E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
REFLEKS YANGIN
FORM GROUP

Biyometrik Sistemlerin Güvenliği

Biyometrik Sistemlerin Güvenliği

24 Ağustos 2017 Perşembe / 14:27 | KAPAK KONUSU
192. Sayı (192)
243 kez okundu

ÖZET

İnsanların kimliklerini belirleme ve belirli bir bölgeye girişlerine yetki vermenin pek çok farklı yöntemi vardır. Bu makale insanların kimliklerinin belirlenmesine yönelik sık olarak kullanılan biyometrik sistemlerin güvenilirliğini tanımlamaktadır. Bu makale biyometrik sistemlerin güvenliğini bozmaya yönelik yöntemlere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Parmak izi tarama ekipmanlarının güvenilirliğini bozmaya yönelik teknikler anlatılmaktadır. Parmak izi tarama işlemlerinin güvenilirliğini test etmek amacıyla bir dizi ölçüm gerçekleştirilmiştir.

1. GİRİŞ

Sadece insanların değil aynı zamanda objelerin ve verilerin güvenliğini arttırmaya yönelik talep sürekli artmakta ve bununla birlikte bireylerin kimliklerinin belirlenmesi süreçlerinin güvenilirliğini arttırmaya yönelik talepler de artmaktadır. Geleneksel kimlik belirleme teknolojileri (kimlik belgelerinin kontrol edilmesi, kişi ve şifre onaylamasına dayalı standart erişim sistemleri) artık günümüzde sınırlarına ulaşmışlardır. Kişinin kimliğinin belirlenme sürecinin güvenilirliğinin arttırılması anlamında biyometrik kimlik belirleme büyük katkı sağlamaktadır. Biyometrik kimlik belirleme anatomik, fizyolojik özelliklerin ve davranışsal özeliklerin tanımlanması ve ölçümlenmesi ile ilgili bir disiplin olarak kabul edilmektedir. Günümüzde sık olarak kullanılan biyometrik sistem yöntemleri arasında parmak izi, avuç içi, yüz, göz irisi tanımlama vardır.

Makalenin devamı için: http://www.yanginguvenlik.com.tr/edergi/5/192/index.html#26/z


 

İlginizi çekebilir...

Aşağıdan -Yukarıya Yaklaşımı Bilgi Tabanı ile Bütünleştirerek Gözetleme Videosundaki Hareket Eden Objelerin Bulunması

Modern çağda, şehrin her dikkat çeken veya önemli ve kalabalık bölgesi sürekli olarak izlenir, video formunda birçok verinin analiz edilmesi gerekir....
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:45

Güvenilir Yangın Algılaması İçin Gaz Sensörü Dizinleri

Yangınlarda, uçucu bilenlerin çıkışı genellikle duman/uçuşan parçacıkların meydana gelmesinden önce olur....
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:48

Deprem Tehlikesi Olan Alanlarda Deprem Alarmı ve Afet Yönetimi İçin ICT Kablosuz Sensör Ağlarının Uygulanması

Depremler büyük can ve mal kayına yol açan dünyanın kabuğundaki ani bozukluklardır...
26 Mart 2018 Pazartesi / 14:39