E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Norm Teknik A.Ş. Sistem Uzmanı Bora Şiranlı: 'Yapımızı Güçlendirmeye Devam Edeceğiz'

Norm Teknik A.Ş. Sistem Uzmanı Bora Şiranlı: 'Yapımızı Güçlendirmeye Devam Edeceğiz'

14 Şubat 2018 Çarşamba | SÖYLEŞİ
196. Sayı (Ocak-Şubat 2018)
1.281 kez okundu

20 yıldır Uluslararası ve yerel standartlar çerçevesinde benzerlikten uzak bir yaklaşım tarzı ile her projeye özgün çözümler üretmekte olan, üretirken de teknolojik değişimlerle sürekli yenilikçi bakış açısını koruyan Norm Teknik başarılı çalışmalarını yeni yılda da sürdürecek. Norm Teknik A.Ş. Sistem Uzmanı / Makina Mühendisi Bora Şiranlı şirket faaliyetlerinin 2017 yılı değerlendirmesini dergimize yaparken yeni yıldaki hedeflerini de paylaştı.

ÖNCELİKLE KENDİNİZDEN VE KISACA FİRMANIZDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

1991 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi F.M.V Nişantaşı Işık Lisesi’nde, lisans öğrenimimi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans öğrenimimi İstanbul Üniversitesi MBA programında tamamladım.

Norm Teknik A.Ş. firmasında 2015 yılından itibaren sistem uzmanı olarak yurt içi ve yurtdışı projelerde yangın söndürme sistemlerinin mühendislik, satış ve proje yönetim operasyonlarında görev almaktayım. 2017 TÜYAK sempozyumunda “Kimyasal Tesislerde Temel Yangın Riskleri ve Uygulanan Yangın Korunum Sistemleri” başlıklı katılımı ve yayını gerçekleştirmiş bulunmaktayım.

Norm Teknik A.Ş., 1997 yılından itibaren İstanbul merkez ofisi başta olmak üzere Ankara`da yer alan branş ofisi ve Kocaeli`de yer alan fabrikası ile yangın korunum sistemleri alanında:

• Sulu Söndürme Sistemleri
• Yangın Pompaları
• Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri
• Köpüklü Söndürme sistemleri
• Su Sisi Söndürme Sistemleri
• Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri
• CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
• Davlumbaz Söndürme Sistemleri
• Yangın Dolapları
• Yangın Algılama Sistemleri
• Yangın Söndürme İstasyonları 

Teknolojik HVAC ekipmanları alanında:
• Patlamaya Dayanıklı Yapısal Ürünler
• Yangın/Gaz/Basınç Damperleri

gibi geniş ürün ve hizmet hacmi ile endüstrinin taleplerine yönelik çözümler üretmektedir.

2017 YILININ FİRMANIZ AÇISINDAN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPABİLİR MİSİNİZ? 2018 YILI HEDEFLERİNİZ VE YENİLİKLERİNİZ NELER OLACAK?

Türkiye, diğer ülkelere kıyasla birçok yerli ve yabancı endüstriyel yatırımların yapıldığı, şehirleşmenin her geçen yıl daha hızlı yaşandığı bir ülke statüsündedir.

Bu bağlamda yurtiçi ve yurtdışı projelerde sergilenen başarılar, içerisinde yer alan sektörlerle birlikte GSYİH payı %30’lara ulaşan inşaat sektörünü, ülkemiz ekonomisinin önemli bir belirleyicisi olma noktasına getirmiştir. Bu da tabii ki beraberinde can ve mal güvenliğini korumaya yönelik ihtiyacı arttırmıştır.

Bu gelişmeler karşısında geçen bir yıllık süreci değerlendirdiğimizde, 2017 yılı firmamız açısından gerek ciro gerek ise karlılık açısından iyi geçen bir yıldı diyebiliriz.

Norm Teknik olarak 2017 yılı içerisinde imalat ve hizmet kalitemizi daha ileri boyutlara taşımamıza olanak sağlayacak yeni üretim tesisimizi tamamlayarak, TS18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

2018 yılı hem dünya hem de Türkiye ekonomisi açısından toparlanma süreci olarak değerlendirilmektedir ve yeni yatırımlarla beraber ertelenmiş yatırımların da tekrardan gündeme geleceğini düşünmekteyim. Bu yatırımlar içerisinde yangın söndürme sistemleri alanında oluşacak pazar ihtiyacına daha iyi cevap verebilmek adına Norm Teknik A.Ş. olarak yeni yatırımlarımız ve profesyonel kadromuz ile yapımızı güçlendirmeye devam edeceğimizi de belirtmek isterim.

NORM TEKNİK’İ SEKTÖRDEKİ DİĞER FİRMALARDAN AYIRAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yirmi yıllık sektör yolculuğumuzu değerlendirmemiz gerekirse; mühendislik, malzeme temin ve uygulama hizmetlerimiz, alanında profesyonel çalışan kadromuz, uluslararası ve yerel standartlar çerçevesinde risk sınıflarını belirleyip prosese özgün, doğru çözümler ürettiğimiz yangın korunum sistemleri ile endüstrinin taleplerine yönelik çözümler üretmekte ve geliştirmekteyiz. 

