E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Ahşap Bir Bina İçin Duman Atım Stratejisi

Ahşap Bir Bina İçin Duman Atım Stratejisi

19 Ekim 2018 Cuma | YANGIN
202. Sayı (Ekim 2018)
826 kez okundu

RUXANDRA DÂRMON / Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi, 25 Baritiu, Cluj-Napoca , 400027, Romanya

MIRCEA SUCIU / Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi, 72-74 Obsrvatorului, 400363, Romanya

Ahşap sürdürülebilir bir malzeme ve yenilenebilen bir kaynaktır. Romanya’da okullar, hastaneler veya sinemalar gibi kamu binalarında ahşap kullanımı yönünde, kısmen ağaç malzemenin yangın karşısındaki zayıf davranışından kaynaklanan, belli bir tereddüt, direniş mevcuttur. Buna rağmen binanın bir bütün olarak yangına karşı direncini ve yangında göstereceği davranışı iyileştirmek için uygulanabilecek bu aksaklıkları karşılayacak yangın emniyeti önlemleri bulunmaktadır. Ancak duman tehlikesi binayı kullananların kaçışı sırasında güvenlikleriyle ilgili önemli bir kaygı olarak durmaktadır. Uygulanacak uygun bir güvenlik stratejisiyle, düşük maliyet ve düşük gömülü enerjisi, yani ahşap malzemeyi ürün haline getirmede kullanılacak enerji, iyi izolasyon ve estetik özellikleri olan ahşap malzeme geniş bir arlıkta kamu binaları için kullanılabilir. Bir binadaki duman tahliyesini en uygun duruma getirmek için çok sayıda yöntemin kullanılması tasarım süreci değerli kaynak ve zaman tasarrufu sağlayabilir. Bu makale eğitim maksatlı olarak tasarlanmış ağaç yapılı bir binadaki mekanik duman kontrol sisteminin doğrulanması için Yangın Dinamiği Simülatörü 6 ile yapılan nümerik simülasyonları açıklamaktadır.

Yangınların Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD (Computational Fluid Dynamics)) modellemesi yangın mühendisleri   için önemi giderek artan analog bir araç olmaktadır. Yanma süreci, ısı transferi ve akışkan akışı gibi fiziksel olayları anlayışımızın artmasıyla alan modelleri kullanarak yangınları doğru olarak modelleme kabiliyetimiz de artmaktadır. Bu durum, çok gelişmiş bilgisayar algoritmalarıyla birleştiğine işlemci hızlanmakta ve hafızalar Hesaplamalı Akışkan Dinamiği (HAD) modellemesinin doğruluğunu çok büyük ölçekte artırmakta ve karmaşık geometrilerdeki yangınların daha iyi tanımına ve geniş bir aralıkta fiziksel yangın olayının kapsanmasını ve önceden tahmin edilmesi kabiliyetini daha iyileştirmeye veya üç boyutlu sanal gerçeklik sistemleri [1]gibi gelişmiş görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesine imkân sağlamaktadır.

Kullanılabilir HAD kodlarındaki ve yangın güvenliği yöntemlerindeki kifayetsizliğin yanında bunların yangın güvenliği yönetmeliklerine ithal edilmesine yardımcı olacak kılavuz dokümanı ve uygulama kuraları eksikliği mevcuttur. Bu yönde ilk adımlar son zamanlarda İsveç’te atılmıştır. HAD modellerini yangın güvenliği mühendisliğinde kullanmak içim kapsamlı bir prensipler kılavuzu [2] birkaç parametre için değerler ve yangın güvenliği stratejisi için farklı analiz yöntemleri tavsiye etmektedir.

Devamı için tıkyaın


 


İlginizi çekebilir...

Tünellerde Yangın Algılama Sistemi Uygulaması

Son yıllarda elektronik ve haberleşme sistemlerinde gördüğümüz yeni teknolojilerin yansımaları yangın algılama sistemlerinde de yeni teknolojilerin ku...
8 Ağustos 2019 Perşembe

Gaz Algılama Sistemleri Bölüm 1: Sabit Gaz Dedektörleri

Birçok sanayi kolunda gaz veya sıvı formunda tehlikeli maddeler kullanılmaktadır....
8 Ağustos 2019 Perşembe

EN54-23 Uyumlu Honeywell Görsel Alarm Cihazı (VAD)

Yangın algılama sistemlerinin en kritik görevlerinden birisi, insanların tehlikeli durumlarda bulundukaları bölgelerden güvenli bir şekilde tahliye ed...
26 Mart 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.