E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Doğru Seçilen Ürün, Doğru Şekilde Uygulanmalı"

"Doğru Seçilen Ürün, Doğru Şekilde Uygulanmalı"

21 Aralık 2018 Cuma | SÖYLEŞİ
203. Sayı (Kasım- Aralık)
3.712 kez okundu

Sismik koruma ve titreşim yalıtımı, tesisat askı sistemleri ve pasif yangın durdurucu sitemlerinde faaliyetlerini sürdüren Remas Teknik firmasının Kurucu Ortağı Onur Sönmez, dergimizin sorularını yanıtladı. Doğru seçilen ürünlerin, doğru bir şekilde uygulanması gerektiğini ifade eden Sönmez, yanlış ürün seçimlerinin ve yanlış uygulamaların, yangın sırasında büyük zararlara yol açtığına dikkat çekiyor.
 

ÖNCELİKLE KENDİNİZDEN VE FİRMANIZIN FAALİYETLERİNDEN KISACA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldum. İzmir’de kurumsal firmalarda üst düzey yöneticilik deneyimlerimden sonra, 2013 yılından bu yana kurucu ortağı olduğum Remas Teknik ve Assoy Yapı firmalarında iş yaşantıma devam etmekteyim. Remas Teknik, teknik mühendislik konularında hizmet veren bir mühendislik firması. Faaliyet gösterdiği alanlarda Ege Bölgesi’nin öncüsü olan bir şirket konumunda. Faaliyet alanları arasında; Acrefine Fixing sismik koruma & titreşim yalıtımı ve tesisat askı sistemleri,
HILTI pasif yangın durdurucu sistemleri uygulaması ve Wavin Quickstream sifonik drenaj sistemleri uygulaması, Wavin Chemidro yerden ısıtma sistemleri uygulaması ve yatay ve dikey yaşam hatları uygulamaları bulunuyor. Son yıllarda Ege Bölgesi’nde yaşanmakta olan muazzam büyüme ve gelişme trendinde, Remas Teknik de bölgede önemi bir rol üstleniyor.

YANGIN KORUMA SİSTEMLERİNDEKİ ÜRÜNLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Daha önce de belirttiğim gibi, Acrefine Fixing markasının özellikle yangın tesisatlarında aranan UL listeli & FM onaylı sismik askılama, sprinkler boru kelepçesi ve profil mengenesi başta
olmak üzere tesisat askı ürünlerinin satışını ve ilgili mühendislik hizmetlerini sunmaktayız. Yine yangından korunma sistemleri konusunda HILTI markasının pasif yangın durdurucu ürünlerinin resmi uygulayıcısıyız. Resmi Uygulayıcı ifadesini özellikle belirttim çünkü uygulama yaptığımız alanlara HILTI logolu etiket yapıştırma hakkına sahibiz. Bu durumda müşterilerimiz de yangın sigortalarında bu etiketleri beyan ederek ciddi miktarlarda prim azalması alabiliyorlar. Benzer şekilde Acrefine Fixing’in UL / FM sertifikalı ürünlerinin kullanılması da sigorta firmalarının daha uygun prim şartları sunmasını sağlıyor.

Pasif yangın durdurucu ürünler, elektrik ve mekanik şaftlarda, boru geçişlerinde ve bina yangın zonu dilatasyonlarında uygulanan, yangına maruz kaldığında hacmi genişleyen ve mahaller arası alev/duman geçişini engelleyen mastik, kelepçe, harç, kauçuk tuğla ve benzeri ürünler. Hangi ürünün hangi alanda kullanılabileceğini seçmek ve ürünlerin teknik şartnamelerine hakim olmak ciddi bir mühendislik birikimi gerektiriyor. Doğru seçilen ürünü doğru uygulayabilmek için uygulama ekiplerimiz tekrarlı eğitimlerden geçiriliyor. Yanlış ürün seçimlerinin veya yanlış uygulamanın, yangın sırasında yol açtığı büyük zararlara rastlayabiliyoruz. Bu sebeple, bu uygulamanın mutlaka Resmi Uygulayıcı firmalar tarafından yapılması gerekiyor.

