E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

IP CCTV Sistemlerinde Kayıt Yöntemleri ve Güncel Teknolojiler

IP CCTV Sistemlerinde Kayıt Yöntemleri ve Güncel Teknolojiler

26 Şubat 2013 Salı | GÜVENLİK
156. Sayı (Ocak-Şubat 2013)
647 kez okundu

IP CCTV sistemlerinin ilk yıllarında kayıtlar ancak üreticilerin tanımladığı yazılımlar aracılığı ile gerçekte sistemin doğrudan bir parçası olmayan bilgisayarlara kayıt edilebiliyordu. Bu durum birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyordu.

Son yıllarda CCTV sektöründe analog kamera ve yarı dijital kayıt cihazları yerlerini IP kameralara ve bunların kayıt sistemlerine bırakmakta.

IP CCTV sistemlerinin ilk yıllarında kayıtlar ancak üreticilerin tanımladığı yazılımlar aracılığı ile gerçekte sistemin doğrudan bir parçası olmayan bilgisayarlara kayıt edilebiliyordu. Bu durum birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyordu.

Entegratör firmaların analog sistemlerde kayıt için dijital kayıt cihazlarını kullanmaları yeterliydi ve bu ürünler kameralar ile birlikte aynı marka altında bulunmaktaydı. Server’lar ise bu üreticilere ait olmayıp piyasadan ayrıca tedarik edilmeliydi, bu durum uç birimlerdeki standardı merkezi kayıt ünitesinde ortadan kaldırmakta ve yanlış bilgisayar seçimi ile zaten analog CCTV’ye göre daha pahalı olan ve geçişin sancılı olduğu bu süreçte IP CCTV sistemlerine daha işin başında bir engel getirmişti. Dolayısı ile ne IP kameradan ne de üreticinin kayıt yazılımından kaynaklanmayan, yanlış seçilmiş yetersiz bilgisayarların getirdiği problemler doğrudan sistemin bir sorunu olarak algılanmaya başlanmıştır.

Günlük iş akışımız içerisinde network ağımızda kullandığımız merkezi server bilgisayarlarımız gün içinde değişen yoğunlukta veri işliyor ve kayıt ediyor ancak aynı makineler CCTV sistemlerinde kullanıldığında çok daha fazla boyutlarda veriyi 24 saat aralıksız ve yüksek performansta işleyerek kayıt etmesi gerekiyor, bu da bilgisayar tasarımcılarının öngörmediği bir durum. 

Bu sorunu gözlemleyen IP CCTV üreticileri ise tıpkı önceki nesil CCTV sistemlerinde olduğu gibi “standalone” yapıda ve IP kamera kaydı yapabilecek cihazlar tasarladılar. Bu yeni nesil kayıt ediciler ilk önce hybrid yapıda üretildi ve hem analog kameraları hem de IP kameraları kayıt edebilirken sonrasında yalnızca IP kameraları kayıt eden NVR (Network Video Recorder) cihazları üretildi. Bu sayede IP CCTV sistemlerinde de bir bilgisayara bağımlı olmadan çok daha kararlı yapıda çalışan kayıt yöntemi elde edilmiş oldu.

Bunun sonrasında ise başka bir sorun karşımız çıktı; bu da çok sayıda kamerayı kayıt etmek ya da IP CCTV’nin bizlere kazandırmış olduğu en önemli unsur olan Megapixel videoların kayıt edilmesi…

İlk NVR cihazları aynı anolog CCTV de olduğu gibi 16 kanal (4CIF) ile sınırlı üretildiler. Ancak onlarca, yüzlerce standart ya da Megapixel kameraların kullanıldığı projelerde bu 16 kanal 4CIF kapasitesindeki NVR’lardan onlarca kullanmak gerekiyordu, bu da gereksiz yer işgali, çok fazla cihazı yönetmenin zorlukları ve yüksek maliyetler olarak sorunlar getiriyordu. Buna karşılık bu kez de çok daha yüksek kapasiteli NVR üniteleri tasarlandı ve NAS (Network Attached Source) cihazları üretildi. NAS üniteleri NVR cihazlarına göre çok daha yüksek kapasiteleri desteklemekle birlikte Megapiksel çözünürlükleri yönetmek ve uzun süreler kayıt etmek de artık problem olmaktan çıkmış oldu.

IP CCTV için kayıt konusunda yaşanan bu gelişmeler ile birlikte artık yüksek çözünürlüğün işlenmesi ve kayıt edilmesi sorun olmaktan çıktığından üreticiler Megapiksel kameraları geliştirmeye ağırlık verdiler ve 5 Megapixele kadar IP kameralar üretildi.

Tüm bu gelişmelerin ışığında IP CCTV sistemleri günümüzde her boyuttaki projelerde ve çözümlerde güvenle kullanılabilir bir yapıya kavuştu.

Bu makalede açıklanan çalışmalar ve üretilen ürünler bakımından IP CCTV konusunda son yılların en büyük yatırımcı markalarından Samsung ve Haıkon (By Hıkvısıon)’ u örnek gösterebiliriz.

Her iki markanın da IP CCTV portföyünü EDS Elektronik’te stoklu olarak bulabilir ve uzman kadrosundan proje desteğini alabilirsiniz.

Erkin GÜLER

Satış Müdürü EDS ELEKTRONİK


 


İlginizi çekebilir...

DUPONT NOMEX İstasyon Kıyafetlerinin Performansı

DuPont NOMEX ile yapılan giysilerin sunduğu yüksek termal koruma, DuPont â„¢ THERMO- MAN® sistemi gibi termal manken cihazları kullanılarak simüle e...
26 Mart 2019 Salı

Çevre Güvenlik Sistemleri Fiber Kablo Sensörlerin Kullanımı

Günümüzde, çevre-sınır güvenliği maksadıyla kablonun titreşim sensörü olarak kullanıldığı iki sistem mevcuttur....
26 Mart 2019 Salı

Akıllı Kentlerde Siber Güvenlik Saldırıları ve İlgili Mobil Teknolojiler

Akıllı kent, vatandaşların yaşam biçimlerini daha iyi hale getirmek için otomatik ve etkili hizmet sunumuna modern teknolojiyi entegre eden kent anlam...
27 Mart 2018 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.