E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yangın Kaynaklı Ölümlerin Yüzde 80'inin Sebebi Sebebi

Yangın Kaynaklı Ölümlerin Yüzde 80'inin Sebebi Sebebi

21 Şubat 2017 Salı / 11:48 | GÜNCEL
188. Sayı (Ocak-Şubat 2017)
37 kez okundu

11’nci Uluslararası Ahşap, Çelik, Endüstriyel, Otomatik Kapı ve Kapı Yan Sanayi İhtisas Fuarı, 05-08 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi.

İnsan hayatını ve kurumların devamlılığını sağlama anlamında kapı güvenliğinin çok önemli olduğunu söyleyen TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı / Yangından Korunma Derneği) Başkanı Hikmet Akın; “Vakıf olarak güvenliğin önemli bir alt başlığı olan ‘Yangın Güvenliği’nin sorgulandığı her yerde var olmak istiyoruz. Özellikle yakın tarihlerde yaşadığımız acı örnekleri de düşündüğümüzde, ülkemiz adına bu anlamda yapılan çalışmalara çok ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Bir yapının tasarımından başlayan, o yapı yaşadığı sürece yangın güvenliğinin hayati bir önceliğe sahip olduğu gerçeği kaçınılmaz. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğimizin ilgili maddelerinde kapı sözcüğüne tam 161 kere yer verildiğini düşündüğümüzde, bir binanın en önemli parçalarından olan kapının yangın güvenliğindeki rolü tartışılmaz” dedi.

Kapının standartlara uygun üretilmiş olmasının yanı sıra, doğru yerde doğru konumlanmış olması, montajının standartlara uygun yapılmasının öneminin altını çizen Akın; “Son teknoloji ile üretilmiş ve yüksek güvenlikli bir yangın kapısının poliüretan köpük birleştirici madde ile montajının yapılması, temelde var olan bütün güvenlik unsurlarını tehlikeye atıyor. Kapının konumu kadar diğer uygulama süreçlerinin de güvenliğin olmazsa olmazı olduğunu belirtmek isterim. TÜYAK olarak bizim en hassas mesajımız; güvenliğin her aşamasında vazgeçilmez bütün olmasıdır. Bu çalışmaların daha güvenli kapılara ve yarınlara umut olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

2015 Yılında Maddi Kayıp 14,3 Milyar Dolar

Amerikan NFPA ( Milli Yangın Koruma Birliği ) 2015 yılı yayınlanmış istatistiklerine göre; 2015 yılında gerçekleşen yangınlardan kaynaklı ortaya çıkan maddi kaybın 14,3 Milyar Dolar olduğunun altını çizen Yangın Danışmanı Ali Kuralay; “2015 yılında 1 milyon 345 bin 500 yangın meydana gelmiştir. Çıkan yangınların 501 bin 500 adedi bina yangınıdır.  Bu yangınlarda 3 bin 280 kişi ölmüş, 15 bin 700 kişi yaralanmıştır. Yangın nedeniyle meydana gelen ölümlerin sebebi büyük ölçüde duman zehirlenmesidir. Türkiye için elimizde henüz böyle istatistik yok. Fakat ülkemizde de güvenlik açıklarından kaynaklı çıkan yangınlarda can kayıplarının yüzde 79’unun duman zehirlenmesinden olduğu öngörülüyor ” dedi.

Yangından korunmanın yollarını öncelikle son tüketiciye anlatmanın çok büyük önemi olduğunu söyleyen Kuralay; “Yangına karşı alınacak pasif koruma tedbirleri ve aktif söndürme tedbirleri hepimizin bilmesi gereken kavramlardır. Özellikle aktif söndürme tedbirleri ülkemizde en çok ağırlık verilen ve yatırım yapılan tedbirlerdendir. Ancak Pasif Koruma Tedbirleri çok daha önemlidir ve çok daha ucuzdur. Bu tedbirler yangın ve dumanın bina içinde yayılmasını önleyen ve dolayısıyla insanların tahliyesi için zaman kazandıran ve söndürme için itfaiye geldiğinde yangın büyümeden müdahale imkânı veren ve hasar ile zayiatı minimize eden tedbirlerdir. Yangın Dayanımlı Kapılar bu tedbirlerin en önemli unsurudur. Bu kapılar yangın ve dumanın bina içinde bir bölümden diğerine geçişini öngördükleri süre ( 30 Dk. - 120 Dk.) arasında engellerler. Nerede kaç dakikalık kapı kullanılacağı yönetmeliğimizde mevcuttur” dedi.

Diğer önemli bir hususunda bina içinde mekanik ve elektrik tesisatının geçtiği yatay ve düşey boşlukların uygun sertifikalı test edilmiş sistem uygulamaları ile izole edilmesi olduğunu söyleyen Kuralay; “Bu boşluklar bir yangında baca görevi yapar ve çok kısa sürede alev ve dumanı binanın her yerine taşır. Yangınlarda verilen zayiatların en önemli nedeni yapılarda bu pasif koruma önlemlerinin ihmal edilmesidir. Özellikle asma tavanlar bu eksiklikleri kapattığından kontrollerde gözden kaçmaktadır. Hâlbuki bu tedbirlerin maliyeti toplam yapı maliyetinin % 1 inden bile düşüktür'' şeklinde konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

Yapı Malzemeleri Yangın Yönetmeliğine Uygun Mu?

Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen AVM yangını ve ardından İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çı...
9 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:32

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle "Yangın" Ele alındı

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tar...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 10:12

İZODER'den Dış Cephe Yangınlarıyla İlgili Açıklama

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da, kısa süre önce de Manisa'da bir a...
27 Aralık 2017 Çarşamba / 09:51

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.