E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Video ile Denetleme

Video ile Denetleme

3 Aralık 2014 Çarşamba | GÜVENLİK
542 kez okundu

 

Fransa’nın metropolü Paris; turistler, civar bölgelerde yaşayıp işi şehirde olanlar ve dünyanın her tarafından iş için gelenler tarafından ağırlıklı olarak yılda 365 gün ziyaret edilir. Bu da kaçınılmaz olarak toplu taşıma ve şehirdeki yolların aşırı yüklenmesine yol açar ve aynı zamanda park etme durumları için oldukça yüksek sıkıntı, rahatsızlık yaratır. Hemen hemen 35 yıldır, Paris’teki en büyük otopark yeri sağlayıcılardan biri olan SAEMES - Société Anonyme d'Economie Mixte d'Exploitation du Stationnement -Fransa’nın başkentinde şehir merkezindeki otopark durumunu önemli ölçüde rahatlatmış durumda.

Dört milyondan fazla müşteri 79 otoparkı yıllık olarak kullanmaktadır. Bu otoparkların 22 adedi kamuya aittir, 57 adedi şehirde oturanlar içindir, bunların yanında altı adet ‘park et ve otobüse bin’ alanı ve otobüsler için bir park garajı da mevcuttur. Üzerine yoğunlaştıkları nokta kapıların önündeki kuyrukları ortadan kaldırmak bunun yanında otoparklarda yüksek güvenlik standardını garanti etmekti. Otopark alanlarının artmasıyla, personel üzerindeki talepler de arttı ve bir süre sonra bir sınıra ulaştı. 

Yönetim kurulu 2009 yılında çalışanlarına yardımcı olmak ve durumu iyileştirmek için bir video sistemi kullanmaya karar vermişti. Sistem eğitim zamanını kısaltmak ve sonrasında genel olarak uzman olmayan personel için rahat çalışmayı sağlamak için mümkün olduğu kadar sezgisel ve kolay işletilebilir olmalıydı. İlave olarak, görüntü bilgisinin yönetimi merkez kontrol istasyonundan yapılabilmeliydi.

Birçok firmanın çözümlerini sunmasından sonra, SAEMES, SeeTec yazılımını kullanma lehine karar verdi. Fransız şirketi lehine karar verilmesinde en kritik husus video ve güvenlik alanında çok miktarda faydalı uygulama ve deneyim toplamış olan Alman yazılım şirketinin şöhretiydi. IP video yönetimi yazılımı sezgisel olarak kullanmaya imkân veren, açık olarak düzenlenmiş kullanıcı ara yüzü de ikna edici bir etmendi

Tam Yetki

Daha önce herhangi bir video çözümü kullanmadıklarından, şirketin Fransa bürosuna sistem tasarımıyla ilgili tam yetki verildi.

Merkez kontrollü çözümün uygulanmasının sadece tamamen IP esaslı video ile çözümü mümkündü. Uygulamanın en önemli kısmı, müşterinin taleplerini en küçük ayrıntısına kadar uygulandığı şirketin Çoklu Çözüm Platformuydu. Tam ölçeklendirilebilir çözüm ilave kameraları, I/O modülleri, üçüncü tarafların özellikleri veya uygulamalarını herhangi bir zamanda sistemin içine entegre edebilme kabiliyetine sahipti.

Merkezi bir sistemde tüm son kullanıcıların mevkilerinin kontrol edilip yönetilmesi için sadece dağıtılmış bir tesisat anlamlı olmaktaydı. Şirket genel merkezinin kontrol odasına tüm düzenlemeden sorumlu ve kullanıcı haklarını, görüşlerini belirleyen ve tüm sistemleri merkezi olarak işleten ve gerektiğinde ayrı ayrı mevkilere bağlayan bir administration server (yönetici dağıtım birimi) yerleştirildi. Her otoparkta 20 ila 40 arasında kamera kullanıldı ve gelen görüntüler yerindeki server bilgisayarda depolandı ve güvenlik personelince izlenebildi.

