E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Endüstride Yangın Söndürme Suları için Kullanılan ASTM SA105 Karbon Çelik Boruda Mikrobiyolojik Korozyon

Endüstride Yangın Söndürme Suları için Kullanılan ASTM SA105 Karbon Çelik Boruda Mikrobiyolojik Korozyon

21 Aralık 2018 Cuma / 11:09 | TEKNİK MAKALE
203. Sayı (Kasım- Aralık)
471 kez okundu

Karbon çeliği hidrokarbon dâhil birçok akışkan servisleri için en uygun korozyon direncine sahiptir. Karbon çeliğinin mikrobiyolojik etmenlerden kaynaklanan korozyonu doğası bakımından karmaşık ve birçok bilimsel disiplini içine alan bir konudur. Ham petrol ve su gibi çok sayıda endüstriyel su içeren ortamda mikroskobik organizmalar devam eden kimyasal ve fiziksel süreçler sonucunda mikrobiyolojik olarak tetiklenen korozyon meydana gelir [1], [2].

Lokalize korozyon için yangın suyu devrelerindeki ayrıntılı korozyonu önleme programından başka olayları önceden denetim altına alacak, yani proaktif bir kontrol yöntemi yoktur [3], [4], [5]. Kimyasal işlem yapan tesisler, karbon çeliği boruları taze veya geri dönüştürülmüş su hizmetlerinde kullanır. Kimyasal işlem tesislerinin yangın hizmeti veren boru devreleri; talihsiz olay, kaza, kaçak veya diğer kontrolsüz işleyen kimyasal reaksiyon sırasında, yangının şiddetini etkisiz hale getirmek için taze veya geri dönüşümden gelen suları hareketsiz, yani boru içinde akış olmadan tam yük koşullarında taşır. Bu çalışmada işleme endüstrisinin yangın suyu hizmeti devresinde sıklıkla meydana gelen bu tarz bir kaçak incelenmiştir. Bu araştırmada bu tip vaka incelemelerinin temel nedeni ve bozulma analizleri, işlem koşulları ve arızalar ile ilgili anlaşılmayı artırmak için yapılmıştır [2], [10], [11], [12].

2. MALZEMELER VE YÖNTEMLER

Yangın boru devreleri için yapım malzemesi, ASTM SA 105 karbon çeliğidir, dövme işlemi ile yapılır ve tavlanmış durumda tedarik edilir. Yangın devresinin çalışma basıncı yangın nedenlerine bağlı olarak 5kg/cm kare ile 7 kg/cm kare arasındadır. Yangın devresindeki suyun sıcaklığı 25-30 derece arasında tutulur ve pH derecesi ise 6,5-9 arasındadır. SA105 B sınıfı karbon çeliğinin kimyasal bileşimi Tablo 1’de gözükmektedir. Çekme gerilmesi, akma direnci ve uzaması sırasıyla 480 MPa, 250 MPa ve %30 olarak belirtilmiştir [1], [10], [11].                     

Devamı için Tıklayın 


İlginizi çekebilir...

Otomatik Sprinkler Sistemlerinde Yangın Pompaları

Otomatik sprinkler sistemlerinde en önemli kısımlardan biri su beslemesidir. Basınç ve debi ihtiyacı, yerel su kaynağının (güvenilir şebeke suyu) sağl...
26 Nisan 2019 Cuma / 10:47

Kapalı Alanda Gaz Dedektörü Kullanımı

Zehirli gaz tehlikelerine karşı kişinin güvenliğini sağlamak için kullandığı taşınabilir cihazlara portatif gaz dedektörleri denir. Sabit sistemler il...
26 Nisan 2019 Cuma / 10:40

Yanıcı Parlayıcı Sıvı Depolanan Depolar

Kimyasallar günümüzde birçok tesiste çeşitli sebeplerle bulundurulmakta ve kullanılmaktadır....
26 Mart 2019 Salı / 16:28

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.