E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Honeywell Faast Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

Honeywell Faast Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

21 Aralık 2018 Cuma | YANGIN
203. Sayı (Kasım- Aralık)
455 kez okundu

Hava örneklemeli “Duman Dedektörü Uygulamaları” son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi. Asıl olarak bilgisayar odalarındaki ve telekomünikasyon sistemlerindeki yangın tespitinin izlenmesi ve erken uyarıda bulunması için tasarlanan hava örneklemeli duman Dedektörleri artık daha geniş bir dizi uygulama içinde kullanılabiliyor. “Hava Örneklemeli Duman Dedektörleri” (Asprating Smoke Detectors - ASD) bir veya daha fazla Dedektör ve bir fan kullanarak hava numunelerini içine çeken bir giriş borusuna sahip bir üniteden oluşuyor. Projeye bağlı olarak, diğer aksesuarlar da kullanılabiliyor. ASD’ nin başlıca avantajları, her şeyden önce hava örneklemeli duman Dedektörünün fiili izleme dizisinden uzağa yerleştirilmesi ve böylelikle bakım amacıyla daha kolay erişimin yanı sıra tozlu ve yoğuşan hava numunelerini Dedektöre girmeden önce arıtma yeteneğine sahip olmasından oluşuyor. Bu avantajlar Hava Örneklemeli Duman Dedektörleri’nin ünlü Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’nin fil evinde (Almanya) kullanılmasında temel etken oldu. Fillerin doğal ortamı yaklaşık 8.000 m²’lik bir alan kaplar ve standart tespit için büyük ölçüde zorlu bir ortamdır.

TÜM HAYVANAT BAHÇELERI GÜVENLIĞE IHTIYAÇ DUYAR
Hellabrunn Fil Evi, Emanuel von Seidl tarafından yapılan plana uygun olarak 1914 yılında açıldı ve kısa süre önce güvenlik ve hayvanların refahı için bugünün standartlarına ulaşması amacıyla geniş çapta yenilendi. İç alanın tamamı 90 m² genişliğinde, doğal gün ışığı sağlayan çarpıcı cam bir kubbe ile örtülü ve 250.000 litre kapasiteli üç metre derinliğinde derin bir sulama kuyusu yer alıyor. Fil evinin yenilenmesi sırasında, uygun karşı önlemlerin en kısa sürede başlatılmasını sağlamak amacıyla olası bir yangının baş göstermesi konusunda Hellabrunn Hayvanat Bahçesinin önceden bilgilendirilmesi özellikle önem taşıyordu. Belirli sebeplerden ötürü, bir yangın durumunda bir fil bölümünün tahliyesi hayvanların yanı sıra hayvanat bahçesi görevlileri ve itfaiye ekibi için problemli ve tehlikeli olabilir; bu geçmişte başka hayvanat bahçelerinde çıkan yangınlarda görüldü.

Erken uyarı yangın tespiti sağlamak amacıyla fil bölümünde Honeywell tarafından üretilen FAAST hava örneklemeli duman Dedektörleri seçildi ve şu anda kullanılıyor. İç alanın tamamını ve en yüksek noktasına kadar cam kubbeyi izleyebildikleri halde, hiçbiri ziyaretçiler tarafından görülemez. Özel çevre koşulları nedeniyle bu kurulumda olağan PVC/ABS borular yerine paslanmaz çelik giriş boruları gerekti. Fil evi içerisindeki teknik odadan kolaylıkla erişilebilir olması için FAAST hava örneklemeli duman Dedektörleri kuruldu ve buradan kolaylıkla bakım ve kontrolleri yapılabilir.

