E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

'İSTANBUL AVRUPA'NIN EN RISKLI ŞEHIRLERI ARASINDA'

'İSTANBUL AVRUPA'NIN EN RISKLI ŞEHIRLERI ARASINDA'

26 Ekim 2017 Perşembe / 15:15 | GÜNCEL
194. Sayı (Ekim 2017)
8 kez okundu

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği (TÜYAK)  tarafından Konutlarda Yangın Güvenliği Forumu ve Paneli İstanbul’da düzenledi.

“Gerekli Tedbirlerle Yangınlar En Aza İndirilebilir”

Forum ve Panel’in açılışında konuşan EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy yangınların büyük bir çoğunluğunun yeterli inceme yapılmadan elektrik tesisatına bağladığını dile getirdi. Yangınlarda elektrik kaynaklarının günah keçisi yapıldığını ifade eden Celepsoy, “Yangınların asıl nedeni yangınlardan önce ev sahiplerinin ihmal ettikleri hususların üstünü örtmek için kullanılan ‘Elektrik kontağı mazereti’  biz elektrik mühendislerini derinden rahatsız etmektedir. Biliyoruz ki gerekli tedbirlerin alınması durumunda tasarımdan uygulamaya, üretimden denetime kadar bütün unsurlar standartlara uygun olarak yerine getirilirse yangınları çıkması tamamen önlenmese bile en aza indirgenebilir” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç; “Konutlarda Ne Kadar Güvenliyiz” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Yangın konusunda konutların önemine değinen Kılıç, çok büyük olaylar dışında yaşanan ölümlerinin çoğunun uyku sırasında yaşandığının altını çizdi. Bu nedenle uyunan yerler olan konutların, otellerin, yurtların çok özel olduğunu ifade eden Kılıç sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Konutlarda çok farklı fiziksel özellikli kişiler vardır; çocuklar vardır, yaşlılar, hastalar vardır. Bu nedenle de konutlar diğer yerlere göre özel yerlerdir. Yine farklıdır çünkü denetimleri yoktur, özel yerler olduğundan dolayı denetim yapılamaz. Bir oteli ya da başka bir yeri denetleyebilirsiniz lakin bir konutun içine girip eksik olup olmadığını denetleyemezsiniz. Başlangıçta nasılsa yirmi sene sonrasında da aynı özellikleri taşıyan yerlerdir. Bu bakımdan da konutlar bizim açımızdan risklidir. Yine konutlarda pişirme, aydınlatma, elektrikli cihazlar vardır…”

“Suç Elektrikte Değil Kullanıcıda

Elektriğin yangın için önemli bir faktör olduğunu dile getiren Kılıç, “Yangınların çoğu elektrikten kaynaklanır diyorum ama bu elektriğin suçu değil, suç kullanıcılardan kaynaklanır. Elektrikten dolayı yangın çıktı anlayışı doğru değil, onu iyi tasarlamayan onu iyi uygulamayan kusurludur. Bu nedenle elektriğin kusuru yoktur bunu özellikle belirtmek isterim. Konutlarda hata daha fazladır. İnsanların olduğu yerde hata vardır. Hatanın olduğu yerde de yangın vardır. Bu nedenle ele aldığımız konutlar daha farklıdır” ifadelerini kullandı.

Yangınların Yüzde 45’i Konutlarda

Ülkemizde 110 bin civarında yangın meydana geldiğini dile getiren Kılıç, bu yangınlarda yıllara göre 450 ila 550 arasında insan hayatını kaybettiğini belirtti. Bu kayıpların yaklaşık yüzde 80’inin konutlarda olduğunu ifade eden Kılıç, “Toplam yangınlarından yüzde 45’i yine konutlardadır. Bu nedenle konutların ele alınması çok daha anlamlı oluyor” şeklinde konuştu.

