E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yangın Sektörü Jetfan Seminerinde Buluştu

Yangın Sektörü Jetfan Seminerinde Buluştu

30 Mart 2017 Perşembe / 16:35 | GÜNCEL
189. Sayı (Mart 2017)
29 kez okundu

Aironn Fan Mühendisliği tarafından, 15 Şubat 2017 tarihinde, “Otopark ve Tünellerde Havalandırma ve Duman Kontrolü – Jetfan Uygulamaları” seminer düzenlendi. Mekanik tasarımcı ve uygulamacı kuruluş temsilcileri, inşaat-yapı kuruluşlarının mekanik grup mensupları, mekanik tesis işletmecileri, teknik müdürleri ve Türkiye mekanik tesisat sektörünün çözüm ortaklarının katıldıkları seminere sektör temsilcileri yoğun bir katılım gösterdi. Seminerde; Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç (İTÜ), Sarven Çilingiroğlu (Çilingiroğlu Mühendislik), Dr. Mustafa Bilge (Mecon Yapı) ve Efe Ünal (Aironn) birer sunum gerçekleştirdi.

Kayıt ve karşılama kokteyli ile başlayan etkinlik programı, Aironn’dan Uğur Akgül’ün açılış konuşması ile başladı. Akgül, “Öncelikle katılımınız için teşekkürlerimi sunarım. Böylesine muhteşem bir buluşmada her bir dakikamızı en iyi biçimde değerlendirebilmek adına, hazırladığım açılış konuşmasını bir başka zamana bırakıyor, sözü değerli uzmanlarımıza bırakıyorum” dedi.

Seminer, oturumların başkanlığını yapan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın “Kapalı Otoparklarda Jetfan Sistemi ve Otomasyonu” başlıklı sunumu ile başladı. Kılıç’ın sunumunda şu başlıklar yer aldı: Araç yangınlarının nedenleri, Egzoz gazları, Karbonmonoksitin etkileri, İzin verilen en fazla CO konsantrasyonları, Ülkelere göre CO havalandırmasında hava değişim miktarları ve birim yüzey fan kapasiteleri, Otopark duman temizliği, tahliyesi ve kontrolü, Duman kontrol standartları, Kapalı otoparklarda havalandırma ve duman tahliyesi, Ülkelere göre otopark duman kontrol zonları ve fan kapasiteleri, Jetfan ve kanallı sistemlerin karşılaştırılması, Aksiyel ve radyal fanların yapıları, Jetfan otomasyonu, Kapalı otoparklarda yangın algılanması.

“Otopark Jetfan Sistemi ve Tasarım Esasları” başlıklı sunumunda Sarven Çilingiroğlu şu başlıklara yer verdi: Standartlarda havalandırma debileri ve hava değişim katsayıları, Çok katlı otoparklarda fan kapasitesi hesabı, Eş-zamanlılık faktörü ve katsayısı, Jetfan yerleştirilmesi, Kaçış yollarının göz önüne alınması, Temiz hava ve egzoz şaftı konumları, İtfaiyenin müdahale imkânı ve mesafesi, Fanların aktivasyonu ve enerji beslemesi, Kiriş ve kolonların etkisi, Yağmurlama sistemine etkisi, CFD analizi.

 

Dr. Mustafa Bilge, “Metro Tünellerinde Duman Tahliye Sistemlerinin Test ve Kabul Çalışmaları” başlıklı sunumunda şu başlıklara yer verdi: Tünel havalandırma sistemi ve önemi, Tünel ve istasyonlarda tasarım kriterleri, Gerçek örneklerle yangın senaryoları, Tünel hava hızı ölçümleri, Cross-Passage hız ölçümleri, İstasyon içi yangın simulasyonu (duman testleri). Bilge, sunumunda Marmaray Test Ayar Dengeleme çalışmalarından gerçek görüntülere de yer verdi.

Seminer programının son sunumu, Aironn Ar-Ge Müdürü Efe Ünal tarafından gerçekleştirildi. Ünal, “Karayolları Tünellerinde Havalandırma Esasları” başlıklı sunumunda şu başlıklar altında bilgi aktardı: Doğal havalandırma için ülkelere göre standartlar, Tünel mekanik havalandırma türleri, Tünel havalandırmasının amaçları, Tünel havalandırmasında basınç kayıpları, Tünellerde yaşanan yangın vaka örnekleri, Acil durum havalandırması, Eğimli tünellerde baca etkisi, Fan itki kuvveti hesabı.

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç moderatörlüğünde gerçekleşen ve foruma dönüşen dinamik soru-cevap bölümünün ardından program, birlikte hoşça vakit geçirilen bir akşam yemeği ile son buldu.


 


İlginizi çekebilir...

Yapı Malzemeleri Yangın Yönetmeliğine Uygun Mu?

Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen AVM yangını ve ardından İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çı...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:32

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tar...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 10:12

İZODER'den Dış Cephe Yangınlarıyla İlgili Açıklama

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da, kısa süre önce de Manisa'da bir a...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 09:51

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.