E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

"Niteliksiz Ürünler Sektördeki En Büyük Sorun"

"Niteliksiz Ürünler Sektördeki En Büyük Sorun"

19 Ekim 2018 Cuma | SÖYLEŞİ
202. Sayı (Ekim 2018)
1.669 kez okundu

FETAŞ Üretim ve Dış Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Taş, yangın sektöründeki faaliyetleri ve gelecek hedeflerine yönelik dergimizin sorularını yanıtladı. Piyasada her geçen gün daha ucuz ürün talebine olumlu cevap veren firmaların olduğuna dikkat çeken Taş, geçici kazançlar uğruna ülkemize gelen vasıfsız, kalitesiz, hatta işlevsiz yangın söndürme ekipmanlarının sektör için büyük bir sorun olduğu görüşünde.

ÖNCELİKLE FİRMANIZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ? YANGIN SEKTÖRÜNDE SUNMUŞ OLDUĞUNUZ ÜRÜNLERDEN VE PROJELERDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

FETAŞ, ülkemiz sanayisine uzun yıllar çeşitli sektörlerde değer katmış olan iki arkadaşın 1981 yılında kurmuş olduğu bir aile şirketidir. Şu anda şirketimizde aktif görev alan beş kişilik ikinci kuşak üyesinden  birisiyim. Benim görevim üretim ve dış ticaretten sorumlu genel müdür yardımcılığı ve yaklaşık beş senedir bu görevi üstleniyorum. Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz derseniz, hemen her klasik aile şirketinde olduğu gibi çocukluğumu, yaz tatillerimi, kısacası okuldan arta kalan zamanlarımı şirkette geçirdiğimi ve şirketle aynı yaşta olduğumu düşünürsek uzun zamandır diyebilirim.

Benim çocukluğumda şirketimizde çalışan personelin büyük çoğunluğu halen işine devam etmektedir. Demek istediğim, FETAŞ aile şirketi olmasının yanı sıra, çalışanlarıyla birlikte büyük bir ailedir. Şirketimizde iletişim dili “Ben”den ziyade “Biz” üzerinden yürümektedir. Bu ahlaki değerler sayesinde FETAŞ’ın, güçlü bir kurumsal hafıza ve tecrübeyle, işini seven ekibiyle, kaliteye gösterdiği özenle rakiplerinden ayrışan güçlü bir marka olduğunu düşünüyoruz. Aynı değerleri taşıdığına inandığımız firmaların ürünleriyle birlikte, piyasaya sunduğumuz ürün yelpazemiz sürekli genişlemektedir. Kendi bünyemizde üretilen; yangın makaraları ve dolapları, yangın hidrantları ve dolapları, yangın tüpleri ve dolapları, mobil ve sabit endüstriyel amaçlı söndürme sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri, yanıcı-patlayıcı-parlayıcı malzemelerin güvenle aktarılması, taşınması veya depolanmasını sağlayıcı ürün gruplarının yanı sıra partnerlerimizle birlikte yağmurlama sistemleri ve vana grubu, gazlı söndürme sistemleri, yangın pompaları, yangın monitörleri ve benzeri birçok ürünü temin edebilmekteyiz.

Bu geniş yelpazede FETAŞ üretim ağırlıklı olmakla beraber ithalat, ihracat, bakım-onarım-devreye alma, proje destek, danışmanlık gibi hizmetlerle müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. Kalite olgusu bugün çok kolay dile getiriliyor olmasına rağmen, onu yaşatmak FETAŞ’ın işidir. Bunun bilincini taşıyan birçok prestijli ve hacimli projelere imzamızı atmaya devam ediyoruz.

FETAŞ’IN AR-GE ÇALIŞMALARI HAKKINDA BIİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilme yeteneğinin gelişmiş olmasıysa, araştırma ve geliştirme kavramının her insanın doğasında olması gerekir. Ayrı bir Ar-Ge birimimiz olmasına rağmen, işini seven her FETAŞ çalışanı bizim doğal birer Ar-Ge elemanımızdır. Dolayısı ile kalabalık bir Ar-Ge ekibimiz var ve biz bunu dikkate alıyoruz. Bir diğer kaynağımız müşteri şikayetleri. Her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da, müşteri şikayetleri ürünlerimizin gelişmesinde önemli bilgiler sunuyor bize. Şirketimize ulaşan her müşteri şikayeti kayıt altına alınıyor, inceleniyor ve raporlanıyor. Düzeltilmesi gereken hususlar var ise gereği yapıldıktan sonra kendi içimize dönüp sorunun tekrarlanmaması için düzeltici faaliyetlerde bulunuyoruz. Bu sistemi, bizim gibi çok uzun yıllar boyunca uyguladığınızda tecrübenin kaliteye nasıl yansıdığını çok net görebiliyorsunuz.