HAVA ÖRNEKLEMELİ DUMAN DEDEKTÖRLERININ OLASI UYGULAMALARI

Açıklanan özel uygulamanın ötesinde, sunucu veya telekomünikasyon odaları, yüksek raflı antrepolar, üretim tesisleri, ara katlar veya tavanlar, büyük açık antrepolar veya trafo odaları hava örneklemeli duman Dedektörlerinin çeşitli uygulamaları arasında. Hava örneklemeli duman Dedektörleri ayrıca kültürel mirasın korunması gibi Dedektörün görünmez ancak erişilebilir olması gereken; binalar, müzeler, kiliseler, tiyatrolar ve kaleler gibi mekan estetiğinin bozulmaması gereken her yerde kullanılıyor. FAAST’ın ilgili yapılandırmaları aşağıdaki uygulamalara uygun: EN54-20 uyarınca A Sınıfı (Çok yüksek hassasiyet), B Sınıfı (Arttırılmış hassasiyet ve geniş ölçüde), C Sınıfı (Bir nokta Dedektörünün standart hassasiyeti).

FAAST ÜRÜN AİLESİ

Honeywell’in FAAST gelecek nesil ürün grubu diğer yangın alarm sistemlerinin genellikle sınırlarına ulaştığı yerlerdeki uygulamalar için uygun. Dahili filtreler, algoritmalar ve cihaza özgü bir çift-dalga genişliği tespit haznesi yanlış alarmları önleyerek güvenli yangın tespiti sağlıyor. Son yıllarda, FAAST LT ve FAAST XM cihazları halihazırda kendilerine piyasada yer edindi. FAAST LT, EN54-20 uyarınca C Sınıfı gerekliliğine sahip alanların izlenmesinde eşsiz güçlere sahip. Dört adete kadar emme borusu ve iki bağımsız Dedektör bulunuyor. FAAST LT de 26 db(A) seviyesinde fısıltı kadar sessiz ses performansına ve IP65 koruma sınıfı gövdeye sahip.

FAAST XM çok geniş bir uygulama aralığında kullanılmasına olanak tanıyan entegre bir ileri filtreleme teknolojisi vasıtasıyla çok erken uyarı tespiti sunuyor. FAAST LT ve FAAST XM’e her biri azami 36 hava emme deliğiyle toplam 320 metreye kadar bir boru uzunluğu bağlanabilir. Ürün grubu FAAST XS’i de kapsayacak şekilde genişletilmektedir. Model tanımındaki “S” harfi küçük anlamına gelmektedir ve bir yandan ünitenin boyutları, öte yandan FAAST XS’in 20’ye kadar hava emme deliğiyle ve 170 m. boru hattına kadar izleyebilmesi dolayısıyla bir nebze “Daha küçük” izleme alanları ile ilgilidir.

Tüm FAAST ünitelerinin planlaması, tasarımı ve kurulumu lisanslı sistemin bir parçası olan güçlü PipeIQ yazılımı tarafından destekleniyor. Bu yazılımla, boru sistemleri kolaylıkla yapılandırılabilir ve bir hava örneklemeli duman Dedektörü ile bağlantılı olarak EN54-20’ye uyum bakımından test edilebilir ve izlenebilir. Oluşturulan parametre dosyası kurulum sahasından FAAST hava örneklemeli duman Dedektörüne doğrudan iletilebilir. Tasarım, işletmeye alma veya sistemin bakımı sırasındaki operatör hatası önemli ölçüde azaltılır.


 


İlginizi çekebilir...

Sismik Halat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sismik halat uygulamaları, günümüzde yapısal olmayan elektromekanik bileşenlerin sismik yüklere karşı korunmasında yaygın bir şekilde kullanılıyor....
19 Eylül 2019 Perşembe

Tünellerde Yangın Algılama Sistemi Uygulaması

Son yıllarda elektronik ve haberleşme sistemlerinde gördüğümüz yeni teknolojilerin yansımaları yangın algılama sistemlerinde de yeni teknolojilerin ku...
8 Ağustos 2019 Perşembe

Uçak Hangarlarındaki Yüksek Genleşme Köpük Söndürme Sistemi

Tüm dünyada havacılık endüstrisinin gelişimine paralel olarak artan özel ve kurumsal uçak sayıları, bu uçakların bakımlarının yapıldığı, görevleri dış...
8 Ağustos 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.