E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Buharlaşabilen Akışkan Tankları İçin Aksesuarlar

Buharlaşabilen Akışkan Tankları İçin Aksesuarlar

21 Aralık 2018 Cuma | YANGIN
203. Sayı (Kasım- Aralık)
515 kez okundu

ERGIL 1983’ten bu yana, kendisine ait olan ERGIL StorageTech™ markası ile petrol, petro-kimyasal ve kimyasal endüstrilerine yüksek kaliteli tank depolama güvenlik ekipmanları sağlıyor.
Türkiye’nin Mersin ilinde yer alan modern üretim fabrikasında ERGIL StorageTech™, bir dizi basınç emniyet ventili (BEV), vakum emniyet ventili (VEV), basınç ve vakum emniyet ventilleri (BVEV), havalandırmalar, numune ve havalandırma kapakları üretiyor. Depolama tanklarının güvenliği için dizayn edilen basınç emniyet ventilleri, tank basıncının maksimum çalışma basınç sınırına düşmesi için havalandırmaların açık kalma süresini en aza indirgeyerek çevreye zararlı buhar yayılımını engeller.

ERGIL StorageTech™, ateş alan ve infilak hizmetleri için hat sonu ve hat içi alev ünitesini içeren bir dizi alev siperleri sunuyor. Bu üniteler, tankların ve boruların içindekileri etkileyecek olan ateş riskini önlüyor. Şirket, ürünlerinin uluslararası standartlara uygun bir şekilde üretildiğini garanti etmek ve müşteri memnuniyeti ile ürünlerin güvenle kullanılmasına vesile olan ürünlerin kalitesini ve materyallerin şeffaflığını aynı şekilde sürdürmek için akredite yönetim sistemleri ile çalışıyor. Bunlar arasında; ISO 9001:2008 – Kalite Yönetim Sistemleri, ISO 14001:2004 – Çevresel Yönetim Sistemleri ve OHSAS 18001:2007 – Mesleki Sağlık ve Güvenlik Sistemi İçin El Kitabı bulunuyor. Mevcut mühendislik standartları, ASME U-Damgalı Kazan ve Basınç Tankı Sertifikası, CE markalama ve Yönerge 94/9/EC – patlama oluşumu potansiyelli ortamlarda kullanılmak üzere ekipman ve koruma sistemleri yönergesi ile alâkalı ATEX Sertifikası içermektedir. ERGIL, müşterilerine rekabetçi fiyatlandırma, olağandışı performans ve çevresel koruma hizmetleri sunmayı amaç ediniyor. Şirketin üretim yerinin demiryoluna ve Türkiye’deki en büyük limana yakın olması ve karayolu ulaşımına da elverişli olması nedeni ile dünya çapında hemen hemen her yere hizmet sağlayabiliyor.

ALEV TUTUCU
Yanıcı akışkan depolama kurallarını belirleyen API 2000, NFPA-30, ISO EN standartlarına göre, akışkanın tankın üzerinde ve çevresinde yanıcı buhar/ hava karışımının birikmesinin önlenmesi için içe alım, dışa atım, örnek alma ve daldırma yöntemiyle seviye ölçme işlemleri haricinde, atmosferik ve düşük basınç tanklarının atmosferden soyutlanması gerekiyor. Tank tavanındaki bütün aksesuarların, ex-proof, sparkproof, sızdırmaz niteliklerde ve normalde kapalı konumda olmaları gerekir. Tank dışında herhangi bir nedenle yangın çıkması durumunda, tanktan sızan veya dışa atılan buhar/hava karışımının alev alması ve alevin tanktan dışa atım düzeneği vasıtası ile tank içine aktarılması söz konusu olabilir. Bu olasılığa karşı alev tutucu kullanılmalıdır. Buharlaşma hızı yüksek olan akışkanlarda, basınç vakum ventilinden veya atmosfere çıkış noktalarından önce, buharlaşma hızı düşük ve atmosfere tamamen açık tanklarda, tahliye borularında atmosfere çıkıştan hemen önce alev tutucu kullanılmalıdır. Alev tutucu ekipmanı hat içi-hat sonu deflagration (parlama önleyici), hat içi detonation (patlama önleyici) olarak imal edilir.

