E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FORM GROUP
REFLEKS YANGIN

Aşağıdan -Yukarıya Yaklaşımı Bilgi Tabanı ile Bütünleştirerek Gözetleme Videosundaki Hareket Eden Objelerin Bulunması

Aşağıdan -Yukarıya Yaklaşımı Bilgi Tabanı ile Bütünleştirerek Gözetleme Videosundaki Hareket Eden Objelerin Bulunması

9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:45 | KAPAK KONUSU
198. Sayı (198)
190 kez okundu

AARTHI.Ra, AMUDHA.Jb, BOOMIKA.Kc, ANAGHA VARRIERd

aDepartment of CSE,Amrita Vishwa Vidyapeetham, Coimbatore, India

bDepartment of CSE,Amrita Vishwa Vidyapeetham, Bengaluru, India

c,dStudent's Department of CSE,Amrita Vishwa Vidyapeetham, Coimbatore, India

ÖZET

Modern çağda, şehrin her dikkat çeken veya önemli ve kalabalık bölgesi sürekli olarak izlenir, video formunda birçok verinin analiz edilmesi gerekir. Daha iyi güvenlik sağlamak için anormal faaliyetlerin sınırını belirlemeye yardımcı olan için bir algoritmaya ihtiyaç vardır. CCTV izlemesinde algısal aşırı yüklenmeyi azaltmak için aşırı kalabalık insan sahnelerinde meydana gelen dikkat çeken olaylar üzerine dikkati odaklamanın otomasyonu da gereklidir. Burada en büyük zorluk göze çarpan önemli bir hareketi arka plan hareketinden ayırt etmede yatmaktadır. Bu yazı hareket eden bölgeleri keşfetmek ve yerini belirlemeyi amaçlayan dikkat çeken önemli bir durumu tespit etme yöntemini açıklamaktır. Bu yöntem sahnenin önceki herhangi bir bilgisine ihtiyaç duymaz ve bu gözetleme kamerası görüntülerinin küçük parçalarıyla doğrulanmıştır.

1. GİRİŞ

Günlük yaşantımızda birçok bilgiyle uğraşırız ve daima resimde gözümüzün karşılaştığından çok daha fazlası vardır. Çok büyük miktarda bilgi olması nedeniyle genellikle önemli ve önemsiz bilgi arasındaki sınır çizmek çok zor hale gelmektedir. Böyle bir ayrım güvenlikte büyük fark meydana getirir, özellikle gözetleme kameralarıyla sağlana güvenlikte normal dışı bir olayı teşhis etmek binlerce hayatı kurtarmada bize yardımcı olabilir. Bilgisayar görme yöntemlerinin çoğu henüz senaryonun gerekli olan kısmı üzerine çok hızlı odaklanma kapasitesine sahip insan gözünün etkinliği seviyesine ulaşmamıştır. Buna rağmen aradaki boşluğu kapatmaya çalışan birçok uygulama vardır ¹. Birden çok hareket eden objeyi karmaşık dış mekan sahnelerinin genel durumu içinde tespit etmek için önerilen alışılmamış bir yaklaşımla optik akışın Bağımsız Eleman Analizini Esas Eleman Analiziyle birleştiren böyle bir çalışma ² da Zhengzheng Tu ve çalışma arkadaşlarınca yapılmıştır, ancak bu çalışma trafik gözetleme videolarıyla sınırlıdır.

Devamı için tıklayın 

İlginizi çekebilir...

Güvenilir Yangın Algılaması İçin Gaz Sensörü Dizinleri

Yangınlarda, uçucu bilenlerin çıkışı genellikle duman/uçuşan parçacıkların meydana gelmesinden önce olur....
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:48

Deprem Tehlikesi Olan Alanlarda Deprem Alarmı ve Afet Yönetimi İçin ICT Kablosuz Sensör Ağlarının Uygulanması

Depremler büyük can ve mal kayına yol açan dünyanın kabuğundaki ani bozukluklardır...
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:39

Video Görüntüleme Teknolojileri ile Yangın Algılama

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre 9300m2'lik bir alana sahip ticari bir işletmede yangın olasılığı %1,8 olarak tespit edilmiştir...
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:08