Yağmurlama Başlıklarının Asma Tavan Altına Hizalanması

E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yağmurlama Başlıklarının Asma Tavan Altına Hizalanması

21 Şubat 2017 Salı / 11:06 | YANGIN
188. Sayı (Ocak-Şubat 2017)
5 kez okundu

Tavanlara püskürtme kafaları yerleştirilmesi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır. Bir yandan maliyet ve kurulum hızı önemli olmakla birlikte en önemli faktörün güvenlik olması gereklidir. Püskürtme kafalarının tavan yüzeyi ile doğru şekilde hizalanması genelde göz ardı edilen çok önemli bir güvenlik konusudur.

Düzgün şekilde yerleştirilmiş bir püskürtme kafasına, korunan alandan kesintisiz hava akışı olması gereklidir. Eğer püskürtme kafası tavan düzlemi ile düzgün şekilde hizalanmamış ise püskürtme kafası ısıya ve hava akışına maruz kalmaz ve tavanın bir ısı yansıtıcısı görevi görmesine yol açar ve bu da püskürtme kafasının yangının büyümesini önlemek için zamanında aktive olmasını geciktirir ya da engeller. Buna ilave olarak, zaman içerisinde, askı tavanlar binanın yerleşmesi sebebiyle ya da sismik olaylar yüzünden yerleşebilir ya da hareket edebilir. Sabit ve esnemez borular tavan düzlemi ile birlikte hareket etmezler ve bu da püskürtme kafasının tavanda çok yüksekte kalması tehlikesine ve odadaki hava akışından izole olmasına yol açabilir. Bu makale, tavanda yerleşme meydana geldikçe tavanla birlikte hareket edecek şekilde tasarlanmış olan en son esnek düşüm teknolojilerinin nasıl püskürtme kafalarının doğru pozisyonda kalmalarını sağladığını ve pek çok riski azalttığını incelemektedir.

1. GİRİŞ

Askı tavanlar – ya da diğer adıyla sahte tavanlar – tüm dünyada hem ticari hem de endüstriyel ortamlarda sık görülen uygulamalardır. Türkiye’de bunlar lüks otellerde, konferans salonlarında, alışveriş merkezlerinde ve farklı ticari binalarda görülmektedirler. Bunlar, örneğin elektrik kutuları ve ısıtma fittingslerini, havalandırma ve klima sistemlerini saklamaya yardımcı olan kurulumu kolay ve düşük maliyetli çözümler oldukları için mühendisler ve mimarlar arasında çok popülerdirler. Başlangıçta üstteki zeminin alt kısmını saklamak ve odada sesi söndürmek için geliştirilmiş olan bu tavanlar genelde beton tavandan kablolar ile sarkıtılmış ve bir dizi döşeme elemanı ve ışık fittingsi taşıyan ızgaralardan oluşmaktadırlar. 1960’larda sık olarak kullanılmaya başlandıktan sonra asma tavanlara yangından korunma sistemlerinin entegrasyonu fikri çeşitli problemleri de beraberinde getirmiştir. Tavan düzlemi ile püskürtme kafasının düzgün şekilde hizalanması genelde göz ardı edilen önemli bir güvenlik konusudur.

Makalenin devamına Yangın ve Güvenlik dergisinin yeni sayısından ulaşabilirsiniz. 


İlginizi çekebilir...

Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Bununla birlikte kimi sensör bazlı ürünler belirli ortam ve durumlarda doğru zamanda teşhis içi...
21 Aralık 2018 Cuma / 13:59

Buharlaşabilen Akışkan Tankları İçin Aksesuarlar

ERGIL 1983'ten bu yana, kendisine ait olan ERGIL StorageTech™ markası ile petrol, petro-kimyasal ve kimyasal endüstrilerine yüksek kaliteli tank d...
21 Aralık 2018 Cuma / 13:51

Honeywell Faast Hava Örneklemeli Duman Dedektörü

Hava örneklemeli 'Duman Dedektörü Uygulamaları' son yıllarda büyük ölçüde artış gösterdi....
21 Aralık 2018 Cuma / 12:02

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.