E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bir Anahtar Kontrol ve Varlık Yönetim Sistemi Nasıl Seçilir?

Bir Anahtar Kontrol ve Varlık Yönetim Sistemi Nasıl Seçilir?

26 Şubat 2013 Salı | GÜVENLİK
156. Sayı (Ocak-Şubat 2013)
698 kez okundu

Otomasyonlu anahtar kontrol sistemleri anahtarların güvenli bir şekilde saklanmasını mümkün kılan sofistike bir teknoloji vasıtası ile daha yüksek seviyede erişim kontrolü sunmakta ve optimum anahtar kontrol ve yönetimi anlamında kullanıcı kısıtlamalarının veya parametrelerin programlanmasını mümkün kılmaktadır.

20 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sunulmalarından bu yana otomasyonlu anahtar kontrol sistemleri anahtarların hatasız bir şekilde yönetilmesi ve izlenmesi anlamındaki kapasiteleri ile popülerliklerini sürdürmüşlerdir. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve ağ yeterlilikleri bir anahtar kontrol çözümünün devreye alınmasına yönelik argümanları daha da güçlendirmektedir.

Kumarhaneler, cezaevleri, sağlık kurumları, oteller, birden fazla ailenin yaşadığı binalar ve eğitim tesisleri gibi lokasyonlarda anahtar kontrol, yönetim sistemleri fiziksel güvenliğin artırılması anlamında kendini kanıtlamış bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Anahtar kontrol aynı zamanda konferans merkezleri, hükümet kurumları, kontrol odaları, otomotiv sektörü ve kurumsal binalarda güvenlikten sorumlu herkes için de kritik bir fonksiyondur.

Otomasyonlu anahtar kontrol sistemleri anahtarların güvenli bir şekilde saklanmasını mümkün kılan sofistike bir teknoloji vasıtası ile daha yüksek seviyede erişim kontrolü sunmakta ve optimum anahtar kontrol ve yönetimi anlamında kullanıcı kısıtlamalarının veya parametrelerin programlanmasını mümkün kılmaktadır. Kullanıcılar önceden programlanmış bir pin kodunu girerek, erişim kartlarını tarayarak veya biyometrik bilgiler sunarak sadece kullanmaları için kendilerine yetki verilmiş olan anahtarı alabilmektedirler. Sisteme girilen kriterin sistem veri tabanında bulunan bilgiyle eşleşmesi durumunda anahtar dolabı kilidi açılmakta ve gerekli olan anahtar buradan alınabilmekte veya geri yerine bırakılabilmektedir. Diğer anahtarlar ise yerlerinde kilitli kalmaktadırlar.

Gelişmiş İşletim Teknolojisi

Çevirim içi izleme ve güncelleme ve raporlama özellikleri anahtar kontrol sistemlerinin fonksiyonelliğini artırmakta ve genel güvenlik planının bütünlüğüne katkıda bulunmaktadır. Herhangi bir zamanda güvenlik operasyonları bir anahtarın hangi dolapta saklandığını, hangi anahtarların erişim için uygun olduğunu belirleyebilir ve kimlerin hangi alanlar için hangi  anahtarları sahip olduklarını, bu anahtarları ne  zaman getirmeleri gerektiğini veya kimlerin anahtarları hangi alanlar için ve hangi zamanlarda aldıklarını  görebilmektedir. Anahtarların zamanında geri getirilmemesi durumunda hızlı müdahale imkanı sunmak için yönetime e-posta ile uyarı gönderilebilmektedir.

Anahtar kontrol çözümleri destekleyici işletim yazılımları ile de güçlendirilmiştir. Bu yazılımlar aktivite raporlar hazırlayabilmekte, farklı kriterlere göre olayları sıralayabilmekte ve raporları gösterip  çıktılarını alabilmektedir. Kullanılan sistemin türüne bağlı olarak yazılım, anahtar kontrol dolaplarını veri almak için sorgulayabilir ya da daha ileri anahtar kontrol sistemlerinde  sistem işlem bilgisini merkezi sunucuya otomatik olarak geri gönderir ve sistem yöneticilerinin maksimum seviyede erişim ve güvenlik kontrolü sağlamalarını mümkün kılmak amacıyla bu bilgileri sıralayıp analiz edebilmelerine izin verir.

