E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FİKE TÜRKİYE
FORM GROUP
MATRİKS BİNA KONTROL SİSTEMLERİ
3M | SCOTT SAFETY
VALFTEK
KIVANÇ GROUP
AKSAY YANGIN VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

'Değişen Risklere Uygun Çözümler Sunuyoruz'

'Değişen Risklere Uygun Çözümler Sunuyoruz'

15 Ağustos 2018 Çarşamba / 16:58 | SÖYLEŞİ
200. Sayı (Temmuz-Ağustos 2018)
13 kez okundu

Öncelikle firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
DuPont Termal ve Kimyasal Koruyucu ürün gruplarının Türkiye ve İsrail Satış ve Pazarlama Müdürüyüm. Uzun yıllardır iş güvenliği sektöründe kullanıcılarımıza çözümler sunarak büyüyor ve gelişiyoruz. DuPont pek çok alanda olduğu gibi iş güvenliği alanında da kendini ispat etmiş bir firma. Gerek Nomex® gerekse Tyvek® gibi 50 yılı aşkın zamandır koruma performanslarıyla standartların ötesine geçen ve sektörde varlığını sürdüren güvenilir marka ve malzemelerle gelişen ve değişen kullanıcı/sektör risklerine ve ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirip sunmaya devam ediyoruz.

Kişisel koruyucu donanımları iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu alanda sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
DuPont olarak kimyasal ve biyolojik risklere karşı hem tam hem de kısmi vücut koruyucu ürünlerimiz bulunuyor. Oldukça geniş bir yelpazedeki bu ürünlerin arasında katı partiküllere karşı koruyan tulumlardan, derişik asitlere, korozif kimyasallara ve toksik gazlara; hatta kimyasal ile birlikte ısı ve aleve karşı da koruma sunan komplex giysi çözümlerimiz var. Bu grupta, Tyvek® ve Tychem® markalarıyla yıllardır kullanıcıların güvenle ve konforla kullandıkları tulum ve aksesuarlarını üretmekteyiz.


DuPont™Tyvek®
Tyvek® tulumlar koruma, konfor ve dayanıklılığı bir arada sunarken kullanıcıları zararlı partiküllere, aerosollere ve sınırlı sıvı sıçramalarına karşı korur. Üstün partikül koruma performansının beraberinde en düşük seviyede havlanma riskiyle ve kontaminant içermeyen yapısı sayesinde Tyvek® malzemeden yapılan tulumlar; kimyasal korunma gerektiren çeşitli durumların yanı sıra özellikle adli tıp ve olay yeri inceleme gibi alanlar için de hem kişiyi korumak hem de çapraz kontaminasyon riskini önlemek açısından son derece uygundur.


DuPont™Tychem®
Tychem® tulumlar yüksek teknoloji bariyer malzemelerinden yapılmış olup oldukça geniş kapsamlı bir tehlikeli kimyasallar listesine karşı test edilmiştir. Bu test verileri sayesinde söz konusu tulumların kimyasalara karşı bariyer performansları kolayca değerlendirilebilmektedir. DuPont bu malzemeleri görevlerini icra ederken tehlikeli kimyasallara, buharlara, gazlara ve partiküllere maruz kalan kişileri korumak için özellikle geliştirmiştir. Bu kişilerin arasında acil durum müdahale ekipleri ve ilk müdahale ekipleri de yer almaktadır. Bu dayanıklı ve yine de hafif olan tulumlar yırtılma ve aşınmaya karşı da dirençlidir ve bu sayede kullanımları süresince koruma bariyerleri işlevselliğini korumaktadır. İhtiyaç duyulan korumanın ve riskin seviyesine göre çeşitli tulum model alternatifleri mevcuttur. Örneğin bunlardan biri olan Tychem® F model tulumlar özellikle toksik kimyasallara, korozif sıvılara ve askeri savaş ajanlarına karşı korunma için geliştirilmiştir. Termal Koruma alanında ise Nomex® çözümlerimizle yüksek ısı-alev ve mukavemet performanslı ve aynı zamanda konforlu alternatifler sunmaktayız.