Yüz Yüze

Ekip kontrol merkezinde tüm mevkilerin açık bir görüntüsünü görmek için büyük bir eyevis[1] ekran sistemi kullandı ve bu sayede tüm olaylar üzerine sürekli göz kontrolü yapabildi.  Ekranın izleme aracı olarak kullanışlılığı 7 metrekarelik duvar ekranının klasik bir SeeTec müşterisince kontrol edilebilmesini sağlamaktadır.  Bu şekilde birkaç alarm aynı anda duvardaki on iki adet 46” lik (117 cm) ekranda aynı anda görülebilmekte ve operatör istasyonunda işlemden geçirilebilmektedir. Net ve ayrıntılı ekran genel bilgisayar ekranlarına nazaran açık bir üstünlük sağlamakta, durumun çok daha hassas analiz yapılmasına ve aynı zamanda bir olay durumunda erken müdahale edilmesine neden olmaktadır.

Sistemin tam video kontrol işlevine ilave olarak, otopark için iki test noktasına  Plaka Tanıma uygulaması koymaya ve bunu Eryma[2] tarafından geliştirilmiş bir bariyer kontrol sistemine bağlamaya karar verdi. Bir araç otoparka girdiğinde, Plaka Tanıma Sistemi modülü plakayı tarar ve bunu merkezi plaka veri tabanı ile karşılaştırır. Eğer sürücü özel bir tanıtma kartı kullanarak ilave yetkisini gösterirse kapı otomatik olarak açılmaktadır.

Vandallara Elveda

Otopark firmasında proje müdürü olan Romain Lyon şirketin yazılımını beş yıldan fazla kullandıktan sonra aşağıdaki nihai sonucu belirtmektedir: “İşe ilk yazılım sürümlerinin biriyle başladık ve her bir yeni sürümle biraz daha geliştik. Şüphesiz faaliyetlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek için şirketle beraber iyileştirdik ve bu ortaklıktan gerçek anlamda memnun olduk”. Birçok vandallık olayı, kayıtları kullanan video kontrol sisteminin yardımıyla çözülmüş durumda. Bu sistem polise yaptıkları araştırma çalışmalarında yardımcı oldu. Gençlerden oluşan suç çetelerinin otopark içinde aylak aylak dolaşmaları mümkün olan en düşük seviyeye kadar azaldı. İlerisi için, video ile denetleme sistemini genişletilmesi ve şehir içinde otopark alanlarındaki durumu en iyi duruma getirmek için ilave mevkilerin de SeeTec yazılımıyla donatılması planlanmaktadır.

 

 

 [1] Bir Alman şirketi olan eyevis 7/24 esasına göre sürekli operasyonlar için yüksek kalitede görüntü veren geniş ekranların geliştirilmesi konusunda dünyada bu konuda uzmanlığıyla tanınmaktadır (ÇN).

[2] Eryma: Fransız güvenlik çözümleri şirketi )ÇN)


 


İlginizi çekebilir...

DUPONT NOMEX İstasyon Kıyafetlerinin Performansı

DuPont NOMEX ile yapılan giysilerin sunduğu yüksek termal koruma, DuPont â„¢ THERMO- MAN® sistemi gibi termal manken cihazları kullanılarak simüle e...
26 Mart 2019 Salı

Çevre Güvenlik Sistemleri Fiber Kablo Sensörlerin Kullanımı

Günümüzde, çevre-sınır güvenliği maksadıyla kablonun titreşim sensörü olarak kullanıldığı iki sistem mevcuttur....
26 Mart 2019 Salı

Akıllı Kentlerde Siber Güvenlik Saldırıları ve İlgili Mobil Teknolojiler

Akıllı kent, vatandaşların yaşam biçimlerini daha iyi hale getirmek için otomatik ve etkili hizmet sunumuna modern teknolojiyi entegre eden kent anlam...
27 Mart 2018 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.