Yönetim yazılımı aynı zamanda sistemin programlanabilir  erişim yeterliliklerini de en yüksek seviyeye çıkartmaktadır. Örneğin gece geç bir saatte bir çalışanın hastalanması ve onun yerine bir başka personelin gelmesinin gerektiği bir durumda yöneticinin anahtar dolabına erişim yetkisini uzaktan vermesi fiziksel olarak tesise anahtarı vermek için gitmesinden çok daha kolay olacaktır.

Entegrasyon Değeri Artırır

Anahtar yönetim sistemleri aynı zamanda, halihazırda kullanılmakta olan fiziksel güvenlik sistemlerini ve politikalarını da güçlendirebilmektedir. Günümüzde anahtar yönetim güvenliğine yönelik yeni yaklaşım diğer iş ve güvenlik sistemleriyle tam etkileşim sunacak şekilde tasarlanmıştır. Anahtar kontrolüne ilişkin önemli bilgiler farklı sistemler üzerinden iletilebilmekte ve bu sayede ilave veya anında güvenlik tedbirlerinin alınması mümkün olabilmektedir. Açık protokoller çok farklı entegrasyon ortakları tarafından sağlanan erişim kontrol sistemleri ve diğer sistemlere bağlantı sunabilmekte ve bu sayede sistemlerin RS-232 aracılığı ile uç cihazlara bağlanmasını ya da Ethernet üzerinden ağ bağlantısı kurulmasını mümkün kılmaktadır. Entegrasyonun şeffaflığı gizli süreçlerin her birisinin işlemesine yardımcı olurken aynı zamanda ilgili fonksiyonları da eş zamanlı ve hatasız şekilde birleştirmektedir.

Ortak bir veri tabanının kullanılması sayesinde  anahtara sahip personel için hareket alanlarının farklı erişim kontrollü kapılar tarafından yönetilen bina içerisindeki parametreler tarafından tanımlanabilmesi mümkündür. Bunun bir örneği belirli bir anahtarı alan ve anahtarı geri getirene kadar binayı terk etmesine izin verilmeyen personel olabilir. Yüksek güvenliğe sahip bir anahtara erişilmesi veya bu anahtarın zamanında geri getirilmemesi durumunda seçilmiş bir yönetim personeline veya posta aracılığı ile uyarı mesajı gönderilebilmektedir. Ağ bağlantılı anahtar kontrol sistemlerinde örneğin yakın zamanda işine son verilmiş bir çalışana ve erişim izini verilmesi gibi olayların önlenmesine yardımcı olmak amacıyla yetkilendirme kodları anında değiştirebilmektedir. Parametreler kullanıcılara, anahtarlarla, anahtarı gruplarına, zaman sınırlamalarına veya rezervasyonlara uygulanabilmektedir.

Ağ erişimi ve diğer sistemler ile uyumluluk anahtar kontrol ve yönetim sistemlerine ilave zenginlik ve ek kullanılabilirlik özelliği katmaktadır. Sistem entegrasyonu yolu ile bir tesis içerisindeki anahtar yönetimi ve erişim kontrol teknolojisinin optimize edilmesi,  yüksek maliyetli kurulumlar  yapmak zorunda kalmaksızın optimum güvenlik çözümlerinin sürdürülebilmesini sağlayarak yatırım geri dönüşü anlamında ciddi kazanımlar sunabilmektedir.

Kaynak:www.git-security.com


 


İlginizi çekebilir...

DUPONT NOMEX İstasyon Kıyafetlerinin Performansı

DuPont NOMEX ile yapılan giysilerin sunduğu yüksek termal koruma, DuPont â„¢ THERMO- MAN® sistemi gibi termal manken cihazları kullanılarak simüle e...
26 Mart 2019 Salı

Çevre Güvenlik Sistemleri Fiber Kablo Sensörlerin Kullanımı

Günümüzde, çevre-sınır güvenliği maksadıyla kablonun titreşim sensörü olarak kullanıldığı iki sistem mevcuttur....
26 Mart 2019 Salı

Akıllı Kentlerde Siber Güvenlik Saldırıları ve İlgili Mobil Teknolojiler

Akıllı kent, vatandaşların yaşam biçimlerini daha iyi hale getirmek için otomatik ve etkili hizmet sunumuna modern teknolojiyi entegre eden kent anlam...
27 Mart 2018 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.