Uzman olduğumuz alan dahilinde doğru çözüm üretme prensibimiz sürdürülebilir müşteri ilişkileri ilkelerimiz, 20 yıllık tecrübemizi sıkı kalite standartlarımız ile projelerimize yansıtabilmemiz ve kadromuzu hedeflerimiz doğrultusunda çok yönlü, eğitimli ve öngörülü kişilerden oluşturmamız bizi sektöre yön veren firma statüsüne taşımaktadır. 

Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında kurumlarca düzenlenen sempozyum ve seminer gibi faaliyetlerde markadan bağımsız olarak, “bilgiyi paylaşın” yaklaşımıyla yaptığımız aktif katılımlarımız ile sektörde en çok yazılı doküman üreten firma olduğumuzun da altını çizmek isterim.

YANGIN VE TESİSAT SEKTÖRÜNDE GÖRMÜŞ OLDUĞUNUZ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Diğer sektörlerde de benzer bir problem olduğunu düşünmekle beraber yangın sektöründe gözlemlediğimiz en büyük problem, sektörde işleri işin profesyonelleri tarafından yapılması konusundaki bilincin toplum ve endüstriler genelinde tam anlamıyla sağlanamamış olmasıdır. Bu konu ile ilgili olarak problemin başlangıç noktaları arasında; yatırımcıların konuyla ilgili detaylar ve sonuçlar üzerine ne kadar odaklandığı ve bu sürecinin öneminin tam olarak bilincine varılmaması yer almaktadır. Bu noktada can ve mal güvenliğini sağlamak için kurulan sistemlerin işlevsel yatırımlara dönüşebilmesi için, yatırımcının değerlendirmelerini fiyat endeksine bağlı haksız rekabet ortamından bağımsız olarak, standartlara uygun bir halde yapılacak mühendislik ve uygulama süreçlerini de göz önünde bulundurucak şekilde yapması gerekmektedir.

Genel hatlarıyla sürdürülebilir bir sistemin hayata geçirilmesi; tasarlanan sistem için kaliteli malzeme teminin sağlanması, gerekli entegrasyon ilişkisinin kurulması, iyi bir imalat sürecinin başarıyla tamamlanması ve sistemin devreye alınması süreçlerini kapsamaktadır. Bunun yanında devreye alınan sistemin periyodik denetim ve testlerinin yapılması sonucunda sistemin olası bir risk durumu karşısındaki performansı garanti edilebilir. Sürdürülebilir bir sistem ancak ve ancak bu bütünlük çerçevesinde hayata geçirildiği takdirde sistemlerin performans garantisinden söz edebiliriz.

HEDEF OLARAK BELİRLEMİŞ OLDUĞUNUZ PAZARLAR BULUNUYOR MU?

Norm Teknik A.Ş. olarak 2018 hedef ve beklentilerimizi değerlendirdiğimizde, “bilgiyi paylaşın” yaklaşımı ile yola çıktığımız bilinçlendirme ve sektörün gelişimine katkı sağlayacak çalışmalarımıza ek olarak, yerli payı arttırılmış üretim ve hizmet hacmini kapsayan, teknolojik değişimlere odaklı, yüksek standart ve yükümlülüklere bağlı sistemler kurma hedefi ve arzusu içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim. Bu hedeflerin yanında yangın korunum sistemleri konusunda malzeme tedariki ve mühendislik hizmetine ihtiyacın olduğu yakın coğrafyamızdaki pazarlara yapılan yatırımlar içerisinde yer almak için gerekli organizasyonlarda bulunmaktayız.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ?

“Bilgi eksikliği” ne yazık ki toplumlarda profesyonel olarak çalıştığımız alanları da etkilemektedir. Bu kapsamda faaliyet gösterdiğimiz alan dahilinde sektör paydaşlarımızın yanında vatandaşlarımızı da bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye devam edeceğimizi ifade etmek isterim.


 


İlginizi çekebilir...

"Sadece Mevzuata Uyularak İş Kazaları Önlenemez"

İş güvenliği konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan İST İşçi Sağlığı Teçhizatı İhracat Müdürü İş Güvenliği Uzmanı Doruk Türkuçar, sadece mevzuata ...
13 Haziran 2019 Perşembe

"Binaların Cepheleri Büyük Riskler İçeriyor"

Yangın yalıtımı ve pasif yangın koruma konusunda dergimizin sorularını yanıtlayan Nullifire Satış Müdürü Engin Buz, ülkedeki yapılarda yangın yalıtım...
26 Nisan 2019 Cuma

"Yangın Sektöründe Dünya Markası Olmak Temel Hedefimiz"

A Yangın Güvenlik Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Ekmekçioğlu, yangın sektöründeki yatırımları ve faaliyetleriyle ilgili dergimizin sorularını...
26 Nisan 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.