E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
HES KABLO
ULUS YAPI

YANGIN VE GÜVENLİK DERGİSİ...

YANGIN VE GÜVENLİK DERGİSİ...

26 Eylül 2018 Çarşamba / 11:15 | ANILARDAN
201. Sayı (Eylül 2018)
45 kez okundu

Yangın ve Güvenlik Dergisi’nin 200. sayısı tamamlandı. İlk sayısı 1994 yılında yayınlanmıştı. Aradan 25 yıl geçti. İlk sayıdan itibaren, her sayıda farklı bir konuyu yazdım. Bazen teknik bir konuyu, bazen itfaiyeyi, bazen bir yangını bazen de yangınların önlenmesini açıklamaya çalıştım. Yangın ve Güvenlik Dergisi’nin ilk toplantısını 1993 yılı Mayıs ayında Teknik Yayıncılık’ta Süleyman Bulak, Prof. Dr. Osman Fevzi Genceli ve Numan Şahin ile birlikte yaptık. O tarihte İstanbul İtfaiye Müdürüydüm. Toplantıda öncelikle derginin içeriğinin nasıl olması gerektiğini tartıştık. Daha sonra derginin adı üzerinde durduk. O dönemde derginin adı için sadece “Yangın” yazılmasının yeterli olmayacağını, derginin yeterli reklam alabilmesi ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için markette daha önde olan güvenlik firmalarını da kapsaması gerektiğini söyledim ve derginin adının “Yangın ve Güvenlik” olmasını önerdim, uygun bulundu.

Yangın ve Güvenlik Dergisi’nin yayına başlamadan önce, İstanbul İtfaiyesi'nde 1992 yılı sonunda yayınına başladığımız “İtfaiye” isimli bir dergi çıkarıyorduk. Dergiden daha çok bir bülten özelliğindeydi. Daha çok İstanbul İtfaiyesi’ne yer veriyorduk ve söndürme tekniklerini anlatıyorduk. İtfaiyenin tanıtımı ile ilgili yazıların yanında, yayın döneminde meydana gelen yangınları açıklıyorduk. Dağıtımı sadece İtfaiye ve Belediye içerisinde oluyor geniş kitlelere ulaşamıyordu. Araştırıcılara, üreticilere, satıcılara, tasarımcılara, uygulayıcılara ve işletmecilere ulaşacak bir yangın güvenlik dergisi çıkmalıydı. Hem itfaiyeyi hem de yangın güvenlik önlemlerini kamuoyuna duyurmak için, çok sayıda dağıtımı yapılan bir dergi olmasını istiyordum. Tam bu sırada Süleyman Bey (Bulak) aradı ve dergi için bir araya geldik.

Derginin yayınlanmasına karar verdikten sonra ilk sayı için yazı toplamaya başladık. Tanıdığım birkaç kişiyi aradım. Başlangıçta her şey benim üzerime kaldı. Bir taraftan haberlerin oluşturulması, yangın haberinin yazılması, makalelerin bulunması hepsi de benim üzerimdeydi. İtfaiyedeki arkadaşlarla birlikte yazılar hazırladık. Birkaç sayı böyle devam etti. Böylesine yoğun emek vermekten dolayı kendime kızdım. Bir ara, bu kadar emek vermişken dergiyi neden TÜYAK olarak çıkarmıyoruz diye düşündüm. Reklam almak, basımını sağlamak kolay değildi. O tarihte bunu başaramazdık. Sektörün birleştirilmesi, sektörün güçlendirilmesi için kimin çıkardığı önemli değildi, önemli olan sektöre faydalı olmasıydı. Öyleyse dergiye destek verilmeliydi. Öyle de yaptık. Çok değerli editörlerle çalıştım. Hepsi bir diğerinden çalışkandı. Editörlerle dergiyi kendi dergimiz olarak gördük. Konuşurken “bizim dergi” diye bahsediyorduk.Bilgiyi paylaşmanın önemli araçlarından biri dergilerdir.

Sürekli yayın olduğundan güncel konuları, teknolojik gelişmeleri, yenilikleri aktarma imkânı vermektedir. Bir taraftan bilimsel araştırmalara yer verilirken aynı zamanda yeni cihazlara, geliştirilen sistemlere de yer verilebilmektedir. Yangın ve Güvenlik Dergisi’nde yangın, koruma ve güvenlik sistemleri, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında özgün ve çeviri makalelere, teknik yazılara, söyleşilere, yeni teknolojilere, ürün ve hizmet tanıtımlarına yer verilmeye çalışıldı. Son yıllarda magazin dergileri rağbet görmektedir. Bilimsel yönü fazla olan akademik dergilere fazla itibar edilmemektedir. Yangın ve Güvenlik Dergisi bir magazin dergisi özelliğinde çıkarılmadı, akademik bir dergi de olmadı. Zaten sektör dergileri içinde akademik özellikte diyebileceğimiz bir dergi de bulunmamaktadır. Bir kurum tarafından desteklenmeyen dergilerin yayın hayatını sürdürebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyaç vardır. Bilimsel yönü fazla olan akademik dergilere reklam bulmak kolay değildir. Bu nedenle de karma bir yaklaşım yapılması zorunlu olmaktadır.

Yangın ve Güvenlik Dergisi yönetimi fazla kitleye ulaşması için her sayıda farklı konuları bir arada ele alınmasını uygun gördü. Yangın önleme, koruma ve güvenlik sistemleriyle ilgili yazılara her sayıda yer verildi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konuları, her sayıda olmasa bile sayıların çoğunda ele alındı. Dergiyi iki sene önce, B2B Medya sahibi İsmail Ceyhan satın aldı. Derginin adresi değişti ama içeriği değişmedi. Yeni bir ruhla ve yeni bir heyecanla daha ileri gitmeye başladı. Yangın ve Güvenlik Dergisi sektörel dergiler içerisinde yirmi beş yıldır kesintisiz olarak devam eden ender dergilerden biri oldu. Sadece benim yazılarımda değil aynı zamanda yerli ve yabancı uzmanların yazılarıyla yangın güvenliğinin önemi anlatıldı. İtfaiyenin ve yangın önlemlerinin tek dergisi oldu. İlk günden itibaren devam eden sektörü kucaklama ve tarafsızlık ilkesi bundan sonra da devam edecektir.


 


İlginizi çekebilir...

Bilgi, Güven Verir ve Güvenliğinizi Sağlar

Bir yaz günüydü. Akşamüstü saat 06:00 civarında Yeşilköy'den Fatih'e doğru seyir halindeydim. İtfaiye komuta merkezi telsizinden, Bakırköy'...
19 Ekim 2018 Cuma / 10:28

Gelişmiş Ülkelerde ve Türkiye'de Yangın Nedenleri

Bir yerleşim bölgesinde yangın sayılarının bilinmesi itfaiye istasyonlarının konuşlandırılması konusunda fikir verir. Yangın nedenlerinin bilinmesi is...
16 Ağustos 2018 Perşembe / 11:22

Gelişmiş Ülkelerde ve Türkiye'de Yangın İstatistikleri

Bir ülkede meydana gelen yangınların sayısı ve yapısı ile ilgili istatistikler, ulusal düzeydeki yangın hizmetlerinin geleceği hakkındaki düzenlemeler...
21 Haziran 2018 Perşembe / 11:05


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.