DuPont™ Nomex®
Nomex® diğer malzemeler ile birlikte hava geçirgen koruyucu giysi yapımında kullanılarak bu giysilerin, giyen kişileri termal ve ark risklerine karşı korumaya devam ederken aynı zamanda daha konforlu olacak şekilde tasarlanmasını mümkün kılar. Nomex®, aleve dayanıklı bir elyaftır. Nomex® elyaflar ilave dayanıklılık sağlaması amacıyla para aramid elyaf olan DuPont™ Kevlar® ile karıştırılmıştır. Nomex® elyafları hafiftir ve zorlu ortamlarda en yüksek rahatlığı sunarken bile hareket kabiliyetini engellemez. Nomex® KKD, statik elektriği çabucak dağıtmak ve üstün antistatik özellikler sağlamak için elektrostatik yük dağıtıcı elyaflar ile güçlendirilmektedir. Nomex® elyafından yapılmış olan bir tulumun kendiliğinden var olan koruyucu özelliği uzun zaman sonra, sert bir muamele karşısında, kimyasal madde etkisi ile ya da yıkansa bile etkilenmeden olduğu gibi kalabilir. Gerek kesik koruması gerekse balistik korumada öne çıkan Kevlar® malzemesi de DuPont firmasının iş güvenliği çözümlerinde başvurulan yüksek mukavemetli ürünlerinden biridir.


DuPont™ Kevlar®
Kevlar® özellikle balistikte ve bıçak darbesine dayanıklı vücut koruyucu zırhlarda kullanımından bilinen bir elyaf olup kullanıldığı alanlarda hayat kurtarmaya yardımcı oluşu ile takdir görmektedir. Hafif ve olağanüstü güçlü olan bu elyaf, çok çeşitli giysi, aksesuar ve ekipmanın yapımında kullanılarak bunların daha güvenli, kesilmeye karşı daha dirençli ve de daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. 35 yılı aşkın süredir DuPont™ Kevlar® aramid elyafları miğfer, yelek ve araç zırhlamada kritik bir bileşen olarak kullanılagelmektedir.


Ürün gamınız içerisinde yangından koruyucu kıyafetleriniz de bulunuyor. Bu ürünlerinizin özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İtfaiyecilerin çalışma ortamı koşulları ve sarfettikleri efor endüstrideki termal risklerle karşılaştırıldığında çok farklı bir yerdedir. Dolayısıyla giydikleri kıyafetlerin bu yüklerine ilave yük olmaması gerekir. DuPont elyafları; itfaiyeci giysisi üreticilerinin karşılaşılabilecek termal tehlikelere karşı koymanın yanı sıra giyen kişinin hareketlerini engellemeden işini yapmasını sağlayacak şekilde yangına dirençli astarlar, koruyucu dış katmanlar ve aksesuarlar oluşturmasına yardımcı olur.


Biz bunu Nomex® markalı elyaflar gibi bilim temelli yenilikler ile gerçekleştiriyoruz ve sürekli olarak korumayı artırmamıza yardımcı olabilecek benzersiz yöntemler araştırıyoruz. Piyasadaki diğer malzeme ve elyafların aksine Nomex® elyafından üretilmiş itfaiyeci kıyafeti ve aksesuarları özünde aleve dayanıklıdır ve erimez veya damlama yapmaz. Dahası Nomex® tarafından sunulan termal koruma kalıcıdır.


Nomex® itfaiyeci çözümlerimizde üstün alev dayanımının yanı sıra yüksek mukavemet değerleri öne çıkmakta ve bunlar kullanıcıların tercih sebebi olmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz üretim ve Ar-Ge çalışmalarımız da hızlı, yenilikçi ve doğrudan kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler üretmemizi mümkün kılıyor. Bu avantajlarımızı yurtdışındaki laboratuvar ve test imkanlarımızla da birleştirip kullanıcılarımıza tam teşekküllü teknik destek hizmeti sunabiliyoruz. Bu sayede kullanıcılarımız bizi her zaman birlikte yol alabilecekleri güvenilir bir çözüm ortağı olarak görüyor.


Firmanızın ürünlerini diğer firmaların ürünlerine göre ön plana çıkaran özellikleri nelerdir?