Bir diğer kaynağımız piyasa koşulları ve müşteri talepleri. FETAŞ bu verileri analiz ederek mevcut ürünlerini geliştirme ve yeni ürünler tasarlayabilme kabiliyetine sahip bir şirkettir. Sürekli ilerleyen teknolojik gelişmeler doğrultusunda gelişen üretim parkurumuzdaki yenilikler, ürünlerimizin tasarımına ve kalitesine doğrudan yansımaktadır. Teknolojiyi sürekli yakından takip eden FETAŞ, bu konuda sadece yangın sektörüne değil sanayi çevresindeki birçok firmaya da örnek olmuştur. Yaklaşık 20 sene önce lazer teknolojisini, 10 seneden fazla süredir robot teknolojisini ve benzeri birçok üretim disiplinini bünyesinde barındıran FETAŞ, bu nimetleri tasarım ve kalitesine yansıtmakta başarılıdır. FETAŞ, yangınla ilgili ürünlerin sahadaki uygulamalarında karşılaştığımız “Gereksiz, zorunlu olmasa hiç kullanmam veya görüntü kirliliği yarattığı için saklayalım” şeklindeki ön yargıları değiştirebilmek için, canları kurtaran bu ürünlerin tasarımlarına estetiği ekleyen ilk firmadır.

TÜRKIYE DIŞINDA HANGI PAZARLARDA TİCARİ FAALİYETLERİNİZ BULUNUYOR? HEDEF OLARAK BELİRLEMİŞ OLDUĞUNUZ YENİ PAZARLAR BULUNUYOR MU?

Biz 30 yıldan fazla süredir ihracat yapmakta olan bir şirketiz. Bugüne kadar ihracatımız doğal olarak komşu ülkeler ve yakın çevresine yoğunlaşmış,ilave olarak bazı Avrupa, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerini kapsamaktaydı. Orta Doğu’da son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler neticesinde diğer bölgelere olan ilgimiz arttı. Özellikle Afrika ve Uzak Doğu bizim için halen bakir ve yeni pazarlar olarak öne çıkıyor. Her bölgenin farklı talepleri ve standartları olduğu düşünüldüğünde, ihracat ve Ar-Ge birimlerimizin iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Londra’nın göbeğindeki lüks bir restoranın sahibi arayıp “Ürünlerinizin tasarımından çok etkilendim” diyerek talepte bulunduğunda veya Kuzey İrlanda’dan gelen bir telefonda “Sağlam bir ürün arıyordum, sizi önerdiler” dediklerinde ya da Maldivlere balayı tatiline giden bir arkadaşınız “Kaldığımız otelde FETAŞ ürünleri vardı” dediğinde yapılan ihracatın ruhunuza kattığı lezzet, doyumsuz olmanızı sağlıyor.

TÜRKİYE’DE SON DÖNEMDE YAŞANAN EKONOMİK GELİŞMELERİN FAALİYETLERINIZE YANSIMASI NASIL OLDU? FİRMA OLARAK GELECEK HEDEFLERİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Mevcut ekonomik gelişmeler sonucu, üreticileri motive edecek tek unsurun başarılarından edindiği manevi kazanımlar olduğu günümüzde, FETAŞ olarak “İnadına üretim” sloganıyla üretmeye ve ihraç etmeye her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Biz konsantrasyonumuzu bu noktaya yoğunlaştırmış durumdayız. Yurtdışında 100 yıldan uzun bir süre aynı sektörde faaliyet gösteren aile şirketleriyle karşılaşıyoruz ve bu şirketlerin dünya genelinde rakiplerine kıyasla nerelere geldiklerini görüyoruz. Bugün yaşadığımız bir sorunu, bir önceki nesil çözme ulaştırmış ve kalıcı şekilde firmaya yerleştirmiş durumda. Şu anda yönetimde bulunan torunları çok daha farklı konulara odaklanabilme olanağı yakalamış. Açıkçası bu gibi örneklere imreniyoruz. Tek amacı para kazanmak olmayan FETAŞ’ın bugün ikinci kuşaklarla sürdürdüğü faaliyetlerin ileride üçüncü ve sonraki kuşaklar tarafından gelişerek devam edebilmesi en büyük hedefimiz. Bunun yanı sıra çok önem verdiğimiz bazı kavramlar var. Bunlar; verim, kalite, markalaşma, eğitim, kurumsal hafıza, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme. Bu konuların her biri bizim için altı doldurulması gereken başlıklar ve hedefimiz bu başlıkları altı dolu şekilde şirketimizde yaşatmak.

