E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kamu Güvenliğini Video İzlemesiyle Birleştirerek Güçlendirme

Kamu Güvenliğini Video İzlemesiyle Birleştirerek Güçlendirme

28 Nisan 2015 Salı | GÜVENLİK
447 kez okundu

2007 yılında faaliyete geçen “Operation Shield-Operasyon Kalkanı” Atlanta Polis Vakfı ve Atlanta Polis Müdürlüğünün (APM) bir girişimidir. Amacı, APM ile kamu ve özel sektörler arasında etkili bir iletişim oluşturmak, suçun önlenmesi ve acil durumlara hazırlık için imkânları birleştirerek ‘güç çoğaltması’ yapmaktır.  Operation Shield Video Entegrasyon Merkezinden (VEM), APM memurları kamu ve özel sektör kameralarından gelen video görüntülerini izleyecek yazılımı kullanabilmektedir. Video izleme ağı sistemi, mevcut olan kameraların bir mevkiden birleştirilmelerine ve izlenmelerine izin veren açık bir platformdur

Video izleme sistemleri VEM’ye bağlı kuruluşlar arasında Georgia Akvaryumu, CNN Merkezi ve Hartsfield-Jackson uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Ayrıca listede video izleme sistemlerini genel bir ilerleme süreci içinde kademeli olarak analogdan IP video teknolojilerine yükseltmekte olan Atlanta Kamu Okulları Sistemi de bulunmaktadır.

Okulların video izleme sistemlerinin polis müdürlüğünün entegrasyon merkezine entegre edilmesinin arkasındaki ana neden ve bir bakıma bir bütün olarak ‘Operation Shield’in oluşturulma nedeni; acil durum için hazır olma durumunu, polis, yangın ve diğer acil durum profesyonellerini olay yerine varmadan önce daha iyi değerlendirme yapmalarını, hazır olmalarını, tepki vermelerini ve iletişim kurmalarını sağlayarak, kuvvetlendirmektir. Entegre video sistemlerinin sağladığı bu güçlendirilmiş farkında olma, bir başka ifadeyle hazır olma durumu OnSSI’nin ‘Ocularis’ video merkezli (FGBY) fiziksek güvenlik bilgi yönetimi[1]  kullanılarak sağlanmaktadır. Bunun sonucunda, okul sistemi ve polis müdürlüğü bir kaza veya olay durumunda polise gerçek zamanlı Atlanta’nın 150’den fazla kamu okulundan gelen video beslemelerine giriş imkânı sağlayan etkili, düşük maliyetli ve IP video izleme çözümünden yararlanmaktadır.

Tony Hunter, Atlanta Kamu Okulları Bilişim Dairesi Başkanı “Kamu okullarından gelen video izleme sistemlerinin polis müdürlüğü sistemiyle birleşmesiyle Atlanta’daki okulların emniyet ve güvenliğini önemli derecede artırdık” diyerek sistemin önemini ve faydasını belirtmiştir.

Video izleme sistemi, sisteme entegre edilmiş okullardan birinde önceden belirlenen bir olay alarmı tetiklediğinde, kamu okulları izleme merkezindeki operatör uyarıyı alır ve Atlanta Polis Müdürlüğünü uyarır. Okuldan gelen video görüntüleri entegrasyon merkezine aktarılır ve burada görevli memurlar alarmın tetiklendiği yerdeki kameralardan gelen canlı görüntüleri izleyerek ve kaydedilen videoyu gözden geçirerek durumu ve nasıl bir karşılık verilmesi gerektiğini değerlendirir. Acil bir durumda, hareket görevlileri gerçek video görüntülerine dayanarak ilk müdahaleyi yapan ekibe tepki verirken sürekli olarak anlık durum bilgisi aktararak yardımcı olmaktadır.

Atlanta Polis Müdürlüğü memurlarından Yüzbaşı Leanne Browning “Okulun içinde neler olup bittiğine dair gerçek zamanlı olarak durum bilgisi sadece verilen tepkinin etkinliğini artırmakla kalmaz aynı zamanda hem müdahalede bulunan ekibin hem de okulun içindekilerin emniyetini sağlar.” “İlave edilen canlı videoyu mobil kumanda aracımıza aktarma ile gelen kapasite artışı, sahadakilerin kameraları kontrol etme ve ihtiyaçlarına göre hareket ettirmelerine müsaade edilmesi gerçekten durumu mümkün olduğunca hızlı ve güvenli olarak yumuşak halletmek için çok daha güçlü bir araç.”

Okul sistemi ve polis müdürlüğü video görüntülerini yakalama ve kazaya karışan şahısları tanıma imkânına sahip olduklarından sistem aynı zamanda acil olmayan durumlarda da etkinliğini kanıtlamıştır.  Sistem aynı zamanda Atlanta kamu okullarında devam eden bir sorunu çözmede de güven kazanmıştır. Sistemi monte etmeden önce bazı okullar HVAC sistemlerinden yapılan birkaç bakır hırsızlığı olayı yaşamışlardı.