Öncelikle DuPont firmasının iş güvenliği alanındaki bilgi ve deneyim birikimi kesinlikle çok güçlü bir özellik. 200 yılı aşkın faaliyet hayatında “güvenlik ve koruma” her zaman firmanın temel değerlerinden olmuş. Bunun yanında, DuPont sadece üretmekle kalmayıp icat ettiği malzemelerle de bilim temelli ve inovatif çözümleriyle sektörü daha ileriye taşımış. İş güvenliği alanında da Tyvek®, Nomex® ve Kevlar® markalarıyla çok uzun yıllardır üstün performanslı ürünlere imzasını atmış. Bu ürünler koruma, konfor ve dayanıklılık faktörlerinin optimum dengesini kullanıcılara sunuyor ve bu sayede diğer malzemelerin arasından belirgin şekilde sıyrılıyor. DuPont, ürünlerinin standartlarda istenenin üstünde performanslı olmasının yanı sıra kullanıcılarla oldukça şeffaf bir şekilde paylaşılan teknik bilgiler, dökümanlar; düzenlenen eğitimler; testlere tanıklık etme imkanları; ihtiyaca yönelik ürün geliştirebilme esnekliği gibi hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. Kullanıcıların doğrudan üreticinin kendisiyle bu hizmetler üzerinden muhattap olabilmeleri güven veren ve ayrıcalıklı bir durum ve bizler bu imkanı sunabilmekten son derece memnunuz.


Firma olarak gelecek hedeflerinizden ve yatırım planlarınızdan bahsedebilir misiniz?
31 Ağustos 2017 tarihinde, The Dow Chemical Company ile E.I. du Pont de Nemours and Company arasında eşitlerin birleşmesini başarıyla tamamladık. Birleşme, Dow ve DuPont'un DowDuPont, Inc.'in bağlı şirketleri olması ile sonuçlandı. DowDuPont şimdi, şirketin tarım, materyal bilimi ve özel ürünler bölümlerini ayırarak üç bağımsız ve halka açık şirket haline getirmeyi hedefliyor. Kurul onayına tabi olan planlanan bölünmenin, 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Materyal Bilimi Şirketi’nin 1 Nisan 2019 tarihine kadar, Tarım ve Özel Ürünler'in ise 1 Haziran 2019 tarihine kadar ayrılması bekleniyor. DuPont Termal ve Kimyasal Koruyucu ürün grupları olarak Özel Ürünler Bölümü’nün bir parçasıyız. Genel merkezi Wilmington, Delaware’de olacak Özel Ürünler şirketi, sektörleri ve günlük yaşamı dönüştüren son derece farklılaşmış ürünleri ve çözümleriyle teknoloji güdümlü özel iş kollarının gücünü yansıtacak. Bu amaçla 215 yıllık bilime dayalı inovasyon mirasını daha ilerilere taşıyacak yeni DuPont olacak. Dahil olduğumuz iş kolunun DuPont™ adını geleceğe taşıyor olmasından dolayı son derece gururluyuz.


2017 yılında 21 milyar dolarlık proforma geliri ve 5,3 milyar dolar tutarındaki 2017 proforma işletme FAVÖK’üyle planlanan Özel Ürünler şirketi, müşterileriyle işbirliğinin, inovasyonun ve değer yaratmanın merkezinde yer aldığı büyüme fırsatları açısından çok iyi bir konuma sahiptir. Bununla birlikte, DuPont™ Nomex® üreticisi olarak İspanya'daki DuPont Asturias bölgesinde Nomex® Filament İplik kapasitesinin arttırılacağını duyurduk. Bu karar, toplam 60 milyon dolardan fazla proje yatırımı olduğunu ve DuPont’un varlık verimliliğini ve dünya çapında rekabet gücünü artırmak için sürekli girişimlerde bulunmaya devam ettiğini gösteriyor.


 


İlginizi çekebilir...

"Profesyonel Yönetilmeyen Tesisler Yangın Riski Taşıyor"

Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı ile Türkiye'deki tesislerin yönetim anlayışını ve yangın risklerini konuştuk. Türkiye&#...
26 Eylül 2018 Çarşamba / 10:45

'Yüzde Yüz Türk Mühendisliği ve Üretimiyle Sonuca Ulaşıyoruz'

Çuhadaroğlu'nun Genel Müdürü Kenan Aracı, 'İngiltere'den Azerbaycan'a, Maldivler'den Amerika'ya kadar geniş bir coğrafyada mal...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 17:15

"Fark Yaratmak İsteyenlerle Çalışmak İstiyoruz"

REN Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Emre Bayraklılar, sektördeki faaliyetleri ve gelecek hedeflerine yönelik dergimize açıklamalarda bulundu. Herke...
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:20

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 17.12.2018 / 01:33:27