E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL ONEFLEX
UĞUREL YANGIN EĞİTİM SİSTEMLERİ
TESAR TESİSAT ÇÖZÜMLERİ
REN MÜHENDİSLİK
ÇAYIROVA BORU
FETAŞ

Standartlara Uymayan Çatılar ve Bacalar İçin Tehlikeli Günler Başlıyor

29 Eylül 2017 Cuma / 10:15 | YANGIN178 kez okundu

Türkiye’de ihmal ve hatalı uygulama nedeniyle her yıl çok sayıda çatı ve bacada yangın çıkıyor. 2017 yılının ilk 8 ayında İstanbul’da 823, Ankara’da 289 ve İzmir’de 177 baca ve çatı yangını çıktı. ÇATIDER (Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, özellikle sonbahar ve kış aylarıyla birlikte çatı ve bacalar için en tehlikeli dönemin başladığını belirterek, çatı ve bacaların uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi uyarısında bulundu. Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından ‘25 Eylül – 1 Ekim Yangından Korunma Haftası’ nedeniyle yapılan açıklamada, çatı ve baca yangınlarının arttığı sonbahar ve kış aylarında üzücü kazalar yaşamamak için gerekli önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, her yıl meydana gelen yangınların zaman zaman önemli kayıplara yol açabildiğini belirterek, şunları söyledi: “Binaların her unsurunda olduğu gibi çatı ve bacaların da standartlardan uzak olması, tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Baca ve çatılarda yapılan yanlış uygulamalar, çatı aralarının amacına aykırı olarak kullanımı, tesisat hataları ve gerekli bakımların ihmal edilmesi, baca yapımında baca tuğlalarının kullanılmaması, baca temizliklerinin yapılmaması, tedbir alınmadan çatı tamiratı yapılması ve elektrik kablolarının kuralsız şekilde çatı arasına döşenmesi, yangın riskini artırıyor. Baca ve çatılar, sonbahar ve kış aylarından önce mutlaka kontrol ettirilmeli, çatı ve baca uygulamaları uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.” İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın istatistiklerine göre İstanbul’da 2016 yılında toplam 1093 çatı ve baca yangını çıktı. 2017 yılının ilk 8 ayında ise çatı baca yangını sayısı 823’e ulaştı. Ankara’da 2016 yılında toplam 356 çatı ve baca yangını çıkarken, bu yılın ilk 8 ayında bu sayı 289 oldu. İzmir’de 2016 yılında 221 çatı ve baca yangını meydana gelirken, 2017 yılının ilk sekiz ayında 177 çatı ve baca yangını çıktı.

ÇATIDER Başkanı Adil Baştanoğlu, çatı ve bacaların uzman olmayan, yetkisiz kişilere teslim edilmemesi gerekti- ğinin altını çizerek, kişilerin Türkiye’de binlerce çatının uzman olmayan kişiler tarafından, geleneksel yöntemlerle yapıldığı ve onarıldığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Bu nedenle çatı tadilat, yenileme veya tamirat işlemleri için uzman bir firma tercih edilmelidir. Doğru planlama, doğru ekipman seçimi, bilgili elemanların kullanılması ve iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz şekilde uygulanması, ideal ve tehlikelerden uzak çatılar için şarttır. ÇATIDER olarak yaklaşık 15 yıldır bu konularda üyelerimizi ve çatı ile ilgili tüm ilgilileri bilgilendiriyoruz. Bugün tüm ÇATIDER üyeleri, Avrupa standartlarında üretim ve uygulama konusunda örnek bir başarı ortaya koyuyor.” 


İlginizi çekebilir...

Binaların ve Yapıların Yangınlardan Pasif Korunması İçin Malzeme Çözümleri ve Bunların Performans Testleri

Binalarda ve inşaat mühendisliği yapılarında, gerek aktif gerekse pasif yangın koruması kullanılmıştır....
10 Mayıs 2018 Perşembe / 14:24

ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri 2

Yangın ve Güvenlik dergisinin 195. sayısında bulunan '˜ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri-1' başlıklı makalede, kısaca ICAO (International Civi...
26 Mart 2018 Pazartesi / 17:17

Yol Tüneli Korumasında Düşük Basınçlı Su Sisi Sistemleri

ol tünellerinde meydana gelen kazalar açık yollarda meydana gelenden az gibi görünse de son yıllarda yaşanan birçok büyük kaza işletmeleri, mal sahipl...
26 Mart 2018 Pazartesi / 15:20