E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FORM GROUP
REFLEKS YANGIN

BİRDEN FAZLA ÇIKIŞI OLAN BİNALARDA ACİL DURUM TAHLİYESİ MODELİ VE ALGORİTMASI

BİRDEN FAZLA ÇIKIŞI OLAN BİNALARDA ACİL DURUM TAHLİYESİ MODELİ VE ALGORİTMASI

26 Ekim 2017 Perşembe / 16:14 | KAPAK KONUSU
194. Sayı (194)
486 kez okundu

Yangın durumunda yangın dumanı ve çıkış yolları kapasitelerinin sınırlı şartları altında birkaç çıkışla tahliye problemleri için, bu çalışmada heuristik (sezgisel ya da buluşsal (heuristic) bir problem çözme tekniği) algoritma ve ağ akış kontrolünü birleştiren bir tahliye modeli oluşturulmuştur. Çıkış yolları kapasitelerindeki kısıtlamaları dikkate alarak, tahliyenin amacı binadaki tüm insanların toplam tahliye süresini en aza indirmektir. Optimal tahliye yolu grubu, tahliye zamanı ve tahliye ağı içindeki tahliye yerleri sayısı tahliye ağının sürekli güncelleyerek ve tekrar tekrar düzenleyerek en uygun yolları bulmakla elde edilebilir. Bu model algoritmasının etkinliğini ve uygulanabilirliğini göstermek için bir örnek sunulmuştur ve bu örnek, gerçek yolların değişebilirliği, sapmaları belirlenmemiş olmasına rağmen, en uygun tahliye planını belirleme yöntemini ortaya koyabilir. 

 

1. Giriş

Günümüzde şehirlerimizde birçok çok uzun ve çok büyük binalar mevcuttur ve binayı kullananların tahliye problemleri bina yangınları sırasında çok önemli bir konu haline gelmiştir. Bina, bir yangın meydana geldiğinde, tahliye edileceklerin kolayca toplanmasını sağlamalıdır, eğer binayı kullananlar binadan zamanında tahliye edilemezse ciddi kayıplara yol açılması son derece kolaylaşmıştır [1].  Bu nedenle yangında binalar kalanları etkin bir şekilde tahliye edecek en uygun bir tahliye planı yapılmasına özellikle ihtiyaç vardır ve bu konu aynı zamanda bilimsel bir problem olarak ilave çalışma da gerektirmektedir[2].  

 

 

Devamı İçin: http://www.yanginguvenlik.com.tr/edergi/5/194/34/

 


 

İlginizi çekebilir...

Aşağıdan -Yukarıya Yaklaşımı Bilgi Tabanı ile Bütünleştirerek Gözetleme Videosundaki Hareket Eden Objelerin Bulunması

Modern çağda, şehrin her dikkat çeken veya önemli ve kalabalık bölgesi sürekli olarak izlenir, video formunda birçok verinin analiz edilmesi gerekir....
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:45

Güvenilir Yangın Algılaması İçin Gaz Sensörü Dizinleri

Yangınlarda, uçucu bilenlerin çıkışı genellikle duman/uçuşan parçacıkların meydana gelmesinden önce olur....
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:48

Deprem Tehlikesi Olan Alanlarda Deprem Alarmı ve Afet Yönetimi İçin ICT Kablosuz Sensör Ağlarının Uygulanması

Depremler büyük can ve mal kayına yol açan dünyanın kabuğundaki ani bozukluklardır...
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:39