E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALP POMPA / ETNA
BOSCH
EZGİL GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ
VALFTEK
KSB
İZOCAM
AYVAZ

Derin Öğrenme Temelli Acil Durum Alarm Sistemi

21 Nisan 2017 Cuma / 11:29 | YANGIN
190. Sayı (190)
183 kez okundu

Acil durum alarm sistemleri kriz iletişim zincirinde kritik bir bağlantı görevi görürler ve acil durumlardaki kayıpları en aza indirme anlamında temel ihtiyaçlardır. Terörist faaliyetler ve şiddet, kimyasal dökülmeler, kayıp kişi alarmları, nükleer tesis problemleri, hava durumu bağlantılı acil durumlar, grip salgınları ve diğer acil durumların hepsi, örneğin devlet yetkilileri, bina yöneticileri ve üniversite idarecileri gibi sorumlu kişilerin halka acil durum bilgisini hızlı ve güvenilir şekilde ulaştırabilmesini gerektirmektedir. Bu makale tasarımını yapmış olduğumuz bir derin-öğrenme- temelli acil durum uyarı sisteminin tasarım detaylarını vermektedir. Önerilen sistem, örneğin kapalı devre televizyon

(CCTV) ve diğer izleme cihazları gibi mevcut altyapı ile kullanıma uygun olarak kabul edilmektedir. Yapılan testlerin sonuçları pek çok vakada sistemimizin, araç kazaları ve doğal afetler gibi acil durumları derhal tespit edebildiğini ortaya koymuştur.

1. GIRIŞ

Acil Durum Alarm Sistemi (EAS) 29 Kasım 1997’de ABD’de devreye alınmış olan bir ulusal uyarı sistemidir. Ancak, son yıllarda EAS sisteminin pek çok olumsuz yanı ortaya çıkmıştır. Örneğin, cep telefonları ya da radyo yayın ağlarına dayalı olan sistemler genelde binaların içerisinde olan kişilere ulaşamamaktadır. Üniversitelerde, araştırma merkezlerinde, ofis komplekslerinde, üretim tesislerinde ve diğer lokasyonlarda bulunan pek çok binanın iç kısmı, bina içerisinde bulunan ekipmanın sebep olduğu enterferans ya da bina yapısının kendisinin sebep olduğu kalkan etkisi sebebi ile genelde çok zayıf radyo ve cep telefonu kapsam alanı sunmaktadır.

Buna ilave olarak, mevcut acil durum sistemleri doğru kişilere, doğru lokasyonda ve doğru zamanda ulaşabilme becerisine sahip değillerdir. Her ne kadar cep telefonu hizmetleri, yazılı mesaj hizmetleri, ve e-posta hizmetlerine dayalı hizmetler spesifik kişileri hedefleyebilse de, bu hizmetler kişilerin fiziksel lokasyonundan bağımsız olarak bu kişilere sadece telefon numarası ya da e-posta adresi vasıtası ile ulaşabildiği için, lokasyon spesifik acil durumlar için etkili olmayabilmektedirler.

Sirenler hızlı alarm sağlayabilmektedirler ancak ses bütün lokasyonlara ulaşamayabileceği için ya da bazı yerlerdeki bazı kişiler acil durum hakkında hiç bir spesifik bilgi vermeyen bu sireni göz ardı edebilecekleri için bunlar istenilen sonuçları vermeyebilirler. Sadece cep telefonunu kullanan kişiler ise uyarıyı alamayacaklardır. Ethernet ya da Wi-Fi gibi ağlar acil durumlarda bozulmaya çok açıktırlar çünkü potansiyel elektrik kesintileri şebekenin ya da bir ya da daha fazla ağ cihazının kapanmasına ve dolayısıyla bir bina ya da coğrafi alanın tamamı ile iletişimin kesilmesine yol açabilmektedir.

Kapalı devre televizyon (CCTV), diğer adıyla acil durum ya da suç izleme sistemi, sınırlı sayıda monitör üzerinden belirli yere sinyal aktarmak için video kameraların kullanılmasını içerir. Bu sistemler, her ne kadar noktadan- noktaya (P2P), noktadan-çoklu-noktaya, ya da ağ-kablosuz- hatlar kullanabilseler de, normal yayınla çalışan televizyonlardan farklıdır çünkü sinyal kamuya açık şekilde aktarılmamaktadır. Yakın zamanda CCTV teknolojisi gelişmiş olup internet temelli ürün ve sistemlere ve diğer teknolojik gelişmelere doğru bir geçiş başlamıştır. Örneğin bir ATM’de bulunan bir CCTV kişinin bilgisi olmaksızın ATM’ye klavye ile girilen kullanıcı şifresinin kaydedilmesi için kullanılabilmektedir. Bu cihazlar fark edilemeyecek kadar küçük olabilmekte ve başkalarının klavyeyi izlemesini sağlayacak şekilde konumlandırılabilmektedirler. Görüntüler kablosuz olarak suç işleyen kişiye aktarılabilmektedir.

Makalenin Devamı İçin: http://www.yanginguvenlik.com.tr/edergi/5/190/index.html#38


 

İlginizi çekebilir...

Binaların ve Yapıların Yangınlardan Pasif Korunması İçin Malzeme Çözümleri ve Bunların Performans Testleri

Binalarda ve inşaat mühendisliği yapılarında, gerek aktif gerekse pasif yangın koruması kullanılmıştır....
10 Mayıs 2018 Perşembe / 14:24

ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri 2

Yangın ve Güvenlik dergisinin 195. sayısında bulunan '˜ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri-1' başlıklı makalede, kısaca ICAO (International Civi...
26 Mart 2018 Pazartesi / 17:17

Yol Tüneli Korumasında Düşük Basınçlı Su Sisi Sistemleri

ol tünellerinde meydana gelen kazalar açık yollarda meydana gelenden az gibi görünse de son yıllarda yaşanan birçok büyük kaza işletmeleri, mal sahipl...
26 Mart 2018 Pazartesi / 15:20