HAT SONU ALEV TUTUCU
Storagetech Model No 310 Yangın Önleyici güvenlik amacıyla üretilmiş bir ürün olup, yangın anında farklı noktalarda depolanmış olan gazın yanmaması için bariyer görevi görür. Yangının bir alandan diğerine geçmesini engeller. Ürünü boru hatlarında veya depolama tanklarında kullanabilirsiniz. Hat sonu tip alev tutucular kullanım konumuna göre her iki ucu flanşlı veya tek ucu flanşlı, diğer tarafı koruyucu şapkalı olarak imal edilir. Gövde ve eleman paslanmaz çelik (SS 314), karbon çelik, alüminyum iç elementler paslanmaz çelik (SS 314,SS 316) saplama, somunlar ve karbon çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum olarak imal edilir. Özellikleri:

• StorageTech Model 310 Alev Tutucu güvenlik sağlar. Yangını bloke eder ve bir alandan diğerine yayılmasını engeller.

• Doğayı korur. Yangın önleyici depolama alanınızı geniş yangınlara ve beraberinde ortaya çıkan patlamalara karşı korur.

• Özel kapak tasarımı soğuğa ve yağmura karşı korur, yabancı cisimlerin içeri girmesini engeller.

HAT İÇİ ALEV TUTUCU
Hat içi tip alev tutucularda ex-proof nitelik yanında detonation proof nitelik de sağlandı. Bu tipler dik eksenli, bir eksenli veya kaçık eksenli olarak imal edilir. Gövde ve darbe kırıcı alüminyum, çelik döküm veya çeşitli paslanmaz döküm, cıvata ve somunlar ss.304 olarak imal edilir. Standart bağlantı flanşları ANSI Class 150 # olup isteğe göre DN normuna uygun olarak delinebilir.

PARLAMA (TUTUŞMA) ÖNLEYİCİ ALEV TUTUCU

StorageTech Model No 300 Alev Tutucu güvenlik amacıyla üretilmiş bir ürün olup yangın anında farklı noktalarda depolanmış olan gazın yanmaması için bariyer görevi görür. Yangının bir alandan diğerine geçmesini engeller. Ürünü direk boru hattına veya boru hattının depolama tankına bağlandığı kısımda kullanabilirsiniz.

PATLAMA ÖNLEYİCİ ALEV TUTUCU
Storagetech Model No 320 patlama ve yangın önleyici güvenliği sağlamaya yönelik üretilen bir ürün olup farklı alanlarda ortaya çıkan yangının yayılmasını engeller, bu iki farklı alanın etkin soğutulmasını ve güvenliğini sağlar. Patlama önleyici diğer ürünler olan alev tutucu ve diğer sıvı patlama önleyicilere göre daha yüksek basınç değerlerine dayanabilmektedir. Model 320 patlamaya sebep olabilecek iki farklı alan arasında kayda değer mesafenin bulunduğu durumlarda veya boru hattının kıvrımlandığı boru hattı üzerine monte edilerek kullanılır. Boru hattına direk olarak veya boru hattının depolama tankına bağlandığı kısmına monte edilerek kullanılır.

ALEV TUTUCU SEÇİMİ
Alev Tutucular güvenlik ekipmanları oldukları için son derece duyarlı olarak seçilmeleri gereklidir. Hat ucu tiplerin kullanımında Alev Tutucu'dan sonra borulama olmamasına özen gösterilmelidir. Gerçek hat ucu uygulamalarında Alev Tutucu'dan beklenilen işlev gözeneklerde alevin söndürülmesi ve çok düşük debilerde Continuous Burning'e
karşı dayanımın sağlanmasıdır. Alev tutucudan sonra belirli borulamanın olması, uygulamaya göre farklı işlevlerin aranmasını gerektirir. Boru içerisine intikal eden alev laminar akıştan türbülanslı akışa geçer (Re<2300 laminer akış; Re>2300 türbülanslı akış) ve büyük bir ivme ile hız kazanır. Sonuçta sağlanması gereken sadece alevi durdurmak değil aynı zamanda yaratılan şok dalgasına dirençtir.Bu nedenledir ki hat içi alev tutucularda gereç seçiminde ve işlevlerde çok farklı etmenler göz önünde tutulmak zorundadır


 


İlginizi çekebilir...

Sismik Halat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sismik halat uygulamaları, günümüzde yapısal olmayan elektromekanik bileşenlerin sismik yüklere karşı korunmasında yaygın bir şekilde kullanılıyor....
19 Eylül 2019 Perşembe

Tünellerde Yangın Algılama Sistemi Uygulaması

Son yıllarda elektronik ve haberleşme sistemlerinde gördüğümüz yeni teknolojilerin yansımaları yangın algılama sistemlerinde de yeni teknolojilerin ku...
8 Ağustos 2019 Perşembe

Uçak Hangarlarındaki Yüksek Genleşme Köpük Söndürme Sistemi

Tüm dünyada havacılık endüstrisinin gelişimine paralel olarak artan özel ve kurumsal uçak sayıları, bu uçakların bakımlarının yapıldığı, görevleri dış...
8 Ağustos 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.