E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Acil Durumda Yüksek Katlı Binalarda Kaçış

Acil Durumda Yüksek Katlı Binalarda Kaçış

13 Kasım 2014 Perşembe / 14:27 | TEKNİK MAKALE
193 kez okundu

Halen mevcut çok çeşitli tehditler ve yurt dışındaki politik konulara rağmen, herhangi bir anda kimyasal veya biyolojik bir silahla bir terör saldırısının veya bina yangınının kurbanı olma olasılığı çok düşüktür. Buna rağmen, acil durumlar için hazırlıklı olmak ve yüksek katlı bir binadan süratle kaçmaya müsaade edecek olması gereken güvenlik donanımına sahip olmak da hala öngörülü bir davranıştır. Koruyucu güvenlik donanımının listesi tam bir seriyi kapsar ve içinde yangına dayanıklı silisli battaniyeler, acil durumda dumandan, kimyasal maddelerden ve biyolojik etmenlerden koruyan kaçış maskeleri ve başka bir kaçma ortamının kalmaması halinde hızla binanın boşaltılmasını sağlayacak kaçış paraşütlerini kapsar.

 

Bazı cihazlar oldukça pahalıdır, tasarlandığı amaç için gayet iyi görev yapar ve sahada fillim koşullar altında başarılarını kanıtlamışlardır. Bunlar esas malzemeler olarak kabul edilirler. Diğer cihazlar ortalama bina kullanıcısı için alınamayacak kadar fahiş fiyatlı olabilir. İlave olarak bazıları hakiki saha şartlarında eğitimsiz personelce kullanımda başarılarını henüz kanıtlamamış olabilirler. Bu nedenle olası tehditleri ve tesisin hasar görebilecek zayıf noktalarını hasarı azaltma maliyetiyle tartarak değerlendirmek en iyisidir.

 

Yangın Battaniyeleri

Her yıl yaklaşık 4500 kişi yangın nedeniyle hayatını kaybetmekte ve 30000 kişi de sadece ABD’de ciddi yaralamalara maruz kalmaktadır.  Masraflı olmayan ve yanan bir binadan kaçan personele geçici koruma sağlayan hemen hazır bir çözüm de yangın battaniyesidir. Bu battaniyeler tipik olarak çift katlı örgülü, yanmayan veya erimeyen silis fiberdir. Birçok yangın battaniyesi 1,400 ve 1,800 derece Fahrenhayt (760-980°C) arasında güvenlidir. Bazıları kısa bir süre için maruz kalmak koşuluyla 3,000 derece Fahrenhayt (1650°C) kadar dayanabilir.

 

Battaniyelerin küçük yangınları azaltma veya tutma gibi ayrı kullanımları da vardır. Bu yangın battaniyeleri oldukça kompakt yapıda olmaktadır. Bazıları küçük bir alüminyum kutu içinde duvara takılabilmektedir. Açmak için kişinin sadece bir takım metal halka veya kulpları çekmesi açmak için yeterlidir. Yangın battaniyeleri yangından sonra da tekrar kullanılabilir. Sadece yıkamak, katlamak ve yeniden saklama kutusun içine koymak yeterlidir.

 

Diğer üniteler bir duman bacası, davlumbazı ve içlerinde entegre bir HEPA (High Efficiency Particulate Arresting - Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı)  filtresiyle gelir.

 

Kaçış Maskeleri

 Acil durum kaçış maskeleri geçici olarak dumandan, kimyasal ve biyolojik tehlikelerden korunma sağlar. Kaçış maskeleri geniş bir tasarım ve fiyat aralığında gelir. Bazı maskeler hidrojen siyanür, fosgen, sarin, amonyak, kükürt dioksit, klor, göz yaşartıcı gaz, duman, radyoaktif ve yüksek toksik parçacıklar, şarbon, çiçek bunların yanında diğer havadan gelen virüs ve bakteriler dahil olmak üzere kimyasal ve biyolojik terör tehlikelerine karşı acil durum soluması ve göz koruması sağlar. Ancak, bu maskelerin birçoğu yanmanın genel bir yan ürünü olan karbonmonoksite karşı koruma sağlamaz. Bazı filtre tasarımlarında harici bir polyester perde, elektrostatik bir parçacık filtresi ve özel olarak empreyne edilmiş iki tabakalı aktif karbonlu kumaş bulunur. Diğer tasarımlar aktif askeri maksatlı karbon filtreler kullanır.

 

Genel olarak, acil durum maskeleri kullanım için açılana kadar koruyuculuk seviyelerini en üst seviyede korumak için koruyucu yaprak metal çantalarda gönderilir. Bu sınıf maskelerin ağırlıkları açılmamış paket olarak 11 ons (310g) ve ölçüleri 7 inch x 5 inch x 2.5 inch (180 mm x 120 mm x 63,5 mm) dir. Bu şekilde son derece kompakt yapıdadır ve taşınmaları kolaydır. Maske takılıyken konuşma ve işitme fonksiyonlarına bir engel oluşturmaz.

 

Diğer cihazlar karbonmonoksit gazına karşı ilave koruma sağlar. Bu gaz bir bina yangını sırasında en tehlikeli ve büyük ihtimalle karşılaşılabilecek bir etmendir. Bu gaza karşı koruyan maskeler diğer daha ucuz filtrelere göre daha büyük bir aralıkta koruma sağlamasına rağmen ölçü olarak daha az kompakttır. Küçük bir el kitabı gibi kolaylıkla taşınamaz.

