E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FORM GROUP
REFLEKS YANGIN

Yağmurlama Başlıklarının Asma Tavan Altına Hizalanması

21 Şubat 2017 Salı / 11:06 | YANGIN
188. Sayı (YG)
196 kez okundu

Tavanlara püskürtme kafaları yerleştirilmesi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır. Bir yandan maliyet ve kurulum hızı önemli olmakla birlikte en önemli faktörün güvenlik olması gereklidir. Püskürtme kafalarının tavan yüzeyi ile doğru şekilde hizalanması genelde göz ardı edilen çok önemli bir güvenlik konusudur.

Düzgün şekilde yerleştirilmiş bir püskürtme kafasına, korunan alandan kesintisiz hava akışı olması gereklidir. Eğer püskürtme kafası tavan düzlemi ile düzgün şekilde hizalanmamış ise püskürtme kafası ısıya ve hava akışına maruz kalmaz ve tavanın bir ısı yansıtıcısı görevi görmesine yol açar ve bu da püskürtme kafasının yangının büyümesini önlemek için zamanında aktive olmasını geciktirir ya da engeller. Buna ilave olarak, zaman içerisinde, askı tavanlar binanın yerleşmesi sebebiyle ya da sismik olaylar yüzünden yerleşebilir ya da hareket edebilir. Sabit ve esnemez borular tavan düzlemi ile birlikte hareket etmezler ve bu da püskürtme kafasının tavanda çok yüksekte kalması tehlikesine ve odadaki hava akışından izole olmasına yol açabilir. Bu makale, tavanda yerleşme meydana geldikçe tavanla birlikte hareket edecek şekilde tasarlanmış olan en son esnek düşüm teknolojilerinin nasıl püskürtme kafalarının doğru pozisyonda kalmalarını sağladığını ve pek çok riski azalttığını incelemektedir.

1. GİRİŞ

Askı tavanlar – ya da diğer adıyla sahte tavanlar – tüm dünyada hem ticari hem de endüstriyel ortamlarda sık görülen uygulamalardır. Türkiye’de bunlar lüks otellerde, konferans salonlarında, alışveriş merkezlerinde ve farklı ticari binalarda görülmektedirler. Bunlar, örneğin elektrik kutuları ve ısıtma fittingslerini, havalandırma ve klima sistemlerini saklamaya yardımcı olan kurulumu kolay ve düşük maliyetli çözümler oldukları için mühendisler ve mimarlar arasında çok popülerdirler. Başlangıçta üstteki zeminin alt kısmını saklamak ve odada sesi söndürmek için geliştirilmiş olan bu tavanlar genelde beton tavandan kablolar ile sarkıtılmış ve bir dizi döşeme elemanı ve ışık fittingsi taşıyan ızgaralardan oluşmaktadırlar. 1960’larda sık olarak kullanılmaya başlandıktan sonra asma tavanlara yangından korunma sistemlerinin entegrasyonu fikri çeşitli problemleri de beraberinde getirmiştir. Tavan düzlemi ile püskürtme kafasının düzgün şekilde hizalanması genelde göz ardı edilen önemli bir güvenlik konusudur.

Makalenin devamına Yangın ve Güvenlik dergisinin yeni sayısından ulaşabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir...

Binaların ve Yapıların Yangınlardan Pasif Korunması İçin Malzeme Çözümleri ve Bunların Performans Testleri

Binalarda ve inşaat mühendisliği yapılarında, gerek aktif gerekse pasif yangın koruması kullanılmıştır....
10 Mayıs 2018 Perşembe / 14:24

Sürdürülebilir Binaların Çatı ve Cephelerinde Oluşan Yangın Risklerinin Analizi

18. yüzyıl sonlarında Sanayi Devrimi ile başlayan endüstrileşme hareketi, yenilenemeyen fosil enerji kaynaklarının hızla tüketilmesini de beraberinde ...
10 Mayıs 2018 Perşembe / 13:40

ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri 2

Yangın ve Güvenlik dergisinin 195. sayısında bulunan '˜ICAO ve Havaalanı Yangın Ekipleri-1' başlıklı makalede, kısaca ICAO (International Civi...
26 Mart 2018 Pazartesi / 17:17