YANGIN SİSTEMLERİNDE ÜRÜNLERİN KALİTESİ KADAR UYGULAMA AŞAMASI DA ÖNEM ARZ EDİYOR. BU ANLAMDA SEKTÖRDEKİ MEVCUT DURUMU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Tüm sektörlerde olduğu gibi, bizim sektörümüzde de maalesef maliyet diğer birçok etkenin önüne geçmiş durumda. Yanıltıcı maliyet kıyasları ile müşteriler sertifikasız ürünlerin kullanımına veya konusunda ehil olmayan ekiplere yönlenip uygulama yaptırabiliyorlar. Bu durumda özellikle yangın tesisatlarının sigorta firmalarının aradığı şartlara uygunluğu ve bilhassa “Pasif Yangın Durdurucu” ürünler açısından yapılan uygulamanın hiçbir önem ve anlamı kalmıyor. Mühendislik bilgisi ve donanımı içermesi gereken bu tip özellikli ve yangın gibi “Hayati” bir konuya karşı yapılan önlem faaliyetlerinin, mutlaka uzman ve özel eğitimli ekipler tarafından yapılması ve sertifikalı doğru ürünlerin seçilmesi gerekiyor.

TÜRKİYE DIŞINDA HANGİ PAZARLARDA TİCARİ FAALİYETLERİNİZ BULUNUYOR?

Geçmiş yıllarda Kazakistan’da ticari faaliyetlerimiz oldu. Bunun haricinde uygulayıcısı olduğumuz markaların hemen hemen tamamı yurt dışı menşeli ürünler olduğu için sık sık yurt dışına
gidip gelmemiz gerekebiliyor. Önümüzdeki dönemde Gürcistan ve Macaristan’da sismik askı ve yaylar ile titreşim ürünleri satışı konusunda önemli girişimlerimiz olacak.

TÜRKİYE’DE SON DÖNEMDE YAŞANAN EKONOMİK GELİŞMELERİN FAALİYETLERİNİZE YANSIMASI NASIL OLDU? FİRMA OLARAK GELECEK HEDEFLERİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Öncelikle her geçen gün ayağımızı yere daha sağlam basmamız gerekiyor. Doğru reklam, pazarlama ve yatırım stratejileri ile ekonomik yavaşlamanın içinden en az zararla çıkmayı hedefliyoruz. Mühendislik hizmeti gerektiren özellikli ürünler sattığımız ve uyguladığımız için bizlerin, bu tip daralmış pazarlardan çıkabilmesi birçok diğer sektöre göre daha kolay olabiliyor. Özellikle bu tip ekonomik dönemlerde yurt dışı faaliyetlerine daha fazla zaman ve kaynak ayırmanın çok doğru olduğunu düşünüyoruz. Gelecek dönem için, Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri izleyerek, dinamik kararlar almaya çalışıyoruz.

FİRMA OLARAK YANGIN SEKTÖRÜNDE GÖRMÜŞ OLDUĞUNUZ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Özellikle kamu binaları, AVM’ler, eğitim kurumları ve yüksek yapılarda yangın zonları oluşturulması ve pasif yangın durdurucuların uygulanmasının, yangın danışmanları ve devlet yetkilileri tarafından daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu tip uygulamalar, mutlak suretle özel eğitimlerini almış firmaların lisanslı uygulayıcıları tarafından yapılmalı.


 


İlginizi çekebilir...

Çetin Gürdal: "65 Yıllık Tecrübe Hafızaya Sahibiz"

Bu sene 65. kuruluş yıldönümünü kutlayan Çuhadaroğlu Grubu ve sektör hakkında bilgi aldığımız Çuhadaroğlu Alüminyum Genel Müdür Yardımcısı Çetin Gürda...
8 Ağustos 2019 Perşembe

"Sadece Mevzuata Uyularak İş Kazaları Önlenemez"

İş güvenliği konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan İST İşçi Sağlığı Teçhizatı İhracat Müdürü İş Güvenliği Uzmanı Doruk Türkuçar, sadece mevzuata ...
13 Haziran 2019 Perşembe

"Binaların Cepheleri Büyük Riskler İçeriyor"

Yangın yalıtımı ve pasif yangın koruma konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan Nullifire Satış Müdürü Engin Buz, ülkedeki yapılarda yangın yalıtım...
26 Nisan 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.