Bazı acil durum kaçış yolu solunum koruma cihazları kendi bünyelerinde bulunan bir konteynır içindeki sıkıştırılmış havayla beş dakikalık bir taze hava sağlar. Birçok laboratuvar cihazı tedarikçilerinden ve internet üzerinden tedarik edilebilen bu üniteler oldukça pahalıdır ve bu durum cihazları oldukça fahiş fiyatlı yapmaktadır.

Dergilerde, kataloglarda ve internet üzerinden yaygın olarak görülen bir acil durum duman başlıkları da EVAC-U8’dir. Maskeye çok benzeyen bu cihaz pahalı değildir. Birçok insan bu üniteyi göz yaşartıcı gaza veya kimyasal harp etmenlerine karşı uygun bir acil durum koruması sağlayacağı için satın almaktadır. Ancak Temmuz 2002 ayında, Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu ile yapılan işbirliği sonucunda imalatçı gönüllü olarak bu cihazları geri çağırdı. Duman başlıkları imalatçıları tarafından sadece yangın anında dumandan geçici koruma sağlayacak ancak diğer tehlikelere karşı koruma sağlamayacak bir cihaz olarak derecelenmiştir. EVAC-U8 ayrıca karbonmonoksit gazına karşı da bir koruma sağlamaz.

Piyasaya son gelen ürün de başlığın içinde pozitif basınç yaratacak entegre bir fan içeren gaz maskesidir. Bu pozitif basınç kullanıcıya kimyasal savaş etmenlerine karşı ilave bir koruma seviyesi verir. Ancak bu cihaz karbonmonoksit gazına karşı koruma sağlamaz ve duman başlığı olarak tasarlanmamıştır. Sistem içinde cihaz fabrikasyon paketinden açıldığında fanı otomatik aktif hale getirecek bir batarya bulunur. Fan sağlam darbelere dirençli polikarbonat malzemeden yapılmıştır ve dört saat sürekli kullanılacak şekilde derecelendirilmiştir. Ürün, NASA’nın uzay giysilerinin tasarım ve imalatını ve ABD kara kuvvetlerinin M40 gaz maskelerini yapan ILC Dover, Frederica, Del., firmasınca yapılmıştır. 


Acil Durum Kaçış Paraşütleri

Yüksek katlı bir binadan başka bir kaçış imkânı olmadığında acil durum kaçış paraşütleri mevcuttur ve bunlar en son nesil kaçış cihazları olarak kabul edilmektedir. Bu paraşütler çeşitli imalatçıların ürünü olarak mevcuttur.  Burada acil durum kaçış paraşütlerinin acil durumda binayı terk vasıtası olarak başarısını kanıtlamış bir kaydı yoktur ve gerçek bir kriz şartlarında eğitimsiz personelce kullanılmamıştır. Bugün, bu cihazlar sadece deneyimli paraşütçüler tarafından, kontrollü şartlar altında ve küçük bir uçakta felaket gibi bir mekanik arıza meydana geldiğinde test edilmiş ve kullanılmıştır. Ancak bu cihazlar başka herhangi bir alternatif olmaması halinde kullanılır. Perakende fiyatları da oldukça değişiklik gösterir.

 

Executive Chute (www.executivechute.com) firması ürünleri kullanıcıyı oldukça yumuşak bir yaklaşık 1.000 ft/dk. (305 m/dk.) lık bir oranla alçalma verir. Paraşütün uygun şekilde görev yapması için minimum yükseklik 125 ft (38m) dir. Evacuchute firması  paraşütünü koruyucu bir kaskla sunmaktadır. Paraşüt minimum 140 ft (46m)  yükseklikte yani yaklaşık 15 katlı bir bina yüksekliğinde 1,5 sn içinde açılarak tam kullanılabilir hale gelir. Aerial Egress Inc. Firması halen adı high office parachute escape-yüksekteki bürolardan paraşütle kaçma kelimelerin baş harflerinden oluşan ve UMUT anlamına gelen bir  kısaltmayla H.O.P.E., olarak anılan bir cihaz pazarlamaktadır. İmalatçı paraşütün 100 ft de (30m)  yani 10 katlı bir bina yüksekliğinde tam paraşüt göreceğini iddia etmekledir.

Tüm bu kişisel kaçış cihazları doğruca imalatçıdan veya perakendecilerden temin edilebilir. Bu can kurtaran cihazlardan bir veya daha fazla satın alınıp alınmayacağına karar vermek şüphesiz, maliyetlerin ve tesis tehdit seviyelerinin esas büyük faktörler olduğu önemli bir karardır.


 


İlginizi çekebilir...

Otomatik Sprinkler Sistemlerinde Yangın Pompaları

Otomatik sprinkler sistemlerinde en önemli kısımlardan biri su beslemesidir. Basınç ve debi ihtiyacı, yerel su kaynağının (güvenilir şebeke suyu) sağl...
26 Nisan 2019 Cuma / 10:47

Kapalı Alanda Gaz Dedektörü Kullanımı

Zehirli gaz tehlikelerine karşı kişinin güvenliğini sağlamak için kullandığı taşınabilir cihazlara portatif gaz dedektörleri denir. Sabit sistemler il...
26 Nisan 2019 Cuma / 10:40

"Yangın Sırasında Binanın Dış Duvar İzolasyonları İçinden Alev Transferi"

Devlet İtfaiye Teşkilatı'nın periyodik raporları Polonya'da tüm yangınların %28'inin bina yangınları olduğu bilgisini vermektedir....
26 Nisan 2019 Cuma / 09:25

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.