Yangınlarda hayatını kaybeden çocuk oranlarının yüksek olduğu ülkelerin ilk sırasında Türkiye’nin olduğunu ifade eden Kılıç, “Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi, soba yanıkken kapının kilitlenip dışarı çıkılmasından meydana geliyor. Bu sebepten ötürü maalesef çok sayıda çocuk hayatını kaybediyor. Elektrik kontağından aslında yangın olmaz. Elektrik kaynaklı olayların çoğu kötü temas konusundan meydana gelir” dedi. Çok sayıda cihazın aynı prize bağlanmasının da yangınların meydana gelmesine neden olduğunu ifade eden Kılıç, “Yirmi otuz sene önce yapılan konutlarda belki de sadece buzdolabı vardı. Çekilen hatta buna göre çekilmiş. Daha sonra çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, fırın gibi elektrikli aletler kullanılmaya başlanıyor. Günümüzde artık telefonlar ve şarj cihazlarının sürekli prizde bırakılması kötü teması meydana getiriyor ve yangın çıkmasına sebep oluyor. Konutlarda oluşan yangınların yüzde 40’ı mutfaklarda meydana geliyor. Yüzde 20’si ısıtmadan yüzde 10’u sigaradan yüzde 5’i çocuklardan meydana geliyor. Yangın sebeplerine bakıldığında bizim ülkemizde yüzde 40 sigaradan denir, yüzde 20 -25’inin elektrikten kaynaklandığı bilinmeyen yangınların ise oranın yüzde 2 olduğu belirtilir. Japonya ya da ABD’ye baktığımızda burada sigaradan kaynaklanan yangınlara yüzde 12 ila 14 arasındadır, elektrikten kaynaklı yangınların oranı yüzde 30’un üzerindedir. Bilinmeyen yangınların oranı Japonya’da yüzde 17 bizde ise yüzde 2’dir!” açıklamalarında bulundu.

“Avrupa’nın En Riskli Şehirlerinden Biri İstanbul”

Konutlarda güvende olunup olunmamasının sadece o konutla ilgili olmadığını dile getiren Kılıç, halkın eğitim seviyesinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Bina için alınan yangın önlemlerinin şehrin; yol, su, bina alt yapısına ve itfaiyenin eğitim seviyesine bağlı olduğunu ifade ede Kılıç, “Bu konuların hepsi bir biri ile bağlantılıdır. Bunlardan bir tanesinin iyi olması o konuda güvende olduğunuz anlamına gelmez. Şehrin yol durumuna baktığınız zaman itfaiyenin ulaşımı, müdahale şekli o kadar zor ki; darlık nedeniyle yaklaşık 2 bin kadar girilemeyen sokak, merdivenli sokaklar tüm bunlara park eden araçlar, bulunmayan hidrantlar, bulsanız dahi su bağlantısının olmaması… bu yönden bakıldığında alt yapı oldukça kötü. Avrupa’nın yangın açısından en riskli şehirlerinden bir tanesi bana göre İstanbul’dur. İtfaiye ne kadar yeterli olursa olsun yeterli değildir. Yangın itfaiye ile söndürülmez, sadece genişlemesi önlenir soğutması yapılır. Yangın tasarımla önlenir, tasarımla söndürülür” şeklinde konuştu.

“Sigortalı Bina Oranı Ülkemizde Düşük Seviyede”

Son beş yıla bakıldığında İstanbul’da 130 bin civarında yangın meydana geldiğini dile getiren Kılıç, “Bu yangınların 120 bini sigortasızken sadece 10 bini sigortalı. Yani yangın çıkan binaların toplamı içerisinde sadece yüzde 8’i sigortalı. Gelişmiş ülkelerde bu sayıların yüze 98 seviyelerine vardığını görüyorsunuz. Bir çok ülkede bir mülkü kiralamak istediğiniz taktirde yangın sigortası yapmadan kiralayamazsınız. Mutlaka yapmanız gerekiyor. İngiltere’de bir yeri kiralamak istediğinizde mutlaka itfaiyeden mülkün kontrol edildiğine dair bir belgenizin olması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Sunumunun ardından Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç tarafından Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’a teşekkür plaketi takdim edildi. Forum düzenlenen iki panelin ardından sona erdi.

 

 

 

 


 


İlginizi çekebilir...

Yapı Malzemeleri Yangın Yönetmeliğine Uygun Mu?

Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen AVM yangını ve ardından İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çı...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:32

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tar...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 10:12

İZODER'den Dış Cephe Yangınlarıyla İlgili Açıklama

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da, kısa süre önce de Manisa'da bir a...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 09:51

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.