. Eğer bir yangın alarmı tetiklenirse, Sistem 3060 otomatik olarak doğru kapıları açar ve insanların binadan kaçmalarına ve yardımın gelmesine yardımcı olur.

Dijital Kilitleme Silindiri 3061

Kapı izleme sistemi ana kontrol merkezine kapının durumunu radyo sinyaliyle bildirir. Bunu yapmak için firma, WaveNet-Dalga ağı-radyo teknolojisini ve G2 protokolü fonksiyonlarını kullanır. Yazılımındaki Olay Kütüğü durum mesajlarını gösterir ve aynı zamanda size mesajları filtre etmenize, resetlemenize veya gerektiği zamanda işlem yapmanıza imkân sağlar. Eğer ağda bir çökme olursa herhangi bir hasar meydana gelmez. O ana kadar alınmış olan herhangi bir mesaj silindirin erişim listesinden kaybolmaz.

Akıllı Telefonlar Şimdi Kapıları Açıyor

Akıllı telefonlar günümüzde yanımızdan hiç ayrılmayan çok önemli araçlardır. Hepsinden öte, nerede bir bağlanma imkânı varsa internete erişimimizi sağlar. Ancak, bugüne kadar bu küçük akıllı cihaz bir kapıyı veya bir mandalı açacak kadar akıllı değildi. Yakın Saha İletişimi (NFC) teknolojisi sayesinde artık mümkün. Bu teknoloji birkaç santimlik çok kısa mesafe içinde cihazlar arasında bilgi değiş tokuşuna müsaade ediyor - bu RFID (Radio-Frequency Identification –Radyo Frekansıyla Tanımlama) Teknolojisi kullanan akıllı kartlar, akıllı etiketler ve kart okuyucularının çalışma şekli- ve şimdi akıllı telefonların da.

Yakın Saha İletişimindeki karar verdirici fark, kullanıcının niyetini ya da amacını özel, fiziksel bir işlemle aktif olarak göstermede yatar. Bu kişinin kartını veya NFC teknolojisiyle uyumlu akıllı telefonunu diğer cihazın yanına getirmeyi içerir. Örneğin; eğer kişi belli bir kapıyı açmak isterse, bu amacını kartı kart okuyucusuna doğru tutarak gösterir.

Uygulama İle Erişim Teknolojisi 

Teknik açıdan bakıldığında, sistem kullanıcı bakımından son derece kolaydır. Kullanıcılar SimonsVoss MobileKey uygulamasını Apple Appstore’dan kendi iPhone’larına indirebilir  (kısa bir süre sonra Android esaslı telefonlar için de sağlanacaktır). Kilit sistemleri yöneticisi şimdi kullanıcılarına kilit açma yetkilendirmesini her zaman yaptığı şekilde yapacaktır.  NFC esaslı akıllı telefonu olan bir kullanıcı için herhangi bir değişiklik olduğunda, yeni akıllı kart veri grubu (şimdilik Mifare Classic ve ileride Mifare DESfire için de) otomatik olarak üretilecek ve anahtar için merkezi OTA (over-the-air, kablosuz iletişimle bilgi yayıcı) paylaştırıcı bilgisayar ağına gönderilecektir.

Kullanıcı daha sonra günlük veya saatlik kilit yetkilendirmelerini toplayıp sadece kendi MobileKey uygulamasında bir düğmeye basarak toplayabilir Anahtarlar yönetici tarafından sadece özel olarak onaylanan bir periyod için çalışacak ve daha sonra yetki sona erecek şekilde düzenlenebilir. Anahtarlara karşılık gelen kapılar bundan sonra –yetkilendirme olduğu sürece- sadece akıllı telefonu kilide entegre edilmiş okuyucuya tutarak açılabilir.

NFC (Yakın Saha İletişimi) Eki

Erişim kontrolünde önemli olan kart benzeşimi olarak kullanım önceden akıllı telefon üreticilerince desteklemiyordu. Firma halen NFC olarak adlandırılan Yakın Saha İletişimi ekini kullanıyor. Bunlar iPhone4 ve iPhone4S için iKartlar ve Android esaslı telefonlar için mikroSD kart.

Bu ekler çok yakın mesafeden iletişim için bir NFC çipi ve içinde güvenlik bakımından kritik öneme sahip kullanıcı adları ve erişim yetkilerinin depolandığı ve kriptografik hesaplamaların yapıldığı güvenli eleman içerir.


 


İlginizi çekebilir...

AFUMEX Kablolar ile Yangına Karşı Daha Güvenli Çözümler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın hazırladığı rapora göre, 2019 yılında, Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin elektrik kayna...
3 Nisan 2020

Nomex ile Yapılmış Dış Giyim kanıtlanmış Koruma Sağlar

İşçilerin alave dayanıklı kıyafetlerin üzerine ne giyerlerse giysinler, korunacaklarına dair geniş ölçüde bir inanış var....
19 Eylül 2019

Gaz Algılama Sistemleri Bölüm 2: Protatif Gaz Dedektörleri

Portatif gaz dedektörleri, bugün kullanılmakta olan modern, elektronik gaz dedektörlerinin neredeyse yarısını oluşturur....
19 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.