Atriumların Yangından Korunması

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Atriumların Yangından Korunması

Atriumların Yangından Korunması

15 Ağustos 2018 Çarşamba / 16:07 | YANGIN
200. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)
16 kez okundu

ONUR KARAGÖZ

Makine Mühendisi

REN Mühendislik ve Dış Tic. Ltd. Şti.

ÖZET

Atriumların yangından korunmasında kullanılan sistemlerin değerlendirildiği bu çalışmada; mevcut koruma sistemine ek olarak düşük basınçlı su sisi sisteminin sağladığı avantajlardan bahsedilecektir. Düşük basınçlı su sisi sistemi maksimum korunmayı sağlarken aynı zamanda çevre dostu olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

GİRİŞ

Antriumlar üstü kapalı etrafı kullanım alanları ile çevrelenmiş geniş ve dikey hacimden oluşan iki veya daha fazla katı bulunan yüksek boşluklardır. Gelişen teknoloji ile özellikle 1970’li yıllardan sonra tüm dünyada atriumlar kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de içerisinde atrium bulunan yapılardan çok fazla bulunmaktadır. Atriumlar kışın soğuk havaya, yazın sıcak havaya karşı muhafaza sağlamaları sebebi ile insanların kitleler halinde, uzun zaman geçirdikleri sosyal kullanım alanladır. Kendimizi bu kadar konforlu hissettiğimiz atriumlar; mekanik tesisat sektörünün, inşai tekniklerin gelişmesine paralel hızla gelişememesi sebebiyle olası bir yangın durumunda tamamen korumasızdır. Bu alanlarda sadece insanların güvenli tahliyesi için bazı duman kontrol sistemleri kullanılmaktadır.

ATRIUMLARIN YANGINDAN KORUNMALARI HAKKINDA BİLGİ

Atriumlarda, çok farklı materyallerde objelerin bulunması ve atriumların kendisini çevreleyen alanlara (komşu alanlara) açık olması, oluşabilecek bir yangının yayılım hızını büyük ölçüde arttırmaktadır. Atriumlarda komşu alanlar cam ile bölünmüş veya tamamen açık olmaktadır. Sızdırmaz ve yangına dayanıklı şekilde bölünmesi genellikle estetik açıdan istenmemektedir. Normal bina yangınlarında yangının yayılımı, yangının bir üst mahale sıçraması ile gerçekleşirken; atriumlarda komşu mahallerin açık olması yangın oluşması durumda ortaya çıkacak sonuçların daha büyük boyutlarda olmasına sebebiyet vermektedir.

Atriumlarda yangınla mücadelede, yangının söndürülmesinin mevcut sistemler ile imkansız olması sebebiyle sadece duman kontrolüne dayanmaktadır. Çünkü alevlerin oluşmasından sonra ortaya çıkacak sıcak ve zehirli gazlar atriumu doldurarak görüş mesafini düşürmekte aynı zamanda insanların güvenli kaçış yollarını kapatmaktadır. Ancak düşük basınçlı su sisi sistemi ile daha etkili bir koruma sistemi oluşturmak mümkündür. Duman kontrolü elbette çok önemlidir fakat her şeyden önce yangının söndürülmesi ile alakalı bir teknoloji bulunurken önceliğin söndürme üzerine yoğunlaştırılması gerekmektedir. Sorunun kaynağını ortadan kaldırmak, en etkili çözüm olacaktır.

Devamı İçin:http://www.yanginguvenlik.com.tr/edergi/5/200/40/


 


İlginizi çekebilir...

Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Bununla birlikte kimi sensör bazlı ürünler belirli ortam ve durumlarda doğru zamanda teşhis içi...
21 Aralık 2018 Cuma / 13:59

Buharlaşabilen Akışkan Tankları İçin Aksesuarlar

ERGIL 1983'ten bu yana, kendisine ait olan ERGIL StorageTech™ markası ile petrol, petro-kimyasal ve kimyasal endüstrilerine yüksek kaliteli tank d...
21 Aralık 2018 Cuma / 13:51

Honeywell Faast Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

Hava örneklemeli 'Duman Dedektörü Uygulamaları' son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi....
21 Aralık 2018 Cuma / 12:02

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.