FIRMA OLARAK YANGIN SEKTÖRÜNDE GÖRMÜŞ OLDUĞUNUZ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERILERINIZ NELERDIR?

Yangın sektöründe karşılaştığımız sorunları yazmaya başlasak derginizin sayfaları yetmez sanırım. Fakat bize en çok dokunan sorunu paylaşacak olursak, piyasanın her geçen gün daha ucuz ürün talebine olumlu cevap veren firmaların, geçici kazançlar uğruna ülkemizi vasıfsız, kalitesiz, hatta işlevsiz yangın söndürme ekipmanları çöplüğüne dönüştürmüş olması diyebiliriz. Bu konuda gelişmiş ülkelerle kıyas yaptığımız zaman görüyoruz ki; toplum olarak yangın konusunda bilinç yetersizliği, denetim ve standardizasyon kurumlarımızın yetersizliği, farkında olduğu halde; problemli ürün veya hizmeti veren insanımızın ahlak yetersizliği söz konusu. Her sorunda olduğu gibi bunda da en doğru çözümün çok klişe olsa da eğitim olduğu bir gerçek. Ülke genelinde sadece yangın sektörünü projesinden ürününe, hizmetinden standartlarına ve diğer tüm konularda kontrol edecek bir kurumun varlığı çözüm olabilir. Biz kendi bünyemizde bu gibi durumların ne bugün ne de ileride yaşanmaması için güçlü bir kalite kontrol mekanizması geliştirdik, bu sayede siz isteseniz de bizim kapımızdan kalitesiz ürünün çıkma şansı yok.

YANGIN SEKTÖRÜNDE ÇOK SAYIDA FIRMA BULUNUYOR. FETAŞ’I DIĞER FIRMALARDAN AYIRAN ÖZELLIKLERI NELERDIR?


Dediğiniz gibi, piyasadaki taleple kıyaslandığında olması gerektiğinden çok daha fazla firmayla karşılaşıyoruz. Yakın gelecekte bu dengesizliğin sistem tarafından doğal olarak dengeleneceğini düşünüyoruz. FETAŞ; bugünü düşündüğü gibi, hedefleri doğrultusunda yarını da düşünen bir yapıya sahip olmasıyla diğer firmalardan çok net ayrışıyor diye düşünüyoruz. Biz bu yaklaşımı çok uzun zamandır uyguluyoruz ve sürdürmek istiyoruz. Nasıl ki; bir araba motoruna dair bütün bilgiler gün gibi önünüzde olmasına rağmen o yüz yıllık tecrübeniz, kurumsal hafızanız ve geçmişiniz olmadığı için sizin üretiminiz verimli olamayacaksa, orta vadede bizim ürünlerimizde bu özelliklere sahip olsun diye çalışıyoruz. Veri çağına doğru ilerlediğimiz şu günlerde, 37 yıllık kayıtlı geçmişimizin bize sunduğu bilgi ve tecrübeyle ayrışıyoruz diğer firmalardan. Özetleyecek olursak, herkes kaliteden bahsederken FETAŞ’la kaliteyi yaşıyorsunuz.


 


İlginizi çekebilir...

"Sadece Mevzuata Uyularak İş Kazaları Önlenemez"

İş güvenliği konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan İST İşçi Sağlığı Teçhizatı İhracat Müdürü İş Güvenliği Uzmanı Doruk Türkuçar, sadece mevzuata ...
13 Haziran 2019 Perşembe

"Binaların Cepheleri Büyük Riskler İçeriyor"

Yangın yalıtımı ve pasif yangın koruma konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan Nullifire Satış Müdürü Engin Buz, ülkedeki yapılarda yangın yalıtım...
26 Nisan 2019 Cuma

"Yangın Sektöründe Dünya Markası Olmak Temel Hedefimiz"

A Yangın Güvenlik Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Ekmekçioğlu, yangın sektöründeki yatırımları ve faaliyetleriyle ilgili dergimizin sorularını...
26 Nisan 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.