Hunter’ın ifadesine göre “Sadece hareket algılama kabiliyetleri olan kameraların mevcudiyeti ve önceden bu tip olayların yaşandığı tehlikeye açık alanlarda artırılan aydınlatma hırsızlık olaylarının sayısını büyük ölçüde azalmıştır.”

Browning önemini belirterek: “Özel yaşamın gizliliği bizim için en önemli konudur ve bu hususta tutumumuz, Atlanta Kamu Okulları sistemiyle karşılıklı ilişkimiz sadece tehlikeli bir durumda veya bir suç işlenmişse onlara yardımda bulunmak için olacaktır.” “İzleme devam ettiği sürece, eğer acil bir durum ortaya çıkarsa, Video Entegrasyon Merkezi (VEM) uyarılacak ve buradaki görevliler olayın meydana geldiği yerdeki kameralara erişmeye başlayacaklardır.”

Şimdiye kadar yaklaşık 1.000 kadar amatör güvenlik kamerası üst modelle güncellendi ve Atlanta Polis Müdürlüğü (APM) sistemine entegre edildi ancak hâlâ yapılacak çok iş var. Sistemin düşük maliyetli –yaygın analog kameraları IP üst modelle değiştirmek- yapısını korumak için APM her defasında bir veya iki okulun dönüşümünü yapmaktadır. Bilişim Dairesi Başkanı Hunter “Nihai hedef APM’deki tüm okulların sistemlerini güncellemek ve bu sistemleri APM sistemi içine dâhil etmek. İlave bir hedef ise alarmları da doğrudan Video Entegrasyon Merkezinde ve APM izleme merkezinde birleştirmek.”

“Şimdiden merkezimizde okullardan gelen videoları görme kapasitesine sahibiz, ancak alarm fonksiyonu polis müdürlüğü merkeziyle henüz birleştirilmedi. Gitmek istediğimiz nokta bu alarmları bir okuldaki alarm başladığında kameradan gelen video görüntüsünün anında entegrasyon merkezinde bir görevlinin incelemesi için ekrana gelecek şekilde birleştirmektir.”

“Tüm okullarımız için güvenlik konusunu çok önemli olarak kabul ediyorum.” Atlanta Kamu Okulları IT altyapısı ve Üretim Hizmetleri, Genel Müdürü Olufemi Aina: “Gerçek olan konu, şimdi Polis Müdürlüğü 911 servisinin görevli memurlarının gerçek zamanlı olarak (acil bir durumda) teknik destek vermek üzere süratle video kameralarımıza erişme imkânına sahip olması tüm K-12 okullarının başarmayı dikkatle düşündükleri ve istedikleri bir konu olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızı bu şekilde etkileyecek bir girişimin ön koltuğunda oturmak kişisel olarak çok mutluluk vericidir.”

Atlanta şehri için, çözümün şehir sınırları içinde birbirinden ayrı çok sayıda kuruluşa uygulanması farkına varmayı artıran ve gelişen olaylara karşılık vermek için yasal zorunluluğu sağlayarak ortak çalışmaya dayalı bir ortamı oluşturmaya yardım etmektedir. Güvenlik olgusuna böyle işbirliği içinde bir yaklaşım diğer birçok belediyeler, kuruluşlar ve şirketler için yeni ve gelişen bir model oluşturmaktadır. Video keşfi ile çok sayıda birimin bir araya gelmesini sağlayarak, Operation Shield girişimi, birçok birimin katılımıyla kuvvetin daha da büyütüldüğü bağlı iletişim konseptini teşvik etmektedir.


 

 


İlginizi çekebilir...

DUPONT NOMEX İstasyon Kıyafetlerinin Performansı

DuPont NOMEX ile yapılan giysilerin sunduğu yüksek termal koruma, DuPont â„¢ THERMO- MAN® sistemi gibi termal manken cihazları kullanılarak simüle e...
26 Mart 2019 Salı

Çevre Güvenlik Sistemleri Fiber Kablo Sensörlerin Kullanımı

Günümüzde, çevre-sınır güvenliği maksadıyla kablonun titreşim sensörü olarak kullanıldığı iki sistem mevcuttur....
26 Mart 2019 Salı

Akıllı Kentlerde Siber Güvenlik Saldırıları ve İlgili Mobil Teknolojiler

Akıllı kent, vatandaşların yaşam biçimlerini daha iyi hale getirmek için otomatik ve etkili hizmet sunumuna modern teknolojiyi entegre eden kent anlam...
27 Mart 2018 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.